20171118

Formnext 2017: střípky z veletrhu 3D tisku

Formnext 2017: střípky z veletrhu 3D tisku
Včera v německém Frankfurtu skončila (obrovská) výstava produkčního a průmyslového 3D tisku. Na 1,5 dne jsem byl její součástí, posílám tak alespoň pár postřehů (a rychlé momentky z mobilu, nebyl bohužel čas fotit soustavně):

• Jakkoli mám stolní (a hobby) #3Dtisk rád a věnuji se mu poslední roky s velkým nadšením (a nadále budu 😉), měli bychom si se skromností přiznat, že to stěžejní z 3D tisku v reálném nasazení se poslední dekády děje na poli průmyslu. Jen (velmi pokročilých) tiskáren na kovy – od tavení prášků laserem přes navařování po tryskání – jste letos mohli vidět od desítek výrobců, většinu v akci.

• Díky exspiraci patentů, novým technologiím, šikovnosti výzkumníků a vývojářů a obrovským (!) investicím jsou naštěstí vidět nejen nové metody 3D tisku, ale mnohé z nich jsou stále dostupnější. I malé firmy a šikovnější majitelé profi dílen tak dnes mohou dosáhnout na technologie, o kterých si dřív mohli nechat jen zdát.

• Prozíraví výrobci stolních 3D tiskáren (FDM/FFF či SLA) se i nadále, cílevědomě posouvají do profi segmentu. Pokud jsou schopni dodat svá řešení ve spolehlivé podobě, s tiskem náročných materiálů a s perfektní podporou vč. odladěného softwaru, uplatňují se i malé tiskárny na zajímavých místech (i zde na www.3Dnews.cz jsem odkazoval třeba tiskárny Ultimaker přímo v automobilce VW, https://plus.google.com/+TomasVit/posts/JwmbJzjuj58).

• V aditivní výrobě (3D tisk v průmyslu) se dnes točí neuvěřitelné peníze. I na letošní výstavě to bylo vidět. Projít ji smysluplně za den snad ani nešlo. A to je frankfurtské výstaviště opravdu na vysoké úrovni (jakkoli mám třeba Brno zažité, je to jiná/nižší liga).

• Poptávka světových značek (vč. odvětví letectví, kosmonautiky, automobilového a energetického průmyslu, lékařství) po špičkových 3D tiskárnách je obrovská. Za kvalitu, přesnost a spolehlivost rády zaplatí.

• Přes vysoké ceny těchto špičkových technologií se jejich návratnost stále zkracuje. Stále méně je rizikem. Pokud produkční a průmyslové 3D tiskárny nacházejí využití v konkrétních, předem promyšlených projektech, stávají se z nich nástroje rychlé a výrazné konkurenční výhody na trhu. Případových studií –
napříč obory a jen z Evropy – přibývá neuvěřitelnou rychlostí.

• Kromě pár asijských stánků s kopiemi stolních tiskáren všeho druhu (zejména v Číně nepochopili úplně cílovou skupinu návštěvníků) se na výstavě takřka neukazovali výrobci stavebnic, osobních a zčásti ani stolních 3D tiskáren. Zatímco třeba značky Ultimaker, Formlabs, Raise3D (a další, rychle či pomalu mířící na profesionály) byly nemálo vidět, jiné (Prusa, BNC3D apod.) se zatím soustředí na akce/uživatele jiného typu a vlastní zastoupení zde neměly.

#3Dprinting #Formnext #additivemanufacturing #aditivnivyroba


5 komentářů:

 1. Díky za novinky a fotky. Můžu dotaz z jiného odvětví? Jakou 3D tiskárnu byste doporučil pro školství - poměr cena / výkon, na první seznámení s technologií atd.

  OdpovědětVymazat
 2. Václav Vávra​​ To je na delší debatu a podle konkrétních požadavků v dané škole (uzavřený vs. otevřený přístup, víceoborové lekce se stavebnicemi vs. hotová řešení s cílem rychle a snadno tisknout, více levných vs. méně dražších, ale robustnějších/vícemateriálových atd.). Nejste z Moravy, třeba dokonce střední+? Že bych nabídl osobní konzultaci. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Schválně, jaké vjemy mají po letošním průletu Formnextem Jan Homola​ či Marek Pagáč​, kteří se soustředí ještě víc právě na průmyslová řešení? 😉

  OdpovědětVymazat
 4. Tomáš Vít Letošní Formnext byl jedním slovem pecka ... samotného mě trochu (veskrze příjemně) zaskočilo, že proti loňsku se výstava plochou zdvojnásobila. Bylo zajímavé sledovat, jak se vyvíjí poměr plochy jednotlivých vystavovatelů. Zatímco dříve jednoznačně dominovali Stratasys a 3D Systems, nyní byla vidět velká síla i na mnoha jiných expozicích. Zatímco ještě před dvěma roky bylo na Formnextu a Euromoldu stále hodně stolních FFF tiskáren, nyní je to na akci této úrovně docela okrajová záležitost. Udržitelný byznys je ve 3D tisku opravdu jen v průmyslu, v aplikacích s vysokou přidanou hodnotou, a Formnext to potvrzuje.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.