20180708

Když jsou dlouholetí jableční uživatelé nuceni kupovat počítače s Windows

Když jsou dlouholetí jableční uživatelé nuceni kupovat počítače s Windows
Trefně a decentně shrnuto (anglicky), co za posledního půl roku slyším opakovaně. V Cupertinu zřejmě příliš řeší svou novou kosmickou loď, zatímco konkurence běží dál. #spekulace Přitom nikdo nemá na vývoj tolik prostředků... Někdo čeká, jiní už nevydrželi. (Ne, že by to v prodejích bylo dramaticky vidět, spíš se dál a dál boří draze přiživovaná aura toho nejmodernějšího s jablkem na krytu.)

#Apple
https://youtu.be/mdRpgWYWCZg

14 komentářů:

 1. Tak neplatí už nějaký čas, že mají větší příjem ze služeb než z prodeje HW?

  OdpovědětVymazat
 2. samozrejme, ale to platilo uz celkem davno

  OdpovědětVymazat
 3. Copa jejich HW ten stál vždycky za bačkoru, ale že už mají domrvenej i software což byla jejich výsada tak to už o něčem svědčí :)

  OdpovědětVymazat
 4. Je to jenom jeden z mnoha OS a až na pár detailů celkem fádní hw. Není to svatý grál ani nic podobného. Vítejte na zemi...

  OdpovědětVymazat
 5. mezi střední a vyšší třídou v USA má Apple pořád skoro monopol... to se jen tak nezmění

  OdpovědětVymazat
 6. Jenže i když fádní HW,tak s MAC OS je vždy sladěn lépe než kdekterý u nás prodávaný HW s Woknousama. Nejsem zas až tak moc upnutý k Apple,ale systém je dobrej, ubyde denní starost,jestli něco poběží nebo ne, nemusím řešit viry a jiné šmejdy, nedej bože síť, tam je vůbec Applovské prostředí bezesporu nejlepší (bezpečnost a service admina), když se stane něco za půl roku,tak to má moc práce, vyprázdní síťový koš a jede se dál. U woken, nikoli, tam je to na skupinu adminů a dlouhé večery. Kdo měl rozebrný jakýkoli MAcBook, tak musí žasnout jak naprosto stejnou mašinu co koupím na plachtách o rozměrech cca. 25*25 cm ,narvou na destičku 8*11 cm a zbytek věnují baterii. A platí, že každý má svůj vlastní postoj jak k systémům a i k HW na kterém má běžet a amíci se tím vůbec nezabývají, ti doma,až na pár jedinců, nesedí a nelaborují,je jim to šumák, hlavně že můžou dělat co potřebují, český laborant rozebere všechno na prvočísla, složí zpět a vynese ortel. My jsme hold od přírody šťourové :-) , ukažte mi obyč USusera, co si dovede sám nainstalovat MAC OS, nastavit ho,atd... U Woken ani pomyslet, jednu dobu jsem přemýšlel,že tam pojedu a své služby co provozuji tady,bych rozjel tam. Ale je to pravda co píše Tomáš. Nápady a volná technologie dochází, Apple nezbude nic jiného než začít kupovat licence na HW a jiné fičury, třeba každý iPhone má v sobě chip s FM rádiem, jenže je licencovaný,tak je odpojený, škoda, analogové rádio je bomba.

  OdpovědětVymazat
 7. A já měl za to, že fáma „Applu se malware netýká“ už byla dostatečně vyvrácena existencí celé řady bezpečnostních hrozeb. ;)

  OdpovědětVymazat
 8. Tomáš Vít Jo jsou, ale náprava je rozhodně rychlejší než u woknousů, no a poměr v množství malware je nezi nimi propastný. Je pravda, že asi nestíhají přes Appstore ověřovat všechno dokonale,jak to bylo na začátku. Jakmile je problém, ihned blokují stažení. macworld.com - Mac Malware Getting Serious - Security No Longer Optional

  OdpovědětVymazat
 9. Jan Barth ve skutečnosti o dost pomalejší a pro macOS není appstore jediný zdroj aplikací.
  Dále Apple je daleko více tajnůstkářský než MS a další věc je že na macOS víceméně dlabe protože to nejí jejich zdroj příjmů a serverový trh prohráli už před lety.

  Jde to právě vidět na tom jak vypadají aktualizace macOS a obměna modelů HW.

