Útržky (nejen) o 3D tisku, hrách a hříčkách, vědě a technologiích, zábavě a sportu, filmu a hudbě, médiích, společnosti i politice
20171011
Robotizovaný sklad v akci
Robotizovaný sklad v akci Já jen, aby si většina zaměstnanců českého Amazonu udělala obrázek, jakou má jejich pobíhání mezi regály perspektivu. (A to je zrovna v Číně docela levná pracovní síla.) https://youtu.be/FBl4Y55V2Z4
Amazon Robotics (drive Kiva) funguje uz nekolik let a mnozstvi Fullfilment center, ktere je pouzivaji je uz docela vysoke. Z videa to vypada jako typicky cinsky okopirovana technologie.
Ano, toto opravdu není jedno z hi-tech řešení. Jediné co to ušetří je skladovací prostor (když nelze jít do výšky - robot má hmotnostní limit) a kroky zaměstnance (to dnes nikoho nezajímá) a při dobré logistice skladu je člověk rychlejší. Tady to bohužel vypadá, že na jednom regalovem stání je několik druhů produktů s kterýma robot jede (tři patra regálu se možná hýbou zbytečně a čeká na ně někdo jiný) a to neřeším křížení (jeden vyskladnuje jedno patro, druhý čeká na třetí patro). Další problém je, že stejně na ten posun musí někdo čekat, aby to přeložil. Prostě v takovémto provozu to není hospodárné. Dokázal bych si to představit ve skladu zeleniny, kde to nebere regál s x druhem věci, ale paletu s ovocem a rovnou nakládá na kamion a váží (naloženo 8.2t banánů a 3.1t květáku).
Ze kroky zamestnance nikdo nepocita neni pravda, sehnat lidi do skladu zacina byt zasadni problem (minimalne v Amazonu) a v robotizovanem skladu jich pracuje zlomek oproti skladu normalnimu. Co se cekani tyce, tak v Amzonu roboti udelaji frontu pred pracovnikem a jakmile je pracovnik s nakladanim/vykladnim zbozi z regalu hotovy, ihned prijede dalsi.
Dobře, ale stále to neřeší když na sobě bude mít robot víc produktů a jiný člověk čeká na ten blokovány. Nevím, ale několik let jsem pracoval na návrhu a stavbě dopravníků ve skladech a mnohem účinnější mi přijde když má každá baba svůj úsek, kam jí přijede cosi (bedna, koš, paleta), ona na to vyháže zboží a přepravník jede dál, buď na další stanoviště, nebo na expedici/kontrolu. Samozřejmě že jde o druh skladu, když bude sklad, kde je malý pohyb zboží na paletu, tak je blbost držet co 25m babu na vyskladňování aby se 6hodin z osmi flakala.
Lukáš Frélich jinak tedy neznám situaci v Amazonu, ale vím o několika skladech, kde takto krásně pobíhají důchodci a ještě se předhánějí o směny, protěže jich je moc.
Samozrejme vzdycky zalezi na typu zbozi a na co se v danem skladu optimalizuje. V Amazonu ma drtiva vetsina pozadavku relativne dlouhe okno ve kterem musi byt vyrizena a zadane polozky jsou rozhazene na mnoha ruznych policich. Bezny picker v Amazou nachodi za smenu treba 15 kilometru, nevim jak dlouho tohle vydrzi delat duchodce, ale zase, v jinych skladech, s jinym pristupem k praci, to klidne muze jit.
Ano,roboti jdou!:-)
OdpovědětSmazatAmazon Robotics (drive Kiva) funguje uz nekolik let a mnozstvi Fullfilment center, ktere je pouzivaji je uz docela vysoke.
OdpovědětSmazatZ videa to vypada jako typicky cinsky okopirovana technologie.
A kdo to z toho regálu vytáhne zabalí a pošle?
OdpovědětSmazatMichal Oboda Lidi. Je to v onom videu.
OdpovědětSmazatAno, toto opravdu není jedno z hi-tech řešení. Jediné co to ušetří je skladovací prostor (když nelze jít do výšky - robot má hmotnostní limit) a kroky zaměstnance (to dnes nikoho nezajímá) a při dobré logistice skladu je člověk rychlejší. Tady to bohužel vypadá, že na jednom regalovem stání je několik druhů produktů s kterýma robot jede (tři patra regálu se možná hýbou zbytečně a čeká na ně někdo jiný) a to neřeším křížení (jeden vyskladnuje jedno patro, druhý čeká na třetí patro). Další problém je, že stejně na ten posun musí někdo čekat, aby to přeložil. Prostě v takovémto provozu to není hospodárné. Dokázal bych si to představit ve skladu zeleniny, kde to nebere regál s x druhem věci, ale paletu s ovocem a rovnou nakládá na kamion a váží (naloženo 8.2t banánů a 3.1t květáku).
OdpovědětSmazatZe kroky zamestnance nikdo nepocita neni pravda, sehnat lidi do skladu zacina byt zasadni problem (minimalne v Amazonu) a v robotizovanem skladu jich pracuje zlomek oproti skladu normalnimu. Co se cekani tyce, tak v Amzonu roboti udelaji frontu pred pracovnikem a jakmile je pracovnik s nakladanim/vykladnim zbozi z regalu hotovy, ihned prijede dalsi.
OdpovědětSmazatDobře, ale stále to neřeší když na sobě bude mít robot víc produktů a jiný člověk čeká na ten blokovány. Nevím, ale několik let jsem pracoval na návrhu a stavbě dopravníků ve skladech a mnohem účinnější mi přijde když má každá baba svůj úsek, kam jí přijede cosi (bedna, koš, paleta), ona na to vyháže zboží a přepravník jede dál, buď na další stanoviště, nebo na expedici/kontrolu. Samozřejmě že jde o druh skladu, když bude sklad, kde je malý pohyb zboží na paletu, tak je blbost držet co 25m babu na vyskladňování aby se 6hodin z osmi flakala.
OdpovědětSmazatLukáš Frélich jinak tedy neznám situaci v Amazonu, ale vím o několika skladech, kde takto krásně pobíhají důchodci a ještě se předhánějí o směny, protěže jich je moc.
OdpovědětSmazatSamozrejme vzdycky zalezi na typu zbozi a na co se v danem skladu optimalizuje. V Amazonu ma drtiva vetsina pozadavku relativne dlouhe okno ve kterem musi byt vyrizena a zadane polozky jsou rozhazene na mnoha ruznych policich.
OdpovědětSmazatBezny picker v Amazou nachodi za smenu treba 15 kilometru, nevim jak dlouho tohle vydrzi delat duchodce, ale zase, v jinych skladech, s jinym pristupem k praci, to klidne muze jit.
;)
OdpovědětSmazatyoutube.com - Olympic - Roboti už jdou