20180729

Kupte si stavebnici 3D tiskárny a tiskněte staňte se beta testery

Kupte si stavebnici 3D tiskárny a tiskněte staňte se beta testery
Je to stále dokola a situace pro hobíky natěšené do koupě levné stavebnice se horší. (Kromě videa níže doporučuji třeba https://youtu.be/vSsGR5UlaDg – i zde je běžná angličtina nutná.)

Především asijské týmy chrlí jeden model za druhým, aniž by si někdo lámal hlavu s odladěním či kontrolou kvality. Už i nejznámějším recenzentům (z tábora těch důvěryhodných) bouchají saze. A to i u toho lepšího, co se v Asii vyrobí. Nedodělky začínají pouštět do světa i známější výrobci (i mimo Čínu). Nebudu jmenovat, ale nejde o jednotlivosti, spíše trend.

Budu se opakovat: Sázejte (i u stavebnic určených ryze na doma a pro koníčky) na v praxi ověřené modely s důvěryhodnými recenzemi, na dodavatele s podporou, výrobce s čistým štítem, na modely ideálně s certifikací pro evropský trh. A i tak prosím zůstávejte ostražití, móda nedokumentovaných konstrukčních změn (často výrazně měnících funkčnost) se nese polem výrobců nejlevnějších zařízení jako černý mor.

#3Dtisk #3Dprinting
https://www.youtube.com/watch?v=MuDNs90AyaQ&feature=share

9 komentářů:

 1. Ještě malý osobní vhled do trhu 3D tiskáren pro profesionály (stolních a produkčních), koho tento přesah zajímá: Uvádění na trh mnohých nedodělaných modelů (zejména v nižším segmentu hobby strojů, ale už nejen tam) má za cíl přelévání naštvaných zákazníků ke konzervativnějším značkám, které přinášejí spolehlivost – i za cenu delšího cyklu uvádění novinek a sázení na osvědčené prvky hardwaru. Ukazuje se, že mnohé extra propagované vychytávky inovátorů bohužel fungují spíše na papíře a v reklamních videích a k jejich odladění jsou hromadně zneužíváni právě první zákazníci. O to více začínají být v posledních letech ceněna spolehlivá (a současně přesná a dostupná) zařízení.

  Uvidíme, jaké posuny to na trhu přinese. Nedělám si iluze, že místo zkrachovalých výrobců šmejdů nastoupí (především v Asii) zástup jiných a své zákazníky opět najdou útokem na cenu. Ale zkušenější zákazníci se už naučili vybírat mnohem obezřetněji. Zejména firmám a podnikům nejde tolik o požizovací cenu, ale o dlouhodobé náklady, poměr funkce/cena… a právě spolehlivost.

  OdpovědětVymazat
 2. Nemůže být problém v tom, že si někdo koupí 3D tiskárnu za 20k a pak tu nadává jak Petr Stehlík, že mu tiskárna dělá psí kusy a naopak support nedělá nic ? To si pak možná někdo řekne, že si raději pořídí levnější tiskárnu z Číny doufajíc, že mu odvede odpovídající službu na takové to domácí žvýkání. Jen hádám, žádné zkušenosti nemám, ale z toho co tu sleduju to na mě tak působí.

  OdpovědětVymazat
 3. Jiří Eger už jsem o mé i3 MK3 dlouho nic nenapsal: pravda je, že už si "sedla" a pracuje jak má. Hlavní rozčarování z nové MK3 bylo způsobeno neuvěřitelně silnou reklamou, která ji vynášela do nebes. Potom je jednoduché při střetu s realitou být zklamán (když ta reklama trochu přestřelí). Plus moje smůla na špatný plast a navíc ta nekomunikace zaplacené podpory, to bylo moc špatné, to jsem dodneška nepochopil, proč se tak chovali. Snad jsem byl výjimka a ostatní mají lepší zkušenosti. Tiskárna samotná s aktuálním firmware už je lepší než MK2 (stále ne rychlejší, ale už lepší).

  OdpovědětVymazat
 4. Jiří Eger Tak Petr Stehlík je náročný uživatel a budiž mu to ke cti. :)

  Nechci sahat nikomu do svědomí, ale podobných zkušeností s uvedení MK3 jsem slyšel od uživatelů bohužel několik. Věřím, že zde byl nechtěný beta test výjimkou a daní za uvedení nových prvků, které mají budoucnost (čidlo pohybu, nová podložka atd.) a že to nebude trendem. Navíc zrovna tiskárny od Průšů jsou i dobře zdokumentované a komunita také funguje.

  Historky, které slýchám a vídám na fórech a sítích od nešťastníků s levnými stavebnicemi z Číny, jsou těžšího kalibru. Ta zařízení často nejde ani zprovoznit, obsahují z výroby chybné/netestované součástky, podpora nulová (resp. vstřícná přesně do chvíle, než má něco vyřešit) apod.

