20181010

Google: (ne)dělej zlé věci

Google: (ne)dělej zlé věci
Přístup (zdaleka nejen) největšího vyhledávače se mění. A místo náhodných přešlapů to vypadá na setrvalý stav, vroubky na reputaci i lži veřejnosti a zaměstnancům přibývají. Více v odkazu (anglicky).

„This kind of behavior would be disturbing if it were coming from a small startup. But the fact that it's coming from one of the world's most powerful corporations makes it incredibly dangerous. Google is a company, after all, that essentially runs a global surveillance system. It collects and holds vast amounts of data on its billions of users.“
https://www.businessinsider.com/googles-security-bug-dragonfly-and-maven-show-its-not-trustworthy-2018-10

8 komentářů:

 1. Prostě se z něj stává klasický korporát řízený manažery pomocí KPI :-)
  Prozatím mají původní zakladatelé výkonnou moc a můžou ten přerod z nějakých mravních důvodu brzdit. Jakmile bude majoritní vlastnictví v rukou různých investičních, penzijních a podobných fondů, pak jediné kritérium bude zisk a vyplacená dividenda z akcie.

  OdpovědětVymazat
 2. Na druhou stranu stále na hony důvěryhodnější, stabilnější a transparentnější, než konkurence z jiných "východnějších" zemí.

  OdpovědětVymazat
 3. Před mnoha lety jsme (z řady důvodů, netransparentnost či přílišná šablonovitost byly mezi hlavními) zavedli pravidlo – doma nic od Applu. Google se tehdy rodil jako dostačující, otevřenější, přizpůsobitelnější varianta. Dnes už si nejsem jist. ;( A začalo to vlastně už před lety, kdy jsem najednou neměl důvod zůstávat u Nexusů (u nichž Google často zapomínal na deklarovanou podporu), protože vedle vyrostly mnohem lepší alternativy, byť s Androidem. Raději nekomentuji, jak poslední roky vypadají Pixely (nenadchnou ani designem, třeba výřez u novinky považuji přímo za odpudivý).

  OdpovědětVymazat
 4. Otázka je, jestli existuje alternativa. Dle mého v současnosti ne. Tedy v poměru cena / výkon a integraci služeb (možností). Já už léta používám pro osobní věci jen mobil. Už nevlastním ani PC/NTB. Tohle mi aktuálně může nabídnout jen Google nebo Apple. Nikdo jiný.

  OdpovědětVymazat
 5. Josef Kusek A to je právě ta bolestivá otázka, jak se bez tolika perfektních a život usnadňujících funkcí (i pro rodinný život) obejít. Zda už je čas se jich vzdát výměnou za osobní bezpečnost a nezávislost.

  PS: Ve firemní sféře mě letos příjemně překvapil Office 365 (vč. pokročilejších služeb, cloudu, plánování a týmové komunikace), ale ten se hodí pro práci, ne pro osobní věci. A historie Microsoftu má také své světlejší a stinnější stránky, že. ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Tomáš Vít Ve firmě přecházíme na Win10 s Office 365. Připadá mi to stejné jako předchozí klasická verze. Ještě používám pro spolupráci s kolegy v Německu Skype for business, kde sdílíme pracovní plochu se spuštěnými programy, a drátový headset. Na bezdrátový má nárok až vyšší management ;-) Něco málo je na MS SharePoint a samozřejmě SAP.
  Ono spousta funkcí a možností software je stejně zablokovaná z důvodu firemní ochrany dat. Takže jestli se Office 365 alespoň přibližuje nabídce a možnostem od Google, nevím.

  OdpovědětVymazat
 7. Tomáš Vít Je škoda, že G+ končí, ale třeba bude něco lepšího u konkurence ;-) Vývoj jde rychle kupředu. Když Google "zmrší" své služby, tak ho nahradí někdo jiný a my přejdeme k němu a pojedeme dál :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Josef Kusek V Office 365 zkuste třeba Teams, Planner apod. Mají to hezky integrované s Office i OneDrivem a týmová komunikace i mezi pobočkami je plynulejší.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.