20181212

Profesionální #3Dtisk konečně i na středních školách

Profesionální #3Dtisk konečně i na středních školách
„Dnes bych chtěl být znova studentem,“ jsem pronesl v Bruntálu nejméně třikrát. Na tamní průmyslovce jsem dnes byl u otevření učebny napěchované 3D tiskárnami. S jedinou výjimkou (české provenience) jde o stejné stroje, které najdete v konstrukčních odděleních u Bosche, ve Volkswagenu či Fordu. Přitom jde stále o (profesionálům dostupné) stolní 3D tiskárny. Studenti v Bruntálu mají k dispozici třeba i 3D tiskárnu kompozitů umožňující vkládat spojitou výztuž z karbonu či kevlaru...

Však mrkněte někde od času 18:46 (a protože z mých 5 minut mouder na kameru zapomněli v ČT kousek vystřihnout, také jim tam chvilku zavazím). ;)

PS: Na kvalitě výtisků ještě studenti zamakají, to chce chvíli praxe s materiály. Zájem ale mají, možnosti také, vedení školy jim přeje, co víc si mohou přát... Snad jen dobré nápady a chuť navrhovat pro 3D tisk.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/418231100031212-udalosti-v-regionech#t=18m44s

7 komentářů:

 1. ve střední škole mého syna ve Zlíně měli 3D tiskárnu už před 6 lety, když tam nastupoval. Nedovolovali ale na ní nikomu tisknout, protože to bylo moc drahé.

  OdpovědětSmazat
 2. Petr Stehlík Stejná situace je na spoustě dalších škol. Tady jde o jednu z prvních vlaštovek, co vím, kde jdou i s profi stroji mezi studenty. A že ty tiskárny dostanou zabrat, i když jde o velmi odolné stroje – jako snad nikdy (někdo nevyčistí podložku, bude ignorovat doporučení u materiálů, vypne zařízení s nahřátými extrudery… a technici budou mít napilno).

  I proto mé velké nadšení, že si na 3D tiskárny min. v Bruntále může sáhnout doslova kdokoli ze studentů, kdo projeví zájem. A to i na stroje za stovky tisíc.

  OdpovědětSmazat
 3. Petr Stehlík tož hlavně že šli s dobou.

  OdpovědětSmazat
 4. Přátelé, téma se dostalo úplně mimo téma vlákna výše. Doporučím přímou komunikaci (klidně i zde na G+). ;)

  OdpovědětSmazat
 5. Tomáš Vít děkujeme za dočasný azyl než jsme se našli s kolegyní našli.
  Jinak jako občan Malé Morávky a emeritní vysokoškolský učitel chválím, že mládež na malém městě má na střední škole k dispozici moderní výukové prostředky. Když jsem toto nastínil před 60 lety jako jedinou možnou cestu technického školství, bylo mi řečeno, ať z pedagogiky nedělám stejnou buržoazní pavědu, jako je třeba kybernetika. A ať o budoucnosti technických oborů na středních školách radeji nefilosofuji.... a co jsem měl jako filosof a kybernetik teda dělat...krom výuky dalších takových? A kdo měl pravdu?

  OdpovědětSmazat
 6. Jana Vymětalová už jsem mazal. Teď už jen chválím Bruntalskou průmyslovku.

  OdpovědětSmazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.