  Co mě ale mrzí a proč opakovaně varuji před podezřelým zbožím za podezřelou cenovku: Už jsem mluvil s lidmi, které to odradilo od 3D tisku úplně, nebo kteří si kvůli podobným příběhům dodnes tiskárnu raději nekoupili, protože by se jim to určitě stalo taky. Viď, Kamil Zmeškal.

  Každého takové netisknoucího 3D tiskaře je škoda.

  PS: Stavebnice jsou fajn a v Česku mají dobrý zvuk, ale valná většina uživatelů chce tisknout, ne stavět a přestavovat. Možná by tak k 3D tisku měli i přistupovat. Ve firmách – i těch, kde začínají hezky odspodu od stolního FDM/FFF tisku – už to takto berou.

  OdpovědětVymazat
 5. Musím říct, že i mě současný stav 3D tiskáren od koupě odrazuje. Říkám si, že na to kolik za to chtějí je to ještě hodně v plenkách a abych dal takový balík a trhal si vlasy u toho než to vyladím (nebo nedejbože sestavím), tak to se na to raději vykašlu. Nehledě na to, že bych ji ani pořádně nevyužil :)
  Ale nákup z Číny mě ani tak ani nenapadl ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Jiří Eger musím napsat něco na blog nebo k sobě na G+, protože strach z Průša i3 MK2/3 není opodstatněný. Jejich 3D tiskárny fungují stejně jako další nástroje v dílně - vrtačky, brusky, nebo třeba obyčejné kladivo. Prostě přijdeš k nástroji, vezmeš ho do ruky a pracuješ. Nepřemýšlíš nad tím, neladíš to, nespravuješ - prostě to jen používáš. Je to drahé, 2x dražší než jiné české stavebnice, 5x dražší než čínské, ale it just works, a kdo si cení svého času, neudělá s Průša i3 MKx chybu (za tohle by mě měli platit a ne ignorovat na podpoře, že Prusa 3D by Josef Prusa ! :)

  OdpovědětVymazat
 7. Jiří Eger Tak jsou 3D tiskárny, které fungují hned po vybalení bez laborování, na první dobrou, úplně stejně po roce intenzivního provozu, snesou převoz bez úhony, poradí si i s náročnějšími materiály, ucpaná tryska při častých změnách náročnějších materiálů neznamená hodinové operace… Ale jednak tu nechci dělat reklamu, jednak pokud je 20–30 tisíc pro hobby uživatele balík, pak asi nemá cenu zrovna na tomto místě doporučovat tiskárny násobně dražší.

  PS: Na stavebnicích jsem vyrostl, jim i jejich tvůrců nepokrytě fandím (užil jsem si tisíce hodin tisku třeba s Printrbotem Simple Metal nebo Průšou i3 MK2). Jsem rád, pokud inovativní tvůrce hobby scéna podporuje namísto čínských klonovačů. Pro profesionální použití ale doporučuji jiné stolní 3D tiskárny (z řady objektivních důvodů). Ale to je jiná cesta. Mnozí náročnější modeláři a konstruktéři-OSVČ už se jí vydali a reference jsou hmatatelně pozitivní.

  OdpovědětVymazat
 8. Tomáš Vít Jasně, věřím, že v profi sféře je to jiné, ale tam já ani nekoukám :) Dokonce si dovedu představit, že někdo v hobby sféře uživí i tiskárnu za 20k, ale už bych si u ní představoval, že bude fungovat také na první dobrou. Jak píše Petr, možná to tak už i je, ale mám zaryté v paměti ty jeho články kde si stěžoval a obecně co občas čtu na mě působí tak, že je s tím strašného jeb..í než člověk něco vytiskne a ještě je loterie jestli to bude vytisknuté správně. Ale možná to vše prostě pramení z toho, že o tom jen občas něco čtu a v reálu jsem to prostě nevyzkoušel :)

  OdpovědětVymazat
 9. Jiří Eger Určitě doporučuji vyzkoušet na vlastní kůži a zbavit se ostychu. Dnes přibývá různých Fablabů, komunitních i sponzorovaných dílen (X v Praze, několik v Brně, nechybí Ostrava atd.), kde 3D tiskárny pronajímají, rádi zaškolí pro první krůčky.

  Obecně nejde jen o spolehlivost a přístupnost 3D tiskárny, ale také o uživatelské zkušenosti s různými termoplasty (případně kompozity, rozpustnými podporami atd.), přípravou 3D modelů pro tisk. Tyto zkušenosti se předem získat nedají, je třeba je nabrat a vstřebat 3D tiskem ve vlastní režii.

  Držím palce a určitě naskočte na palubu 3D tisku, je to osvěžující. ;) instagram.com - Tom Vít (@tomulinek) • Fotky a videa na Instagramu

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.