Bastlíři a elektrotechnici, kolik byste tipli na pohled, že může stát taková obyčejná řídicí deska domácí rekuperační jednotky? S ohledem na řídicí desky 3D tiskáren či CNC, 3 či 5 tisíc? ;) Tak originál od výrobce, držte se, přes 13 tisíc. Bez daně. Bez práce a dopravy odborného technika. Ale stejně jsme na takové výhodné koupi závislí (celá jednotka stojí ještě o řád víc – to je ta skoro nejdostupnější – a je důležitým srdcem domu, na kterém závisí nepřetržité větrání, rekuperace tepla, část přitápění, teplá voda). ;)
Mimochodem, už druhá věc způsobená s velkou pravděpodobností přepětím v místní síti (kde navíc přibyla zbrusu nová trafostanice). Jen při osazování jsme s technikem naměřili 243 V. A přestože protokol odborné firmy máme, že bychom uspěli u provozovatele sítě ani moc nečekáme – dokážou se vylhat z kde čeho. Nedávno nám podobně po odstávce a nahození sítě umřela elektronika v zabezpečovacím systému (a to máme ochranu proti nárazovému přepětí v jističi).
Pozn.: S technikem, který provedl i flashování firmwaru šikovným jednoúčelovým nahrávadlem (druhá fotka), jsme se nad cenou desky docela zasmáli. Faktura přesto bude na nás. ;)
#bastleni #nebastleni


A tak z mnoha fór koukám, že norma je pro provozovatele distribuční sítě 230 V +/- 10 %, tedy klidně 253 V. Že jsou el. zařízení konstruována na 220–240 V asi nikoho nebere… A škody v desítkách tisíc naskakují.
OdpovědětSmazat(http://forum.tzb-info.cz/122381-prepeti-v-distribucni-siti atd.)
forum.tzb-info.cz - Přepětí v distribuční síti - Diskuze TZB-info
nebyde to chyba na strane konstrukce elektrickeho zarizeni ze nebere v potaz normu ?
OdpovědětSmazatOndřej Súkup Je to věčná otázka, protože rozdíl mezi 240 a 253 V (konstrukční vs. údajně normová mez) je asi dost velký na to, aby při dlouhodobém nepřetržitém provozu jemná elektronika kolabovala.
OdpovědětSmazatTomáš Vít Když si něco stavím, tak počítám s tím, aby elektronika přežila i 300V.
OdpovědětSmazatOndřej Súkup Celkove ..zarizeni urcene pro pripojeni na sit by melo prezit ..teda ja bych nevahal osadit tam varistory, ptc pojistky a jine... vzdyt dnes je tolik moznosti jak se alspon trochu prepeti branit. Ale centy delaji ve velkoyrobe miliony...
OdpovědětSmazatA pak se ještě dělají kurvítka. 20x přežije přepětí a 21 konec(error). 😀
OdpovědětSmazatJe pravda ze nekdy je to natvrdo videt - zamerne poddimenzovane soucastky jimz caste narazy a spicky zvladte neprospeji, odflaknuty jak se to rekne cesky...thermal design, elektrolyty pochybneho puvodu navic nevhodne umistene....O tom by tu mohlo bezet cele vlakno a nezastavilo by se.
OdpovědětSmazatnekde jsem cetl, ze to pomalu zvedaji na 250. ty zarizeni odchazeji na podpeti, kdyz to na chvilku kkesne, ale nespadne. treba u nas stavi mobellix a minuly mesic je nejspis pripojovali, kazdy den vypadek v milisekundach, nakonec jsem radsi koupil ups (protoze rozvodna sit je u nas na limitu a tohle se bude jen zhorsovat)
OdpovědětSmazatMoc si nedokazu predstavit co by melo odpravit 250V v ridici jednotce...pokud ano je to uplne blbe navrzeno. Zdroj tohle musi uplne v pohode zvladnout.
OdpovědětSmazatPlus je na vstupu trafo. A za ním nejspíš stabilizátor. Spis jestli tam nevlitla nejaka spicka po ovládacích vodičích.
OdpovědětSmazatJe fakt, že u zabezpečení to odneslo napájení + baterie. Tady deska.
OdpovědětSmazatPred kazde takove zarizeni patri radna prepetova ochrana.
OdpovědětSmazatBohuzel ty spicky muze vyrabet i samotne zarizeni pokud bude spatne navrzene.
To co ti zabíjí elektroniku není trvalé vyšší napětí (navíc v normě), ale krátkodobá (milisekundy) přepětí v řádu tisíců voltů. Pokud se to děje pravidelně, pomůže jedině vícestupňová přepěťová ochrana a správná funkce uzemnění / hromosvodů. Anebo pojištění. 🙂
OdpovědětSmazatNo pokud by to bylo v siti, bude mit problem cele okoli. Tohle vypada na jiny problem.
