20170826

Tady se těží bitcoiny ve velkém

Tady se těží bitcoiny ve velkém
Patřím k těm, kterým to celé (zejména "těžba" vs. spotřeba energie) přijde na hlavu.
https://qz.com/1055126/photos-china-has-one-of-worlds-largest-bitcoin-mines/

24 komentářů:

 1. Ano naprosto souhlasím, je to celé postavené na hlavu. Zatímco v naší EU nesmyslně regulujeme vysavače a žárovky, všude okolo vznikají farmy s neuvěřitelným příkonem na těžbu virtuální měny pro obohacení někoho, na úkor životního prostředí nás všech. Jak dlouho to naše Země asi vydrží?

  OdpovědětVymazat
 2. A elektřina spotřebovaná na počítačové hry? Na puštění hudby? Na televize? Ta je v pořádku? Proč zrovna tento výdej elektřiny na zabezpečení nové měny před snahou ji zničit je špatně?

  OdpovědětVymazat
 3. Kamil Zmeškal Grafiky těží různé jiné alternativní kryptoměny. Bitcoin samotný už se těží jen těmito ASIC zařízeními.

  OdpovědětVymazat
 4. Stejně bychom se ovšem mohli pozastavit nad vyhledáváním. Datová centra firem jako Google mají taky obří spotřebu elektřiny a proč, aby si někdo mohl najít a stáhnout porno zdarma? Nebo vysílače pokrývající kdejaký kus pustiny mobilním signálem nebo internetem. Je opravdu nutné být pořád on-line za cenu devastace životního prostředí? A tak bychom se mohli ptát téměř do nekonečna.

  OdpovědětVymazat
 5. Já to považuji za geniální myšlenku, že težba je čím dál obtížnější a někdo vše nevytěžil za odpoledne. Je to obdoba těžby zlata, taky je to obtížnější i když máme lepší technologie.

  OdpovědětVymazat
 6. PeKlim Pokusím se přemýšlet nahlas (třeba se někde pletu): Nespotřebovává se energie třeba na zmíněné hry proto, že aby hra běžela a zobrazovala, je potřeba jistého výkonu. Není těžba bitcoinu svým způsobem uměle stanovená překážka, daná principem fungování této konkrétní měny? Samozřejmě se můžeme bavit o užitečnosti a uměřenosti různých našich dalších výdajů energie (této debaty s dovolením nezúčastním, nebude mít konce a jádro pudla pro mě leží trochu jinde).

  Otázkou tedy pro mne je, zda přínosy bitcoinu opravdu převáží nad systémem fungování, který má ve velkém měřítku velké nepřímé dopady. A zda je dlouhodobě životaschopný, má-li být měnou budoucnosti, jak mnozí nadšenci rádi naznačují.

  PS: Jsem laik, v oblasti kryptoměn nemám ani setinu rozhledu co PeKlim. Možná tak otázka na něj: Neexistuje už podobně bezpečná, dlouhodobě udržitelná varianta, která není svázána s vedlejšími efekty bitcoinu? (Že si jí skoro nikdo nemusí všimnout, protože úspěch není dát realistickým pohledem, ale současnou bublinou okolo bitcoinu, nechme bokem.)

  PPS: Možná by stálo také najít odhad, jaký výkon (a spotřeba) je třeba čistě k běhu klasických centrální bankovních systémů. Možná by nás to číslo také dost nepříjemně překvapilo, i kdyby se odfiltrovaly opravdu jen činnosti správní od obchodování apod.

  OdpovědětVymazat
 7. Já jsem zatím neměl čas pořádně nastudovat ty jiné měny, takže nevím jestli už jenějaká co tomá jinak. Je tu například proof of stake, místo proof of work. Kde se za blok ručí přímo tou měnou. Tam se pak netěží v klasickém smyslu. Ale detaily moc neznám. Určitě existují i jiné systémy a i bitcoin se asi bude vyvíjet. Že je ta překážka umělá, s tím souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 8. Martin Mikala Nevím, zda je fyzické dobývání zlata, po kterém zůstává kov (a třeba i zdevastované okolí), úplně vhodnou analogií k virtuální těžbě bitcoinů. (Které sice hodnotu mají, podobně jako drahými kovy nepodložené měny, ale fyzicky neexistují, nemohou být použity v metalurgii a dalších oborech.)

