20180823

Design dostává na frak aneb Smutná doba výřezová

Design dostává na frak aneb Smutná doba výřezová
Budoucí majitelé Google Pixelu 3 XL zřejmě budou potřebovat silný žaludek, nebo moc neřešit design dražšího zařízení, které mají každý den tolikrát v ruce.

Pozn.: Osobně u špičkových telefonů spolknu tenoučkou horní hranu se senzory, ale výřez, to je na mne moc. Působí asi podobně (ne-li hůř), jako tragická vyfouknutá pneumatika prvních chytrých hodinek s Android Wear a (ne)kruhovým ciferníkem, pamatujete-li.

Jde to i bez výřezů.
https://mobilenet.cz/clanky/pixel-3-se-predstavi-za-pul-roku-prvne-o-nem-slysime-ale-jiz-dnes-34918

22 komentářů:

 1. A to jsem se docela těšil s čím přijdou :( Můj Nexus 5x už pomalinku dosluhuje. Tak zas nic.

  OdpovědětVymazat
 2. Google chce pro uživatele jen to nej. Tam jim nabídne největší výřez, no. :) Já zase až tak negativistický nejsem. Výřez jde udělat vkusně (viz nový Číňan Oppo F9, ale ani u Huawei P20 to není žádná tragédie). Ale jediný, kdo si ho zatím dokázal obhájit, je Apple. Jen on zachoval po celém obvodu konstantní šířku rámečků, z nichž vystupuje výřez. Ostatní mají výřez a k tomu i poměrně mohutnou spodní bradu.

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlasím, jde to udělat vkusně. Tohle je jak pěst na oko :( Osobně mě to irituje už z té fotky.
  To mám z toho, že jsem vždycky chtěl čistý android bez bordelu. Takže samé Nexusy. No a teď, hula hop, Pixel s "třetím okem" 😐

  OdpovědětVymazat
 4. Ten vyrez je nestesti. Prijde s tim jeden vyrobce a ostatni to hned musi okopirovat... Proc tu predni kameru neudelat vysouvaci/vyklapeci.

  Odemykani oblicejem stejne poradne nefunguje :-/. Chodi to jak chore kury

  OdpovědětVymazat
 5. Na mobilech je to ještě dejme tomu nějaká designová trendovka, ale co až začnou dělat výřez i výrobci TV a monitorů?!

  OdpovědětVymazat
 6. tlampač univerzál U TV ani monitorů k tomu není důvod.

  OdpovědětVymazat
 7. Lukáš Václavík Byl to vtip. U founů k tomu též není důvod totiž.

  OdpovědětVymazat
 8. tlampač univerzál Je. Efektivněji využiješ přední stranu telefonu, protože někam ty senzory a foťák umístit musíš. Že většina výrobců dělá výřez blbě (a jenom proto, že jej má i Apple), to je věc jiná.

  OdpovědětVymazat
 9. Lukáš Václavík Nerozumím, opravdu musí plochu narušit něco rušivého? Zní to krkolomně, ale fakticky to tak je. Jak si mám vyložit slova: efektivněji využiješ přední stranu tlf.?

  Při daném poměru stran a dané velikosti displeje je sice fajn, že telefon díky výřezu pro technologii nemá větší rozměry, na druhou stranu kdyby mi někdo umístil reproduktory a senzor osvětlení okolí právě na ve vtipu zmíněné TV, asi bych dost ječel...

  Pravda, TV je stacionární a její zadní strana je buřt a repro se dozadu nebo dolů v pohodě vejde (narozdíl od sluchátka, senzorů, fotosnímače na ploše tlf), senzor osvětlení okolí u TV lze umístit pod hranu zobrazovače, ale to u telefonu opravdu raději obětuji buď uhlopříčku anebo velikost rámečku, než bych takový prvek jako je výřez měl denně na očích, on totiž je esteticky natolik rušivý, že až vzbuzuje odpor. A to je u předmětu denní potřeby trochu trabl.

  OdpovědětVymazat
 10. tlampač univerzál Doteď měly telefony poměrně velké čelo i bradu. Teď výrobci zjistili, že mohou kousek displeje přenést i do čela a využít tak prostor, kde doteď byl jen černý plast pokrytý sklem. Jako první se o to mimochodem pokusilo LG V10, které vedle přední kamery umístěné vlevo vložilo sekundární displej sloužící pro stavovou lištu. Teď mají výrobci integrované řešení s jedním displejem.


  Prostor se využije efektivněji, protože na stejně velkou plochu dáš fakticky větší displej. U AMOLEDů navíc můžeš nechat zobrazit černý proužek, takže se výřez zamaskuje a bude to vypadat jako smartphone z roku 2016.

  Podobná situace se stala s odklonem senzorových tlačítek pod displejem. Výrobci zjistili, že stejně dobře funguje softwarová navigační lišta, kterou lze navíc v řadě případů skrýt (hry, video). Opět je displej větší na úkor jinak nevyužitého místa na přední straně telefonu.

  OdpovědětVymazat
 11. Lukáš Václavík Shrňme to, vývoj čehokoli včetně founů je vždy poznamenán jak úspěšnými, tak neúspěšnými řešeními. Pokud je výřez vlastně nevýřezem, protože umně maskován, pak je to nic proti ničemu a moje argumentace plove protože problém neexistuje.

