20181223

Ještě jednou k levným čínským stavebnicím

Ještě jednou k levným čínským stavebnicím
Před podezřele levnými taky 3D tiskárnami bez certifikace pro Evropu už jsem vás varoval několikrát. Až vám zase někdo doporučí třeba zaručeně bezpečný (protože vylepšený) Anet A8, pošlete jej do háje... Pokud to s 3D tiskem myslíte vážně, nekupujte elektroodpad. V důsledku neušetříte. (Více viz dříve.)

Klidné Vánoce s 3D tiskem!

#3Dtisk #3Dprinting
https://www.instagram.com/p/BriuxUcHf2y/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=e1wm4n7hpgyl

9 komentářů:

 1. Dobře - jakou ale teda pro začátečníky? Do +- 300$ ? Poměr cena/výkon/kvalita ?

  OdpovědětVymazat
 2. Michal Kudlík Pro začátečníky, namátkou:
  • S certifikací (CE) a s kvalitní dokumentací.
  • S dohledatelnou historií a prodejcem v Česku (2letá záruka + servis).
  • S kvalitními referencemi z komunity (jůťůbery mající procenta z prodeje rovnou přeskočte, doporučí vám jakýkoli šrot). Nemá cenu kupovat zajíce v pytli či horkou novinku.

  Rád bych navrhl pohřbít jednou provždy mýtus, že pro začátečníky = levný/nekvalitní. Naopak, pokud si znechutíte začátky nekvalitním a rizikovým zařízením, nebudete z 3D tisku mít radost, ale spíš starost (a v důsledku zase tolik neušetříte). Otázkou je, proč by měl začátečník tiskárnu nutně stavět, nemá-li třeba k elektronice vztah a alespoň základní, prakticky budovanou zručnost. (Jinak stavění samozřejmě doporučuji, sám dodnes stavím/přestavuji pravidelně, abych nevyšel ze cviku, rozšiřuje obzory).

  PS: Konkrétní zařízení doporučovat nechci, necítím se zcela nestranný. Nicméně aspoň naznačím dvě cesty: Kvalitní (třeba i české, když už jsou celosvětově proslulé) stavebnice, nebo sestavené tiskárny, klidně z druhé ruky (ověřené provozem; jde je sehnat za zajímavé ceny, ale rychle mizí, jsou žádané).

  PPS: Kvalitní tiskárna do 300 dolarů je protimluv. To je lepší chodit chvíli někam do nejbližšího fablabu apod. a tisknout si tam.

  OdpovědětVymazat
 3. Karel Eger To by tě mohlo zajímat ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Taka prusha tiez nic moc za tu cenu. Posledne z nejakeho dovodu stratila kontakt s SD kartou a zacala sa "prevrtavat" skoro hotovym modelom. Mozno chyba je aj ten smejdacky SD slot ktory nema moznost aretacie ale len take labilne nasunutie karty. Co sa kvality tlace tyka tiez ziadna slava(za tu cenu). Je to predrazena hracka s dobrou reklamou. Skor uz nejaku Ender ktora sa predava uz aj v EU a ma slovensku. A ze s tym viac roboty aby sa vyladila kvalita tlace ? No moj nazor je taky ze o to lepsie. Clovek lepsie pochopi ako to funguje a nauci sa s tym lepsie pracovat.

  OdpovědětVymazat
 5. Dušan Medlín Hasicí koule je jako věc rychlé/lokální záchrany zajímavá. A teď nemám na mysli ani tak 3D tisk (tam bych začal požárním hlásičem, alespoň mimo Anet A8), ale obecně do domku, garáže apod. Díky, neznal jsem. ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Předen nechci nic obhajovat a nikoho nabádat k nákupu nějakých klonů. Zrovna nedávno jsem si jeden takový zde nenáviděný klon A8 pořídil. aliexpress.com - Infitary High precision Reprap 3D Metal Printer DIY kits 3d printing With SD Card and PLA Filaments impresora 3D printer
  Chtěl jsem taky původně MK3 a dlouze o ní přemýšlel, ale když tohle je celé z hliníku a stojí to zrovna teď $137 tak je těžké odolat pro mé potřeby to tiskne dostatečně dobře.
  Dle svých zkušeností musím podotknout, že certifikace CE také neznamená, že je to zrovna bezpečné. Před 2 roky jsem koupil v ČR v kamenném obchodě 2 stolní lampičky s dotykovým stmívačem německé výroby polepené CE a dalšími normami. Cena hrozná. Nedávno jedna přestala svítit, tak jsem jí rozdělal a zjistil jsem, že ve smršťovací bužírce je totálně vypálený nejlevnější čínský modul. Na Aliexpress se prodává pod $1 a taky je na něm jakési CE https://www.aliexpress.com/item/Table-light-Parts-On-off-1-Way-Touch-Control-Sensor-Bulb-Lamp-Switch/32847117674.html?spm=2114.10010108.1000014.4.6b3612c51Quu6V&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.13338.122671.0&scm_id=1007.13338.122671.0&scm-url=1007.13338.122671.0&pvid=7964aa4d-3c55-4990-895e-a7d5e5a67917. Koupil jsem tedy snad o trochu lepší za $2,5 Do týdne odešel ten samý původní i v té druhé lampičce. Když si uvědomím, že ty moduly jsou pod proudem 24x7, tak bych tu hasící kouli měl mít asi všude.

  OdpovědětVymazat
 7. A pokud byste mi stále nevěřili, že levné čínské 3D tiskárny Anet jsou nebezpečné za jakýchkoli provozních podmínek (i po upgradu mosfetů), tak mrkněte třeba sem: https://vectormfg.net/anet-a8-firestarter/
  vectormfg.net - The Dangers of Inexpensive Anet 3D Printers – Manufacturing Made Simple

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.