20170906

Nejsme tak bohatí, abychom se s první 3D tiskárnou museli trápit

Nejsme tak bohatí, abychom se s první 3D tiskárnou museli trápit
Přiznám se, že mě doporučení 3D tiskáren s pochybnou reputací (tj. problematicky kvalitních až nebezpečných, mj. pro Evropu necertifikovaných stavebnic) z článků českých ICT médií docela zamrzí. Jistě, je to vždy osobní volba (jako naposledy ta od Martin Malý​​​​​​​​​​​​​​​), ale na mnohé čtenáře to zapůsobí coby univerzální doporučení či potvrzení ideální cesty, jak s 3D tiskem začít.

Po tisících hodin s FDM/FFF 3D tiskem, zkušenostmi s více stavebnicemi a třeba i s ohledem na důvěryhodné kolegy ze zahraničí, kteří konkrétně Anety testovali, vám chci doporučit, abyste začali jinde. Na českém trhu seženete desítky různých stolních 3D tiskáren, vč. několika osvědčených stavebnic (psal jsem o nich i v této sbírce na G+, www.3Dnews.cz), mnohé z nich s kvalitním zázemím výrobce (běžte se podívat na stroj v akci) i komunity. Šance, že narazíte na zmetek či vám vyhoří elektronika, jak se to běžně stávalo uživatelům levných čínských klonů, bude výrazně menší a budete mít dvouletou záruku (v případě hotové sestavy). Také kvalita a přístupnost pro začátečníky bude, troufám si říct, někde jinde. Zvlášť, dáte-li na důvěryhodné recenze a průvodce, i zde jsem na mnohé odkazoval. Jistě, nebude to za 200 dolarů, ale ten rozdíl za to stojí. A pokud nechcete tisknout pravidelně, nemá cenu věnovat desítky a stovky hodin učení se, ladění vlastních modelů a zkoušení materiálů. Stavebnici v tomto případě vůbec nekupujte a nechte si výtisky zhotovit jako službu. V Česku fungují tisková centra v různých cenových i kvalitativních hladinách.

Zde poznámka: Na YouTube se to jen hemží frikulíny, kteří testují jednu čínskou stolní 3D tiskárnu za druhou a nešetří superlativy. Pozor na ně, živí je právě pozitivní hodnocení, ne skutečná kvalita dané tiskárny v kontextu nabídky na trhu, srovnání. Pod jejich videem totiž najdete odkaz na asijského prodejce, který jim dává provizi. A ta se samozřejmě zúročí s počtem lidí, kteří se neobjektivní recenzí nadchnou a koupí. Jistě, mnozí budou spokojení, že ušetřili a tiskne to. Aspoň než narazí na první potíže plynoucí z nezřídka problematického provedení.

Přeji hodně hezkých výtisků! (Ideálně s tiskárnou, která vás od 3D tisku hned na začátku neodradí.) ;)

#3Dtisk
https://www.lupa.cz/clanky/senzory-martina-maleho-jak-jsem-vybral-3d-tiskarnu-na-takove-to-obcasne-domaci-tisknuti/

16 komentářů:

 1. Představa skládat křehký akrylátový rám by měla byt dostatečně odrazující.

  OdpovědětVymazat
 2. Podle mě záleží co od toho čekám. Já třeba většinu věci kupuji nejdříve ve formě něčeho extra levného, abych si s tím pohrál a zjistil co vlastně chci a pak si tou koupil už třeba v drahé verzi.

  OdpovědětVymazat
 3. PeKlim​​​​​ U extra levných čínských stavebnic 3D tiskáren to není o tom, že dobře umí základní věci a řada pokročilých (vědomě) chybí. Naopak, často se snaží za minimum peněz nabídnout maximum (v této základní kategorii), ale jde přitom o sbírku malých i větších konstrukčních, výrobních, softwarových i dokumentačních selhání. Celek často funguje (alespoň nějak a chvíli), ale uživatel si z něj neudělá přesný obrázek o tom, co základní 3D tisk umí (čest výjimkám). Začátečníkům také chybí zkušenosti, aby už během stavby odchytávali alespoň největší omyly (v konstrukci či třeba jen nekvalitním manuálu). Fóra jsou zaplavena jejich dotazy, proč to a ono nefunguje. Poradit u nezdokumentované stavebnice je pak těžké i pro zkušené kolegy-tiskaře. U těch kvalitních to přitom obratem řeší (klidně i česká) podpora.

  A co mně vadí dvojnásob: Asijské týmy čerpají (nejen) z open source vývoje jiných o 106 (Josef Průša se svými Prusa Research a další týmy vývojářů po světě mohou vyprávět), ale sami už komunitě nic nevracejí. Výsledky vlastního výzkumu a vývoje Asijaté nepublikují v souladu s licencí, pokud vůbec (vývoj či originální poznatky) existují. Podporovat něco takového je min. problematické.

  OdpovědětVymazat
 4. Taky mám pocit, že komentáře celý článek výborně doplňují :)

  OdpovědětVymazat
 5. podle mých zkušeností je tento postup kontraproduktivní, protože odpuzuje lidi. Prostě si koupí první tiskárnu, ta je neuspokojí/zklame, a tak zanevřou na celý obor. Mně trvalo několik let pochopit, co mám udělat, když mi netiskne první tiskárna (vysolit 2,5x víc peněz než za první, takže vlastně zahodit první investici). Většině lidí to IMHO nedojde vůbec, resp. zklamání z první jim nedovolí investovat do druhé (mohl bych i jmenovat, ale nebudu, nicméně věřte, že to není paušalizace).

