20180408

Co udělat s (méně kvalitní) stavebnicí 3D tiskárny, abyste nevyhořeli

Co udělat s (méně kvalitní) stavebnicí 3D tiskárny, abyste nevyhořeli
Další levná čínská stavebnice (ANET A8) shořela – a část domu jejího uživatele s ní. Moje rada už léta zní: Nekupujte si levné čínské klony 3D tiskáren, nejste-li současně zkušený elektroamatér a 3D tiskař (potřeba provádět vylepšení už při stavbě). A často ještě musíte být i trochu kodér, to když si budete kontrolovat, upravovat a flashovat firmware.

I u kvalitních stavebnic se nicméně budou hobby uživatelům hodit názorné tipy Thomase Sanladerera v odkazu (angličtina nutná).

#3Dtisk #3Dprinting
https://youtu.be/VK_K6fp4BIk

10 komentářů:

 1. Ja pokukuju pro creality cr10s.. Nevis, jestli s ni nejsou nejaky negativní zkušenosti?... Nebo jiny tip na koupi?

  OdpovědětVymazat
 2. Patrik Hanuš Těžko radit, abych nezklamal s pořizovací cenou (tu Číňani šponují do nedostižných hloubek): Sám bych zvolil něco s certifikací CE pro Evropu, ne-li přímo s ofic. prodejcem v Česku (ti rozumní si šmejdy prodávat nedovolí). Pokud stavebnici, pak se přímo nabízí třeba ona nejmenovaná, co se z Česka vozí do celého světa. Pokud by ambice přesahovaly hraní si, laborování a občasného koníčka, pak doporučím profi stolní 3D tiskárnu postavenou pro dlouholetou spolehlivost. (I tady mohu z letité praxe potvrdit, že výdaje navíc se s počtem spolehlivých tisků a času ušetřeného nad laborováním a servisováním vracejí rychle.)

  OdpovědětVymazat
 3. Tomáš Vít mohl bych se jako úplný začátečník zeptat. Jak předejít nějaké pohromě. Zamezit vyhoření. Chci si už dlouho koupit 3D tiskárnu, ale z nedostatku peněz chci sáhnout také po nějaké Číně. Pokud můžete poradit. Děkuji moc.

  OdpovědětVymazat
 4. Ondřej Curda Mrkněte ještě jednou na video v odkazu, Thomas mluví zasvěceně právě o pojistných mechanismech. Pak volte model, který má dohledatelnou historii, výrobce, renomé; neberte náhodnou sestavu, ke které nenajdete komunitu uživatelů, jen pro napohled lákavou slevu. U 3D tiskárny (a jakéhokoli podobného, běžně i dny v kuse pracujícího zařízení s topným prvkem) by také měl být v dosahu hlásič požáru. A ideálně nedaleko hasicí přístroj (vhodný na el. zařízení).

  Pokud to jen trochu půjde, volte kvalitní 3D tiskárnu s evropskou certifikací a fungující podporou. Bohatě se to vyplatí (ověřeno vlastní praxí i mnoha příběhy českých uživatelů).

  A pak už si 3D tisk především užijte, je to skvělé dobrodružství!

  OdpovědětVymazat
 5. +Tomáš Vít děkuji. U nás v práci se dá koupit Průša za 26 tisíc a to se mě teď opravdu nehodí. Před pár dny se mě narodilo mimčo. Tak chci něco na hraní doma. I tak děkuji.

  OdpovědětVymazat
 6. Ondřej Curda S miminem vsaďte na bezpečnost dvojnásob. Od jistého věku budete tisknout hodně hraček. (Opět bohatá praxe otce.) ;)

  PS: Stavebnice originální MK2S (nová) stojí pod 16 000.

  OdpovědětVymazat
 7. Tomáš Vít hold si chvilku počkám. A prišetřím si k 10 ještě něco. Mohl by jste třeba připravit článek o levnějších 3D tiskárnách článek co se dají koupit u nás a v poměr / výkon.

  OdpovědětVymazat
 8. Ondřej Curda Obávám se, že psaní pro 3D-tisk.cz jsem pověsil na hřebík vloni v létě, začal jsem se věnovat 3D tiskárnám pro profesionální použití. Ale myslím, že zdrojů není málo a když si dáte pozor třeba na prodejné jůťůbery, kteří vychválí do nebe jakýkoli čínský šunt, z nějž jim kápne provize, najdete. Na jaře také proběhlo třeba 3Dexpo, kde si začátečník může vybrat i naživo.

  Ale do 20 tis. (resp. 16 tis.) bych volil do začátků onu již zmíněnou stavebnici, kterou máte za víkend postavenou. Mám s ní i vlastní letité zkušenosti.

  OdpovědětVymazat
 9. Tomáš Vít a jak je to u té stavebnice s materiálem. Zvládne tisknout všechen dostupný filament? Co jsem někde četl tak nějaké tiskárny zvládají jen určité tipy?

  OdpovědětVymazat
 10. Ondřej Curda Otevřené tiskárny obecně mají problém s více smrštivými materiály (ABS, Nylon apod.). Ale to pro hobby uživatele, začínajícího zvláště, není problém, zpravidla plně vystačíte s lépe tisknutelnými alternativami (PLA, CPE, PETG atd.). Průmyslové materiály jsou doménou profesionálních tiskáren (za jinou cenu a s jinými prioritami).

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.