20180729

Tip pro pokročilejší 3D tiskaře-hobíky


Tip pro pokročilejší 3D tiskaře-hobíky
Už jste se konečně přestali trávit s materiály #ABS a #PET(G) a přešli na univerzální #CPE? ;) Pokud ano, mám tu jednu praktickou radu načerpanou ve čtvrtek přímo v laboratoři českého výrobce #Fillamentum. Máte-li materiál déle otevřený a hrozí tak jeho navlhnutí (na trysce prská, tahá neobvyklé množství tenkých vlasů apod.), CPE stačí strčit i s cívkou na 3 hodiny vysušit do trouby na 60 °C. Jde opravdu jen o vysoušení, takže se nemusíte bát tavení termoplastu (který má pracovní teplotu o 200 °C výše). Pozor, nefunguje pro všechny tiskové materiály (občas už potřebujete vakuový exsikátor, některé už do kondice po totálním navlhnutí ani nedostanete).

Právě postup praktikuji na dvou cívkách. (Jedna už je rok+ otevřená a vytisknul jsem z ní tehdy díly na reprapovou tiskárnu. Dodnes slouží všechny.) ;)

#3Dtisk #3Dprinting

15 komentářů:

 1. Mam otevřené cívky abs, petg, pla některé i přes rok a s navlhanim žádný problém nesleduji...

  OdpovědětVymazat
 2. Ondřej Procházka Pak tisknete v kvalitním, dostatečně suchém prostředí. PLA mám otevřené i 2 roky a v pořádku, PETG a ABS navlhají trochu více/dříve. Kdo tiskne ve sklepě či v garáži (otestováno naživo), může mít s navlháním problém i v českém mikroklimatu. A jsou specializované Nylony (pro profi tiskárny kompozitů), kterým stačí v některých zeměpisných šířkách 15 minut na vzdušné vlhkosti a může být po nich. ;)

  OdpovědětVymazat
 3. Zatím mám zásob PLA, PETG i ABS dost. Nicméně CPE musím vyzkoušet :-).

  OdpovědětVymazat
 4. PS: A ano, kde stačí PLA, jde stále o nejdostupnější, nejsnadněji tisknutelný materiál s nepřeberným množstvím nabízených barevných odstínů. CPE nastupuje tam, kde už PLA nevyhoví (teplotně, odolností vůči chemikáliím, nárazuvzdorností, pevností apod.). Pozor: Zatímco PLA (alespoň většina evropských a v USA vyráběných z granulátu od Natureworks) jsou si vlastnostmi velmi podobná, u CPE se jednotlivé materiály více liší – mechanickými vlastnostmi i teplotou zpracování na FDM/FFF tiskárně.

  OdpovědětVymazat
 5. s PETG jsem se ještě trápit nezačal (s výjimkou Průšovy Mladečské únorové špulky, na kterou chci zapomenout). PETG mi tiskne stejně dobře jako PLA, bych řekl. V čem přesně by mi CPE udělal větší radost než PETG?

  OdpovědětVymazat
 6. Petr Stehlík Myslím, že už ses ptal a smečoval jsi stejně neodolatelnou cenou PET-G. ;) CPE neobsahuje BPA, osobně se mi v některých ohledech jeví mechanicky odolnější (závisí i na výrobci/receptuře/profilu), dobře se tiskne na rozpustné podpory z PVA (EDIT: základní verze, velmi odolné a náročné CPE+ už hůře). Zkušenosti zatím mám s CPE a CPE+ od Ultimakeru a právě znova testuji CPE HG100 od Fillamentum.

  OdpovědětVymazat
 7. Mně se nejvíce osvědčila sušička na ovoce ;) . Jinak CPE vlhne před očima ... stačí pár hodin a už bublinkuje. Ale jinak super materiál.

  OdpovědětVymazat
 8. Tomáš Vít ano, ptal, a tentokrát jsem musel znovu, protože mě speciálně zaujala ta pasáž v úvodu o trápení se s PETG.

  OdpovědětVymazat
 9. A co skladovat v bedne se silikagelem? Pomuze?

  OdpovědětVymazat
 10. Petr Stehlík Tam není „trápit“. ;)

  OdpovědětVymazat
 11. Patrik Hanuš Určitě. Jen pozor, silica gel většinou stačí vysušit právě tak objem sáčku, ve kterém vám cívka dorazí. Rozhodně ne dlouhodobě, opakovaně. Je tak lepší používat regenerační vysoušeče – před dvěma lety jsem k tomu natočil video: youtube.com - Tip pro #3Dtisk: Jak skladovat tiskové materiály, aby nenavlhaly

  Jinak, zatímco v sáčku s čerstvým pytlíčkem odvlhčovače dosáhnete cca 20% vlhkosti, v podobné bedně už je to jen cca 40% vlhkost. (V perfektně utěsněné bedně se dá dostat trochu níže.) Některé materiály – Nylon, PVA apod., tak vyžadují individuální skladování a měnit sáček s odvlhčovačem.

  OdpovědětVymazat
 12. cwx37 Odvlhčovač na ovoce prý není samospásný (ptal jsem se na zkušenosti v laboratoři materiálových vývojářů) – chce to kombinovat s aktivním odvodem/pohlcováním vlhkosti během ohřevu. Ale na CPE prý stačí i ta trouba (se zapnutou cirkulací), v tom mě zaujalo. ;) Takže pokud zde u CPE máte dobrou zkušenost se sušičkou ovoce, proč ne.

  OdpovědětVymazat
 13. Jen pro jistotu doplním: Vlhkost ve struně se projevuje nejen viditelně (při zpracování), ale také na hotovém výtisku – od nižší soudržnosti vrstev (kdo požaduje subtilní a pevné výtisky) po nedokonalosti na povrchu.

  OdpovědětVymazat
 14. Tomáš Vít díky za tip na odvlhčovač, vyzkouším

  OdpovědětVymazat
 15. Tomáš Vít naráz dává všechno smysl, díky! :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.