OdpovědětSmazatUž odešla i spirála pračky, občas se spustí ochrana záložního zdroje před PC... (Novostavba s kvalitními rozvody.) Tak uvidíme, zda to nová trafostanice (300 m) zlepší, či zhorší.
OdpovědětSmazatTomáš Vít Sám dělám ve firmě, která vyvíjí a vyrábí takový desky, shodou okolností taky pro ventilace, rekuperace. Dělám i reklamace a zrovna nedávno jsme řešili stejnej problém. Tam bylo i nafouklý trafo na desce. Určitě bych u drahých zařízení zvážil dodatečnou ochranu. Těch 13tis je dobrá zlodějina.
OdpovědětSmazatEdit- překlep v ceně.
JanicekTrnecka Neřekl bych, že důvodem špatnýho návrhu, např. nedostatečně dimenzovaných součástek, by byl plán snížit životnost výrobku. Konkurence je veliká a snaha ušetřit a nabídnout výrobek za nižší cenu tím pádem taky. Druhá věc je, jestli pan vývojář neudělal prostě a jednoduše někde chybu.
OdpovědětSmazatTomáš Vít Jestli odesla spirala na pracce tak urcite ne prepetim....to ze je to novostavba a nove rozvody jeste nic neznamena ...
OdpovědětSmazatMichal Dolezel viz popis na DPS ;)
OdpovědětSmazatMichal Dolezel Ale jinak Nilan, dodnes unikátní jednotka poměrem vlastnosti/cena (a v min. prostoru). Druhá věc je chování českého distributora.
OdpovědětSmazatTomáš Vít Zajímalo by mě vyjádření k reklamaci. Asi bych se pak hádal a když by to nikam nevedlo, kontaktoval bych výrobce přímo. A původní deska by třeba šla i opravit, jestli neodešel procák. To jsou jenom teorie teď už, ale toho výrobce bych kontaktoval.
OdpovědětSmazatVhf g gghshvd¢🐍
OdpovědětSmazathttps://lh3.googleusercontent.com/Kh3YwNUME32p1td73TmVFcvFvkd0B38qwMI5f5tl8UFGrxehVjptzmN3MJIdhVB1rMh4heYdGQ
Tomáš Vít dfd🗿
OdpovědětSmazatA tak to skoro vypadá, že je nová deska po 14 dnech opět částečně v… (Ani jsme vzhledem k dalším okolnostem nestačili řešit příp. reklamaci.) A nebo je něco mezi nebem a zemí. → Nemáte někdo opravdu erudovaného elektrikáře v Olomouci a okolí? (Asi bychom měli začít proměřením vnitřní rozvodné sítě. Mé znalosti nn jsou chabé.)
OdpovědětSmazatPS: A v zásuvkách rovnou 250–251 V. Taky dobré. ;(
OdpovědětSmazatTomáš Vít Nemer na zasuvkach, ale na vstupu do baraku. Pokud mas podezreni na vadu v rozvodne siti, jedine reseni je analyzator site s logerem a treba 14 dnu merit.
OdpovědětSmazatMartin Kříž Zapůjčuje provozovatel sítě po reklamaci, pletu se?
OdpovědětSmazatNemám s tím zkušenost, ale trochu pochybuju, že provozovatel sítě pak dá uživateli možnost náhledu do naměřených dat. Spíš by to asi chtělo někoho nezávislýho. Stejně je ale trochu divný, že pravidelně odchází jedno zařízení, ne? Kontaktoval bych výrobce elektroniky, fakt. Ten má největší zájem na tom, aby neměl špatnou reklamu a měl spokojený zákazníky.
OdpovědětSmazatTa deska je úplně mrtvá, nebo hlásí nějakou chybu?
OdpovědětSmazatJinak podle technických dat Nilanu by elektronika měla bejt stavěná na 230 +/-10%. Nemůže způsobovat problém třeba nějaká periferie? Vadnej ventilátor, kompresor, ohřívač..nevím, co tam všechno je připojený a jak to mají zabezpečený.
OdpovědětSmazatdanik cr Ano, také budeme prověřovat, v rámci reklamace opravy. Mimo jednotku jsou to nicméně jen čidla.
OdpovědětSmazatTomáš Vít Čidla to nejspíš nebudou no. Ale vadnej ventilátor to klidně může udělat, případně něco dalšího silovýho. Ještě není všechno ztracený a třeba to nakonec i uznají. Dle zkušeností s takovým charakterem závady bych tipoval s velkou pravděpodobností chybu na zařízení. No přeju hodně štěstí každopádně.
OdpovědětSmazathello,leading supplier of pcb pcba in China.If need services,please contat us at kfpcb12@kingfordpcb.com
OdpovědětSmazatDotáhněte si nuláky a ochranný vodič
OdpovědětSmazat