
Tip pro pokročilejší 3D tiskaře-hobíky
Už jste se konečně přestali trávit s materiály #ABS a #PET(G) a přešli na univerzální #CPE? ;) Pokud ano, mám tu jednu praktickou radu načerpanou ve čtvrtek přímo v laboratoři českého výrobce #Fillamentum. Máte-li materiál déle otevřený a hrozí tak jeho navlhnutí (na trysce prská, tahá neobvyklé množství tenkých vlasů apod.), CPE stačí strčit i s cívkou na 3 hodiny vysušit do trouby na 60 °C. Jde opravdu jen o vysoušení, takže se nemusíte bát tavení termoplastu (který má pracovní teplotu o 200 °C výše). Pozor, nefunguje pro všechny tiskové materiály (občas už potřebujete vakuový exsikátor, některé už do kondice po totálním navlhnutí ani nedostanete).
Právě postup praktikuji na dvou cívkách. (Jedna už je rok+ otevřená a vytisknul jsem z ní tehdy díly na reprapovou tiskárnu. Dodnes slouží všechny.) ;)
#3Dtisk #3Dprinting
Mam otevřené cívky abs, petg, pla některé i přes rok a s navlhanim žádný problém nesleduji...
OdpovědětSmazatOndřej Procházka Pak tisknete v kvalitním, dostatečně suchém prostředí. PLA mám otevřené i 2 roky a v pořádku, PETG a ABS navlhají trochu více/dříve. Kdo tiskne ve sklepě či v garáži (otestováno naživo), může mít s navlháním problém i v českém mikroklimatu. A jsou specializované Nylony (pro profi tiskárny kompozitů), kterým stačí v některých zeměpisných šířkách 15 minut na vzdušné vlhkosti a může být po nich. ;)
OdpovědětSmazatZatím mám zásob PLA, PETG i ABS dost. Nicméně CPE musím vyzkoušet :-).
OdpovědětSmazatPS: A ano, kde stačí PLA, jde stále o nejdostupnější, nejsnadněji tisknutelný materiál s nepřeberným množstvím nabízených barevných odstínů. CPE nastupuje tam, kde už PLA nevyhoví (teplotně, odolností vůči chemikáliím, nárazuvzdorností, pevností apod.). Pozor: Zatímco PLA (alespoň většina evropských a v USA vyráběných z granulátu od Natureworks) jsou si vlastnostmi velmi podobná, u CPE se jednotlivé materiály více liší – mechanickými vlastnostmi i teplotou zpracování na FDM/FFF tiskárně.
OdpovědětSmazats PETG jsem se ještě trápit nezačal (s výjimkou Průšovy Mladečské únorové špulky, na kterou chci zapomenout). PETG mi tiskne stejně dobře jako PLA, bych řekl. V čem přesně by mi CPE udělal větší radost než PETG?
OdpovědětSmazatPetr Stehlík Myslím, že už ses ptal a smečoval jsi stejně neodolatelnou cenou PET-G. ;) CPE neobsahuje BPA, osobně se mi v některých ohledech jeví mechanicky odolnější (závisí i na výrobci/receptuře/profilu), dobře se tiskne na rozpustné podpory z PVA (EDIT: základní verze, velmi odolné a náročné CPE+ už hůře). Zkušenosti zatím mám s CPE a CPE+ od Ultimakeru a právě znova testuji CPE HG100 od Fillamentum.
OdpovědětSmazatMně se nejvíce osvědčila sušička na ovoce ;) . Jinak CPE vlhne před očima ... stačí pár hodin a už bublinkuje. Ale jinak super materiál.
OdpovědětSmazatTomáš Vít ano, ptal, a tentokrát jsem musel znovu, protože mě speciálně zaujala ta pasáž v úvodu o trápení se s PETG.
OdpovědětSmazatA co skladovat v bedne se silikagelem? Pomuze?
OdpovědětSmazatPetr Stehlík Tam není „trápit“. ;)
OdpovědětSmazatPatrik Hanuš Určitě. Jen pozor, silica gel většinou stačí vysušit právě tak objem sáčku, ve kterém vám cívka dorazí. Rozhodně ne dlouhodobě, opakovaně. Je tak lepší používat regenerační vysoušeče – před dvěma lety jsem k tomu natočil video: youtube.com - Tip pro #3Dtisk: Jak skladovat tiskové materiály, aby nenavlhaly
OdpovědětSmazatJinak, zatímco v sáčku s čerstvým pytlíčkem odvlhčovače dosáhnete cca 20% vlhkosti, v podobné bedně už je to jen cca 40% vlhkost. (V perfektně utěsněné bedně se dá dostat trochu níže.) Některé materiály – Nylon, PVA apod., tak vyžadují individuální skladování a měnit sáček s odvlhčovačem.
cwx37 Odvlhčovač na ovoce prý není samospásný (ptal jsem se na zkušenosti v laboratoři materiálových vývojářů) – chce to kombinovat s aktivním odvodem/pohlcováním vlhkosti během ohřevu. Ale na CPE prý stačí i ta trouba (se zapnutou cirkulací), v tom mě zaujalo. ;) Takže pokud zde u CPE máte dobrou zkušenost se sušičkou ovoce, proč ne.
OdpovědětSmazatJen pro jistotu doplním: Vlhkost ve struně se projevuje nejen viditelně (při zpracování), ale také na hotovém výtisku – od nižší soudržnosti vrstev (kdo požaduje subtilní a pevné výtisky) po nedokonalosti na povrchu.
OdpovědětSmazatTomáš Vít díky za tip na odvlhčovač, vyzkouším
OdpovědětSmazatTomáš Vít naráz dává všechno smysl, díky! :)
OdpovědětSmazat