Jedna kapitola se uzavírá, Printrbot končí
Klasický (u nás nikdy nedoceněný) americký výrobce 3D tiskáren pro hobby uživatele zavřel brány. Zjevně neustál konkurenci záplavy čínských klonů za prazvláštní ceny a bez základních certifikací pro západní trhy. A je to velká škoda, zakladatel Printrbotu Brook Drumm přinesl komunitě obrovské množství nápadů a vylepšení, neúnavně propagoval zajímavé i bohulibé projekty s 3D tiskem spojené. (Sám mám dodnes kompletně upravený Printrbot Simple Metal coby připomínku prvních tisíců hodin strávených s 3D tiskem.)
Bezejmenní asijští výrobci si mezi tím z nápadů americké a evropské reprapové komunity berou, aniž by až příliš často cokoli vraceli (čímž mj. porušují pravidla otevřeného hardwaru a softwaru). Ale nezastaví je nic. Jeden padne, povstane deset dalších.
#3Dtisk #3Dprinting #Printrbot
https://twitter.com/tomulinek/status/1019680085799002112
Připomeňme si svérázného chlapíka, který za tím vším stál, třeba v jednom z mnoha a mnoha videí, kde ukazoval prototypy zajímavých 3D tiskáren, CNC apod. youtube.com - Printrbot Printrbelt Teaser
OdpovědětVymazatKamil Zmeškal Ti nejšikovnější zatím odolávají i čínské smršti (v hobby oblasti) – třeba silným marketingem postaveným na tradiční značce, důrazem na vlastní vývoj a výzkum, živé spolupráci s komunitou zákazníků (mluví jejím jazykem) apod. Jen je jejich pozice čím dál těžší a namísto hravých inovací, otevřenosti a zkoušení nových přístupů vrhají většinu času a energie do obchodu a marketingu. Někteří mají štěstí, že se začali propagaci věnovat včas, jiní už se dávno orientují na vyšší (profi) segmenty, kde není rozhodující nákup tiskárny, ale solidní služby, spolehlivost, efektivita. A ti, co komunitě dávali mnohé třeba pod otevřenou licencí, přičemž vlastní podnikání pro ně nebyl primárně diamantový důl, ale spíše základna pro inovace a třeba i bohulibé projekty pro školy (Printrbot), jdou do kytek.
OdpovědětVymazatPřiznám se Ti, že každé bezhlavé vychvalování čínských takytiskáren (nezřídka pro vlastní obohacení na provizích) mě nadzvedává právě i s ohledem na likvidaci lokálních vývojářů, díky kterým Číňané vůbec mohou generovat stovky a tisíce klonů různorodé kvality za ceny umožněné mj. nedodržováním pracovních podmínek ve výrobě, necertifikováním zařízení pro provoz v EU/USA (bezpečnost, trvanlivost), ignorováním podmínek otevřených licencí apod. Těží z nerovných podmínek, málo kdy z mnoha let vlastního výzkumu.
PS: Jsem z města, které stálo na oděvním průmyslu. Dnes OP Prostějov neexistuje, obrovský areál šel k zemi odstřelem. Ke konci výroby výrazně přispěl levný dovoz z Asie. (Jistě i manažerská rozhodnutí.) Pokud zákazníci pár let hledí jen a pouze na cenu, až se pak chtějí vrátit k lokální kvalitě, zjišťují, že ta jim dávno zkrachovala pod rukama, protože ji nepodporovali.
Kamil Zmeškal Jj, v některých kolekcích měli docela kvalitní věci za zajímavé ceny, na půl cesty mezi masovou konfekcí a krejčím, nemluvě o úchvatných slevách v místní podnikové prodejně třeba na mé oblíbené rifle William & Delvin. Jenže zákazníci požadující nekonfekční kvalitu šli jinam (viz třeba dnes zoufale předražený Blažek), kdo hrál na cenu, bral bezhlavě Vietnamce. Ale to je jen analogie z jiného průmyslu, která jistě nefunguje 100%.
OdpovědětVymazatTak zrovna OP je zářným příkladem jak položit firmu. Genitální manažeři přesunuli výrobu, hádejte kam? Do čajny a začali prodávat šunt za cenu jakože náš výrobek, stroje rozprodali čertvíkam, lidi rozpustili, softvér rozkradli pro sebe, no a kupující není blbec a kvalitu poznal a šel jinam.
OdpovědětVymazatStanda Alfie -zlomyslný stařík To už je ale ona kauza z doby, kdy šlo OP ekonomicky do kytek, výroba byla utlumena na malou část závodu a s majetkem se spekulovalo o106, ne?
OdpovědětVymazatOno šlo dopryč právě z důvodu tunelu genitálních manažerů za účelem vlastního zisku.
OdpovědětVymazatTo je i chyba lidí, co si ty levné čínské šmejdy kupujou.
OdpovědětVymazatMarťo, dyk pravím že lidi poznali že čajnašit a šli dopryč.
OdpovědětVymazat