20171225

Ti tři mají koule

Ti tři mají koule
Jsem docela zvědav, jak si s novým MX Ergo potykám. První okamžiky jsou – jako při každé změně sofistikovanějšího ovladače či klávesnice – vždy trochu tápající. ;) Trackball (i ten kvalitní a i přechodu ze staršího) potřebuje čas. Avšak kdo mu jednou potřebný čas věnoval, zpravidla se už k myši vracet nechce.

PS: Provedení je masivnější, avšak ne nutně jen na velkou tlapu, možnost vyklopení (alternativní poloha pod úhlem) zatím působí jako volba navíc (ruka by zatím brala něco mezi oběma polohami), ale dám mu také šanci. Malý univerzální USB vysílač od Logitechu se (kupodivu) do velkého těla už nevleze. Ale na pravidelné přenášení to asi stejně nebude. Baterie je dobíjecí (připojení běžným mikro USB káblíkem), tj. již než tužková jako u předchozího modelu. Mikrospínače pod tlačítky snad vydrží déle. Uvidíme.

#trackball #logitech #mexergo
https://www.instagram.com/p/BdHmGfjjw1N/?taken-by=tomulinek

14 komentářů:

 1. Doporučuji vyzkoušet macbooka u něj jsem zapomněl na veškeré Míšky a podobne vychytávky 😀

  OdpovědětVymazat
 2. Petr Kaler​​​​​​ Nevím, zda jsem pochopil správně: Ani ten nejlepší touchpad mi nepřijde jako dostatečně univerzální, už vůbec ne ergonomický pro mnohahodinovou práci. S trackballem pak hraji i hry (vč. akčních Diablo III nebo Wings of War, byť na e-sport to zrovna není), pracuji pohodlně v 3D CAD aplikaci atd.

  Mám tu i samostatný, větší, dotykový touchpad (tj. tablet s perem, v tom původním významu). Stejně tak jsem historicky testoval kvalitní, citlivé herní myši. Skončil jsem přesto vždy u trackballu. I kvůli pohodlí pro zápěstí.

  Podobně tak je pro mne dosud jakákoli notebooková klávesnice (nemluvě o těch bez numerického bloku pro češtinu) kompromisem. Buď je na něm klávesnice ořezaná, nebo už je pak notebook stěží pohodlně přenosný.

  OdpovědětVymazat
 3. Petr Kaler​ Schválně někdy vyzkoušejte. Byť první den či dva je zvykání na trackball s nadávkami, pak se to otočí. ;) (Už mám na svědomí pár konveritů – a to jsem historicky vlastně jedním z nich.)

  OdpovědětVymazat
 4. Ja jenom cekam na boxing day a doufam Ze bude be sleve

  OdpovědětVymazat
 5. Protože bude 3d tiskárna tak sem se začal učit ve fusion 360. Jak by se v tom dal využít trackball? Nikdy jsem s tím nepracoval a docela by se mi to líbilo.

  OdpovědětVymazat
 6. Matěj Novák to neni o aplikaci trackballu k danemu programu, to je o tom ze je to pohodlnejsi.ergonomictejsi "mys". Jedine kde to neni uplne ono jsou hry jako CS:GO a podobne, kde je potreba rychla a zaroven presna manipulace a (tedy alespon z vlastni zkusenosti) to neni na profi hru, na bezne hrani proc ne, to se clovek nauci ovladat rychle, ale pro hrac nikdy trackball pouzivat nebude.

  OdpovědětVymazat
 7. Pro CAD aplikace jsou výtečná třeba polohovací zařízení od 3Dconnexion (www.3dconnexion.cz) – ale tam už je cena zaměřená na profesionály.

  OdpovědětVymazat
 8. No hry už dávno nehraju takže tam by problém nebyl. Ta 3D myš to sem už někde viděl . Je to zajímavý řešení a asi by to bylo to pravý . ale cena skoro 5k neni moc pro domácí použití.

  Jinak k tomu trackballu . Já byl vždicky na tom , že to má snímání pohybu jako normální myš a ta kulička je tam na jemný věci .

  OdpovědětVymazat
 9. Matěj Novák​ Podobný trackball je postaven na tom, že vaše zápěstí a paže se nehýbou, na rozdíl od myši jsou v klidu. Tedy konec náběhu na syndrom karpálního tunelu apod. A opravdu se vyplatí až uživatelům, kteří stráví u počítače více hodin denně.

  OdpovědětVymazat
 10. Koho by zajímala recenze, zde zatím jedna tříminutová: youtube.com - Best Ergonomic Mouse? Logitech MX ERGO Overview! (já se ještě s MX Ergo neporovnal a stále hledám ideální polohu na větším těle, dávám tomu delší čas ;) ).

  OdpovědětVymazat
 11. Pod týdnu používání trackballu jsem si uvědomil, že jsem přestal dávat ruce z klávesnice. ;-)

  OdpovědětVymazat
 12. Je to smutné, ale budu muset úplně nové, přesné a kvalitně zpracované MX Ergo prodat (samozřejmě s náležitou slevou). Bohužel mám prostě o trochu menší tlapu, než je potřeba – nový trackball od Logitechu potřebuje standardní pánskou tlapu cca L a více. Mně prostě min. půlcentimetr chybí a nechytnu jej tak, abych s tím celý den vydržel. ;( (Starší model byl přesně o ten fous menší.)

  PS: Předchozí model mám už ve druhém vydání, mikrospínače už jsem musel opravovat. Přesto mi nezbude, než se k němu vracet a modlit se, aby vydržel.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.