  OdpovědětVymazat
 6. Petr Stehlík Tesat.
  Kamil Zmeškal​ Jiný komplikovanější domácí nástroj (třeba vrtačku) či spotřebič (mikrovlnku) bys kupoval podobně? ;)

  OdpovědětVymazat
 7. Pro kolik z vás je 17tis pakatel? A kolik z vás majitelů 3D tiskárny jí má víc než jen jako koníček? (po téměř roce používání musím podotknout drahej koníček, hlavně časově). Jinými slovy kdo potřebuje vyloženě dokonalé tisky? Řekl bych, že většina tiskne technické věci. Funkční věci. Ve výsledku s co nejvyšší vrstvou v co nejkratším čase. Takže se o super pohledové kvalitě taky nedá moc mluvit.

  OdpovědětVymazat
 8. Kamil Zmeškal​​​​ Ctím heslo když už, tak už. Resp. snažím se. ;) (A tím nemyslím vždy nutně špičku, ale min. špičku v poměru vlastnosti/cena, přičemž šmejdům se vyhýbám – ztráta času a objektivního srovnání pro příště.) Ale možná jsem nás zavedl moc #offtopic.

  OdpovědětVymazat
 9. no a já vědomě skrblím na všem, co si kupuju (protože to vlastně ukrajuje z rodinného rozpočtu, takže se pořád vědomě držím maximálně při zemi, aby rodina nestrádala kvůli mým investicím). Takže cesta k normální 3D tiskárně byla pro mě obzvláště trnitá. Tím spíš můžu zpětně hodnotit, že to bylo správně. Proto se to dnes nebojím doporučovat i menším kolenovrtům, než jsem já :)

  OdpovědětVymazat
 10. Je to přesně jak bylo zmíněno. záleží jak chce uživatel tiskárnu využívat. Já to přirovnávám ke koupi hudebního nástroje. Pokud chceš vyluzovat zvuky kup si levný nástoj. Pokud chceš ale aby zvuk byl opravdu kvalitní musíš si holt připlatit. Já tuhle zkušenost měl protože platí okřídlené nejsem tak bohatý abych si mohl kupovat levné věci. Tudíž padla okamžitě volba na ultimaker. I když o zakoupení Průšovy tiskárny jako výpomoc stále uvažuji.

  OdpovědětVymazat
 11. Vít Rychlý​​ jasně, v produktivním věku a slušnou pozicí si člověk koupí Ultimaker a k tomu ještě Průšu.
  Čerstvý absolvent nebo 16ti létý brigádník možná ani toho Průšu ne.
  A rozhodně to neznamená, že by 3D tisk neměl zkoušet, když na něj nemá. Mé první auto taky nemělo jízdní vlastnosti, komfort a bezpečnost na úrovni auta co mám dnes. Naopak, začít s automatem a autem narvanym bezpečnostními systémy tak se řídit ani nenaučim


  OdpovědětVymazat
 12. Nevím, jak vy, ale mám doma nějakého čiňana za 4000 CZK - zřejmě Anet s displejem a otočným kolečkem. Ano, akrylátový rám je peklo při sestavování (hlavně pokud ho rozlamou už čínští celníci), ale to je asi jediný větší problém. Tisknu už přes 2 roky a kvalita tisku nejlevnějším materiálem (za 399/kg) je až překvapivě dobrá a záleží hlavně na nastavení sliceru. Pokud si někdo stěžuje na komplikované sestavení u Anet, tak podle mě není bastlíř. Bastlení je o výzvách, ne o tom, že si někdo koupí hotový produkt. Navíc na YouTube jde najít spoustu návodů na tuning Anet tiskáren - jen jsem se k tomu zatím nedostal :-) .

  OdpovědětVymazat
 13. Příklad ne ojedinělý: 3D tiskař-začátečník (klidně elektro bastlíř) bez předchozích zkušeností s tiskem těžko pozná, zda je špatná přilnavost 1. vrstvy víc způsobená nenápadně nerovnou podložkou (klidně vyboulená až po zahřátí), špatnou kalibrací, nesprávným odstupem trysky nastaveným v tiskárně či tiskovém kódu, nevhodnou kombinací materiálu a podložky, nekvalitním ukázkovým materiálem, ucpávající se tryskou atd. U kvalitní stavebnice s autokalibrací, kvalitní dokumentací, podporou a komunitou je to záležitost prvních pár tisků. U stavebnic nejlevnější čínské provenience tím uživatelé tráví i desítky hodin (viz fóra a dotazy, které mi chodily). Ti šťastnější narazí na dobrou radu, ti méně stolní tisk třeba i zavrhnou. Ale nechci paušalizovat. Mnoha, kteří to s první špatnou zkušeností nevzdali a 3D tisk opravdu potřebovali na projekty, jsem pak radil se spolehlivější tiskárnou (i násobně dražší), nebo docenili 3D tisk jako službu.

  OdpovědětVymazat
 14. Tomáš Vít​ neberte to prosím špatně, ale kolik máte zkušeností s levnými 3D tiskárnami? Já zase nemám zkušenosti s drahými, ale i Průša je na cenové hladině, kterou bych si nepořídil do zaprasené/zaprášené dílny. Přilnavost 1. vrstvy je IMHO obecný problém a závisí na zkušenostech s materiálem, chlazením, podložkou atd.. . Autokalibrace je mimo cenovou hladinu. A taky stačí kalibrovat jsem při přenášení tiskárny. Starter materiál byl naprosto v pohodě PLA. Pokud je někdo lempl, tak má problém a musí hledat ve fórech i základní věci. Třeba můj první tisk (žabička) už byl povedený i bez hledání na fóru.

  OdpovědětVymazat
 15. Tomáš Chovanec​ Neberu to špatně, každý podložený argument vítán! ;)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.