  OdpovědětVymazat
 9. Kamil Zmeškal​​​ Však se nemusíme vždy shodnout. Důležité je nacházet argumenty a rozšiřovat si obzory, získat odezvu k přemýšlení z jiného pohledu. (Ta rekonstrukce v jiném vlakně je pro mne –obecně – víc osobní. Je z oboru, který jsem 8 let studoval a pár let i aktivně provozoval, než mne ukradly technologie pro navrhování a dnes 3D tisk. Neúctu k architektuře a nepochopení její důležitosti jsem dost těžce nesl u kolegů-inženýrů už na univerzitě, kde jsem k ní naopak sám tíhnul v rámci volitelného programu i intenzivní praxe. Ale to jsme #offtopic, takže tady ne. ;) )

  OdpovědětVymazat
 10. Kamil Zmeškal Pro mě je důležité také to, že je to technologie, která se zaměřuje na odstranění důvěryhodného prostředníka. Spousta věci dnes nejde proto, že potřebuješ důvěryhodného prostředníka, který to prodražuje. Takže například mikrotransakce jsou problém. Tyhle kryptotechnologie hledají systémy, kde prostředníkem je algoritmus, kterému důvěřujeme, protože matematika. Nikoliv že mu důvěřujeme proto, že kdyby to ukradl, tak ho možná zavřou. Co se týče zelenosti, tak těžaři samozřejmě usilují o minimalizaci své spotřeby energie. Ostatně proto už se dnes nevyplatí těžit na grafikách, protože specializované ASIC mají nesrovnatelně nižší spotřebu na hash. Právě, že to je závod o to kdo dokáže vytáhnout více hashů na jouli. Jenomže nakonec to je vždy tak, že těžaři spotřebují tolik elektřiny, kolik je jejich zisk. Je to závod ke dnu, kde na konci je těžařů přesně tolik, že spotřebují elektřinu ve stejné ceně, jako celkově vydělají bitcoinů. Pokud všichni těžaři dají dohromady za elektřinu milion a vydělají celkem jen půl milionu, tak někteří z nich to dotovali svým půl milionem.

  OdpovědětVymazat
 11. Tomáš Vít Ale ty čísla jsou jedinečné a je těžké je získat, to je jejich hodnota.

  OdpovědětVymazat
 12. O elektronických penězích se už mluví přes 20 let a tehdy asi mohli mít smysl, když jsme všichni nebyli on-line. Dnes je asi jednoduchší udělat on-line transakci, která je/může být u adresáta během pár sekund.

  OdpovědětVymazat
 13. tezba na grafikach se vyplati, i kdyz efektivita oproti specializovanym ASIC minerum je mala. tezi se jine meny.

  pokud jde o smysl bitcoinu, tak vetsina predpokladu se nenaplnila. bitcoin nikdy mena nebyla a nebude, protoze rohlik nemuze stat rano 3,50 a vecer 4,00. bitcoin je komodita, investcni prilezitost, v lepsim pripade. tam jde ciste o spekulaci na dalsi rust. jako nejvetsi problem bitcoinu vidim fakt, ze jeho cena je urcovana procesy, ktere jsou zcela mimo moji kontrolu, a to vcetne odhadu trendu.

  pokud jde o anonymitu cryptomen, tak to je jeden velky omyl, protoze blockchain z principu zaznamenava veskere transakce. anonymni je to jen v pripade, ze jikdy nespojite svoji cryptopenezenku s vasim uctem. coz je pochopitelne dost tezke, ma-li to fungovat jako mena.

  do tretice, a to se zaciname pohybovat v rovine ideologie, je nezavyslost na statu nebi centralni bance. mantrou early adopteru byla kritika FEDu, pro opusteni zlateho standardu. jako ze penize se nedaji smenit, proto nemaji skutecnou hodnotu. bitcoin je zalozen na duvere, tady se moc velky rozdil neni, ale je ho jen urcite mnozstvi, coz jak jsem pochpil, simuluje tu odolnost proti inflaci, kterou jinak ztelesnuje vazba na zlaty standard. no jak je na tom bitcoin vime, pokud jde o inflaci, znovu v jeho pripade resime problemy, ktere meli uz treba premyslovci. sazba za transakci je vetsi nez v klasicke bance.

  takze co nam zbylo? investicni komodita zmitana vlivy, ktere jsou mimo nasi kontrolu a casto kriminalni povahy, kdy drzitele spekuluji na dalsi rust, coz vede k celkove krizi systemu a de fakto negativnim jevum, ktere mel bitcoin resit

  samotny blockchain je klicova technologie, prave pro schpnost vytvaret vztahy duvery, nebo dokumentovat historii transakci, banky a bankvni system to jiste velmi bedlive sleduje. uvidime, kde vsude se to jeste bude pouzivat, v tom jsem pomerne optimista.

  samotny bitcoin je ale v tuhle chvili jedno velke letadlo. rozdil je jen v tom, ze je porad dost hejlu.

