20180809

Je možné nechat stolní 3D tiskárnu pracovat bez dozoru?


Je možné nechat stolní 3D tiskárnu pracovat bez dozoru?
Tahle otázka se mi vrací jako bumerang od různě zapálených zájemců-nadšenců i profesionálů (od modelářů přes designéry po konstruktéry), kteří od 3D tisku čekají maximum možného.

U hobby tiskáren a stavebnic doporučuji vsadit min. na stroje s certifikací, oficiálně podporované pro český trh, důsledně smontované – a i tam je požární hlásič někde okolo a hasicí přístroj za rohem krajně rozumný přístup. (Proč, to se i tu ve Sbírce rozebíralo nejednou. Přeci jen tavíte hořlavé termoplasty a ochrana může selhat.)

Profesionálové (a v podnicích) však nemohou jen „doufat“. I proto mají 3D tiskárny pro nasazení v provozu mj. přímo certifikace na „bezpečné profesionální využití bez dozoru“ (například poslední dva Ultimakery 3 a S5). Tahle drobnost je pak často tu a tam kvalifikujícím parametrem výběru.

Pozn.: Protože dosud pravidelně pracuji se stavebnicemi a souběžně i profi stolními tiskárnami, často dostávám otázku „Proč ty pro profesionály stojí násobek ceny kvalitních stavebnic, když často vycházejí z podobné konstrukce?“ Odpověď by byla na hodinovou debatu (zejména o kvalitě součástek, předvídatelnosti a opakovatelnosti 3D tisku, dlouhodobé provozní spolehlivosti, servisním zázemí a podpoře), ale třeba i ona certifikace výše (a prověření bezpečnosti) něco stojí. Uživatelé, kterým na výsledku 3D tisku stojí práce, to chápou poměrně rychle (mnozí už se také stihli spálit).

Každá sranda něco stojí. Ať už vybíráte stavebnici pro zábavu a poučení, nebo profi zařízení pro práci, vyplatí se sáhnout po těch v praxi ověřených, s co nejméně možnými překvapeními.

#3Dtisk #3Dprinting

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.