  OdpovědětVymazat
 12. Chtěl jsem pochválit Samsung, že se této pamódy neúčastní a přesto spoluutváří designové trendy, ale pochvala je to jen poloviční. Pokud by to šlo, vyhnul bych se zakulaceným bočním hranám, které jsou spíš pozlátkem než ergonomickým prvkem (a za ty odlesky moc nestojí).

  OdpovědětVymazat
 13. Tomas Vrubl vysouvací přední kameru má xiaomi mi mix 3 , kde ty rámečky jsou poměrně dost tenké, a cena 13k s top Hw.
  Jinak první bylo tuším Vivo kdo udělal vysouvací přední kameru.Lukáš Václavík tak ono stačí dát tlačítka na tu bradu v mnoha případech by se tam ještě vešly. Na mix 2 jsem tlačítka nahradil gesty stejně jak je tomu na všech nových Xiaomi tedy zase úspora místa , ano je to ala android 9 ala iPhone X, v rozdělené obrazovce by to chtělo trošku pohladit ale 90%ok. Vivo nebo troufám si říct že řada mix ukazují že to jde i bez výřezu byť s bradou ale u nonAmoledu ...

  OdpovědětVymazat
 14. Tomáš Vít Ted jsem koupil nový mobil NOKIA 7+ čistý android 8.1.0 v září 9.0 a velká pohoda! Navíc hliníkové celé tělo. Samsung určitě NE pro mobil...

  OdpovědětVymazat
 15. Josef Zvolanek To bude hodně otázka vkusu a požadavků. ;) Sám jsem kdysi jel v čistém Androidu ještě s Nexusy (opakovaně, především tablety), ale dávno je opustil (sám Google zanedbával aktualizace, některá vlastní zařízení doslova od aktualizací odřízl, mnohé funkčnosti bylo nutno řešit přes externí aplikace). Patřím k těm, kdo třeba nemá k dnešnímu odlehčenému Androidu v provedení od Samsungu moc výhrad cca od Galaxy S7 (snad jen launcher mám po léta Novu Pro, abych měl stejné prostředí na všech svých zařízeních s Androidem). Samozřejmě, proti gustu žádný dišputát. Zvlášť, když Google do nových Androidů mnohé funkce ze Samsungů doplnil (např. platformu Knox).

  PS: Bezpečnostní aktualizace na top modelech Samsungu chodí pravidelně, hlavní verze Androidu zpravidla až poté, co jsou vůbec stabilní na zařízeních Googlu. ;) A že těch bolístek nebylo/není u 7, 8 a 9 málo.

  OdpovědětVymazat
 16. PPS: Zařízením s čistým Androidem fandím. Otázkou, kterou si kladu, je, zda třeba u čínských telefonů (např. prokomunistickými špionážními aférami prolezlé Huawei, viz Austrálie) to vůbec znamená garanci, že telefon nebude posílat domů údaje, které by si Evropan, Australan či Američan rád nechal pro sebe (nebo pro Google ;))) ).
  Myslím, že by to mohlo být zajímavé téma třeba pro Lukáš Václavík, protože čínskými výrobci masírovaná česká média o těchto rizicích dlouhodobě mlčí (a Cnews.cz mezi ně nepočítám).

  OdpovědětVymazat
 17. Tomáš Vít Ano je to podle vkusu a požadavků! Taky jsem měl NEXUS a alternativní ROM potom dlouhé léta SONY a teď změna NOKIA :-) Taky vždy používám NOVU PRO. Ale SONY a NOKIA má příkladné rychlé pravidelné měsíční aktualizace!!

  OdpovědětVymazat
 18. Josef Zvolanek Tu teď máme u Galaxy S9+ také, byť koláčový Android dostaneme později, což mne nijak nepálí. ;) Ale nemusíte mě přesvědčovat, stejně jako já nebudu vás. Důležitá je spokojenost se zakoupeným zařízením a zlepšující se péče výrobců.

  OdpovědětVymazat
 19. Kamil Zmeškal Ne vše bych na tom viděl špatně. Není moc společností, které by vůbec něco obdobného Material Designu byly schopné připravit a prosazovat. A věřím, že v MD2 zanedlouho uvidíme zase pokroky vpřed, nejen do stran (ač nepochybuji, že to bude nezvyk).

  PS: A když vidím, jak nekonzistentní dokážou být i v Redmondu nebo Cupertinu, není to snadné. ;)

  OdpovědětVymazat
 20. Kamil Zmeškal Já sebe nechci stavět do role zastánce výřezů. Taky se mi spíš nelíbí, ale rozumím argumentaci výrobců. Já svého čase neměl rád ani to přetékání displeje na boční hranu, čehož se pořád drží Samsung. Je to efektní, ale imfo nepraktické.

  Okousávání rohů mi až tak nevadí, tam o žádnou užitečnou část obsahu nepřijdeš, a pokud jsou tam tenké rámečky, tak to vlastně vypadá docela hezky (lícuje zaoblení telefonu i displeje).

  OdpovědětVymazat
 21. Kamil Zmeškal Všichni ne, stále je výběr.

  OdpovědětVymazat
 22. Kamil Zmeškal Samsung už jednou „zapplovatěl“ u Galaxy S6, když odstranil čtečku microSD a voděodolnost. Po roce obojí vrátil. Je teď v silné pozici, takže nemusí kopírovat Apple. Spíš čekám, jak zareaguje na rostoucí Huawei, Xiaomi a spol. Tihle Číňani vymazali staré známé značky z mobilní mapy a poslali je na pokraj bankrotu.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.