20180718

Jedna kapitola se uzavírá, Printrbot končí

Jedna kapitola se uzavírá, Printrbot končí
Klasický (u nás nikdy nedoceněný) americký výrobce 3D tiskáren pro hobby uživatele zavřel brány. Zjevně neustál konkurenci záplavy čínských klonů za prazvláštní ceny a bez základních certifikací pro západní trhy. A je to velká škoda, zakladatel Printrbotu Brook Drumm přinesl komunitě obrovské množství nápadů a vylepšení, neúnavně propagoval zajímavé i bohulibé projekty s 3D tiskem spojené. (Sám mám dodnes kompletně upravený Printrbot Simple Metal coby připomínku prvních tisíců hodin strávených s 3D tiskem.)

Bezejmenní asijští výrobci si mezi tím z nápadů americké a evropské reprapové komunity berou, aniž by až příliš často cokoli vraceli (čímž mj. porušují pravidla otevřeného hardwaru a softwaru). Ale nezastaví je nic. Jeden padne, povstane deset dalších.

#3Dtisk #3Dprinting #Printrbot
https://twitter.com/tomulinek/status/1019680085799002112

8 komentářů:

 1. Připomeňme si svérázného chlapíka, který za tím vším stál, třeba v jednom z mnoha a mnoha videí, kde ukazoval prototypy zajímavých 3D tiskáren, CNC apod. youtube.com - Printrbot Printrbelt Teaser

  OdpovědětVymazat
 2. Kamil Zmeškal Ti nejšikovnější zatím odolávají i čínské smršti (v hobby oblasti) – třeba silným marketingem postaveným na tradiční značce, důrazem na vlastní vývoj a výzkum, živé spolupráci s komunitou zákazníků (mluví jejím jazykem) apod. Jen je jejich pozice čím dál těžší a namísto hravých inovací, otevřenosti a zkoušení nových přístupů vrhají většinu času a energie do obchodu a marketingu. Někteří mají štěstí, že se začali propagaci věnovat včas, jiní už se dávno orientují na vyšší (profi) segmenty, kde není rozhodující nákup tiskárny, ale solidní služby, spolehlivost, efektivita. A ti, co komunitě dávali mnohé třeba pod otevřenou licencí, přičemž vlastní podnikání pro ně nebyl primárně diamantový důl, ale spíše základna pro inovace a třeba i bohulibé projekty pro školy (Printrbot), jdou do kytek.

  Přiznám se Ti, že každé bezhlavé vychvalování čínských takytiskáren (nezřídka pro vlastní obohacení na provizích) mě nadzvedává právě i s ohledem na likvidaci lokálních vývojářů, díky kterým Číňané vůbec mohou generovat stovky a tisíce klonů různorodé kvality za ceny umožněné mj. nedodržováním pracovních podmínek ve výrobě, necertifikováním zařízení pro provoz v EU/USA (bezpečnost, trvanlivost), ignorováním podmínek otevřených licencí apod. Těží z nerovných podmínek, málo kdy z mnoha let vlastního výzkumu.

  PS: Jsem z města, které stálo na oděvním průmyslu. Dnes OP Prostějov neexistuje, obrovský areál šel k zemi odstřelem. Ke konci výroby výrazně přispěl levný dovoz z Asie. (Jistě i manažerská rozhodnutí.) Pokud zákazníci pár let hledí jen a pouze na cenu, až se pak chtějí vrátit k lokální kvalitě, zjišťují, že ta jim dávno zkrachovala pod rukama, protože ji nepodporovali.

  OdpovědětVymazat
 3. Kamil Zmeškal Jj, v některých kolekcích měli docela kvalitní věci za zajímavé ceny, na půl cesty mezi masovou konfekcí a krejčím, nemluvě o úchvatných slevách v místní podnikové prodejně třeba na mé oblíbené rifle William & Delvin. Jenže zákazníci požadující nekonfekční kvalitu šli jinam (viz třeba dnes zoufale předražený Blažek), kdo hrál na cenu, bral bezhlavě Vietnamce. Ale to je jen analogie z jiného průmyslu, která jistě nefunguje 100%.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak zrovna OP je zářným příkladem jak položit firmu. Genitální manažeři přesunuli výrobu, hádejte kam? Do čajny a začali prodávat šunt za cenu jakože náš výrobek, stroje rozprodali čertvíkam, lidi rozpustili, softvér rozkradli pro sebe, no a kupující není blbec a kvalitu poznal a šel jinam.

  OdpovědětVymazat
 5. Standa Alfie -zlomyslný stařík To už je ale ona kauza z doby, kdy šlo OP ekonomicky do kytek, výroba byla utlumena na malou část závodu a s majetkem se spekulovalo o106, ne?

  OdpovědětVymazat
 6. Ono šlo dopryč právě z důvodu tunelu genitálních manažerů za účelem vlastního zisku.

  OdpovědětVymazat
 7. To je i chyba lidí, co si ty levné čínské šmejdy kupujou.

  OdpovědětVymazat
 8. Marťo, dyk pravím že lidi poznali že čajnašit a šli dopryč.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.