  OdpovědětVymazat
 14. Petr Kulda Zaměňujete bublinu a letadlo. A kritizujete současnost a vyvozujete z ní, že bitcoin nikdy nebude to a to. Ale ono se nečeká, že tím vítězem bude dnešní bitcoin.

  OdpovědětVymazat
 15. Někde na internetu litá článek o tom že většina čínských dolů na bitcoin, tedy farem, je zastrčená někde v pohoří, nejsou vůbec napojené na veřejnou rozvodnou síť ale pro maximální výdělek používají na potuckach malé hydroelektrárny a farmy jedou prakticky ze zelené energie.. proto jsou bezkonkurenční a je jich tam tolik....

  OdpovědětVymazat
 16. Nečetl jsem celou diskusi, ale zaujala mě zmínka o umělé bariéře obtížnosti.
  Ano je tam a zdůvodním proč.

  Všechny měny a komodity jsou něčím podložené.
  > Zlato tím, že musíš jít a z tý země ho prací a technikou (náklady) vyrvat. Jako důkaz že si to udělal je to zlato.
  > Peníze co vydává stát, jsou podložené z části státní rezervou, a z části tím, že reprezentují budoucí práci odvedenou člověkem a v poslední době i z části reprezentují i práci budoucí (státní dluh).
  -> u bitcoinu a ostatních měn je to stejné. Ten výpočet je podložený spotřebovanou prací (vypočteno) a elektřinou. Principiálně se neliší se to opravu ničím.

  PS: všimni si že vychází šokující články kolik stojí bitcoin vždycky ve vlnách. Jeden den a vyjdou na všech mediích najednou. A pak je zase měsíc klid :) Nemám důkazy, že je platí je banky které se bojí...

  Nebo ještě lépe. Bitcoin není jen spekulace, to mě mrzí že to tak všichni vnímají. Pro je to normální měna. Mám bankovní účet v CZK, máme v rodině jeden v EUR účet a máme jeden BTC účet.
  Normálně platím v Lidlu přes BTC visa karta, chodí mi tam část výplaty, platím tak na eshopech (obyčejná visa)...

  OdpovědětVymazat
 17. jaka banka umi propojit visa kartu s bitcoinem? ja naopak narazil na dost problemu prave pri prevodech.

  OdpovědětVymazat
 18. Petr Kulda způsobů je víc, vím asi o 4 a nejsnažší je tento: medium.com - Jak si v České republice za kryptoměnu koupit cokoliv

  v poho, Lídlu zaplatíš :)

  OdpovědětVymazat
 19. Petr Kulda diky, to vypada rozumně

  OdpovědětVymazat
 20. Kamil Zmeškal zrovna teďka jsem platil programátorské práce bitcoinem, a včera platil jídlo v Lídlu.
  Takže rozhodně nemáš pravdu :)

  OdpovědětVymazat
 21. Kamil Zmeškal K tomu dojde pravděpodobně až za nějaké ty roky a to už bude odměna pro těžaře dána spíše transakčními poplatky a nebo už bude fungovat jiný těžní systém, nezávislý přímo na elektřině. V Bitcoinu je dnes mnoho úzkých míst, které nemají propustnost na to množství transakcí, které dělají dnešní klasické peníze. To bude dost jiný bitcoin, než ten dnešní. Nebo možná i něco úplně jiného, co ho nakonec překoná.

  OdpovědětVymazat
 22. Kamil Zmeškal​ ono... Zamysleme se spolu, co stojí banka. Kolik procent z peněz které si u nich půjčujeme jsou náklady na provoz a jejich zisky? Kolik procent je to u bitcoinu? Banky mají kolikrát 100% našich výplat a my si jen půjčujeme část zpět....

  _------
  Omlouvám se na mobilu nemůžu, odpovím pak na PC.

  OdpovědětVymazat
 23. Co se s bitcoinem stane až se všechny vytěží čím bude podložený pak,??

  OdpovědětVymazat
 24. Václav Beránek Pak budou mineři těžit za transakční poplatky.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.