  OdpovědětVymazat
 10. Ondřej Súkup Ano s tím souhlasí, ale zůstává otázka, proč chce své tajnůstkaření zostřit i MS? Jednoduchá odpověď uzavřený systém je hůře nabouratelný. Jelikož občas programuji, vím co je za pakárnu získat přístup k nějaké obyčejné funkci API od MS. Nedostanu jí vůbec,to je jen pro ně. Ale u Unixu to mám přístupné všechno a po kompilaci se to zapoudří a už je konec. Každý program běží v určité části vyhrazené paměti a vše co jsem mu nastavil že může, nikam jinam se nedostane, na rozdíl od MS,kde zrovna paměť je jak veřejná toaleta bez ochrany. Apple bez Jobse jde do kopru, to co on nechtěl dělat dělají, vůbec nemají vize jak pokračovat, nic nového se neděje, asi budou opakovat stále staré ověřené, což se ovšem děje i u jiných firem. Od IBM jsem taky za posledních pár let neviděl nic extra co by překvapilo, možná řadiče diskových polí, ale je to jen zrychlení, vylepšení starých konceptů. MAC OS se mění jednou ročně, aktualizace průběžně, třeba i třikrát do týdne a většinou SW třetích stran. Nevybereš si, pro mě je MAC OS zatím nejbezpečnější systém, hned za ním linux (MINT,Fedora) , řadu uzavírá MS a vůbec nejhorší je Android.

  OdpovědětVymazat
 11. Jan Barth MS nevytváří uzavřený systém á la Apple kvůli bezpečnosti, ale kvůli ovládnutí a prachům. A "špatně zabezpečený Android" je mýtus.

  OdpovědětVymazat
 12. Martin Bodlák No a u Apple to tak není? Bezpečnost je druhotný zisk pro usera. Celé Oknousy jsou od Apple, čmajzli je excelentně :-) Android přišel kvůli spouštění na CPU v mobilech o hromadu bezpečnostních prvků, mluvíme li o původním jádru linuxu. Nemá zabezpečeného roota, root je přístupný volně stažitelným SW za 10,- Kč, obejde všechno, jelikož mu v tom nic nebrání, jediný systém který zůstal dobře zabezpečený na mobilních zařízeních , bylo Ubuntu, byl to kompletní kernel se vším všudy, nějak to zadrhlo v investicích a hlavně na výkonech samotných zařízení.

  OdpovědětVymazat
 13. Jan Barth Jasně, že u Apple to je úplně stejně. Jinak u Androida nemáte pravdu, root není jednoduše získatelný. Podle statistik zranitelností v OS byl jedno dobu nejhorší i iOS.

  OdpovědětVymazat
 14. Martin Bodlák Tuším že se to jmenuje GumSticky a root je totálně otevřený u všech Androidích mašin a stojí fakt "nic". Vytáhnu kartu, nahraju někde jinde zmíněný program a pak ho jen pustím, system se na nic neptá a hned nabídne úpravu systému v přehledném menu, včetně doplňování a odebírání komponent, součástí je i změna uživatelských práv. Třeba doplnit pořádný firewall s nastavováním,vyměmit ovladače wifi a BT za úspornější, běžná praxe. Smůlou je,že všichni výrobci mobilů a tabletů s Androidem na následné aktualizace,až na pár výjimek dlabou. Android mám rád,jelikož je malá a společně s R.Pi a Arduinem je úžasná věc, malé ,malá spotřeba a stroj maká jako víno, na jednoúčelovky ano tam je jasným vítězem,ale tam ,kde se mu dává všanc přístup k osobním věcem,tam bych ho nevolil,jako bezpečnou věc. Ano máš pravdu, každý systém si prošel vývojem, i tebou zmíněný iOS, potažmo skoro zamčený MAC OS, výhodou bylo právě jeho zamčení, moc toho neuděláš ani s Jailbreakem, některé služby hold nepoběží, není na ně výpočetní kapacita,takže pro mě je smyslem bezpečné zařízení do kterého se jen tak nedostaneš, natož vzdáleně,bez mého vědomí. A když to trvalo FBI rok,aby rozlouskla obsah teroristova telefonu a to tak že vypájeli paměť a dali jí do jiného stroje,aby ji rozlousk, což je prasárna, jsem tím pádem s iOS spokojený zákazník a nemusím mít tu poslední verzi HW. Každý má používat tyto stroje tak jak je potřebuje a na co je potřebuje.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.