20170824

Pomáhá iHNed s výběrem 3D tiskárny?

Pomáhá iHNed s výběrem 3D tiskárny?
Nic proti Altairovi, články z oborů, kterým se soustavně věnuje, čtu rád, rozšiřují mi obzory. Skončit ale téma „Jak vybrat 3D tiskárnu“ u stavebnic – jakkoli kvalitních a mnou samotným veřejně doporučovaných uživatelům-nadšencům – je asi jako omezit průvodce výběrem nového rodinného automobilu u Fabie a Rapida. ;)

Oblast 3D tiskáren je mnohem pestřejší. Jen těch stolních (!) do cca 99 tisíc najdete na českém trhu desítky – některé z nich kvalitní, recenzenty prověřené i spolehlivé, mnohé něčím unikátní a pár i pro seriozní nasazení v kanceláři tvůrčího člověka či v menším provozu. Mnohé jste mohli vidět třeba vloni a letos na pražském 3Dexpu či brněnském Fóru aditivní výroby, na mnohé jsem sám upozorňoval ve svých představeních i videorecenzích (youtube.com/user/tomulinek/videos) i zde ve sbírce o 3D tisku na G+ (www.3Dnews.cz)…

No nic, to jen povzdechnutí z pozice bývalého šéfredaktora portálu o 3D tisku… ;)
https://tech.ihned.cz/geekosfera/c1-65854850-jak-vybrat-3d-tiskarnu-cinska-stavebnice-prijde-na-ctyri-tisice-kvalita-stoji-asi-tricet

12 komentářů:

 1. Chápu tebe i autora.
  Ale podle mě svůj účel splnil.

  Věř či nevěř, ale pro mnoho a mnoho lidí je 3D tiskárna cizí slovo. Dát na takovýto web článek s výběrem tiskárny od 10 do 100tis tak naprostý laik bude dál pokládat 3Dtiskárnu za věc z oboru scifi.
  "za deset tisíc to určitě bude hračka pro děti a 100tis za tiskárnu nedám, nejsem magor"

  Takže jako odrazový článek pro zvídavé - u mě dobrý.
  Pak zapátrají hlouběji a teprve narazí na články mistra oboru, třeba z webu 3D-tisk.cz ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Pavel Novotný Snad to tak bude. Já spíše vidím, že mnozí, kteří opravdu nechtějí stavebnici-naháče pro nadšence (a takových mi mezi konstruktéry jezdí na zkušenou valná většina), ale stolní 3D tiskárnu do kanceláře či studia (třeba i pohodlně zakrytovatelnou, s HEPA filtrací zplodin apod.), úplně minou celý bohatý segment 3D tiskáren, protože v článku HN ukázka chybí. Jakkoli si kvalitních stavebnic i jejich tvůrců opravdu vážím (čest české škole), jsou jen pomyslným „A“ z technologické abecedy.

  OdpovědětVymazat
 3. Za Tebou přijíždí lidé více méně připraveni, jen nevědí nebo chtějí ujistit. Ale takoví lidé nečekají na článek na ihned.cz - Hospodářské noviny (IHNED.cz) :)

  Ten směřoval na úplně jinou skupinu.
  Škoda, že máte to své centrum tak z ruky. Mrknul bych hned na výkonnější stroje

  OdpovědětVymazat
 4. Pavel Novotný Pokud HN znamená i dnes Hospodářské noviny (a mají čtenáře dle studie), pak bych tam viděl značnou převahu cílovky, kterou zmiňuji. Ale OK, dost slovíčkaření. ;)

  Z ruky znamená z Aše a okolí? ;) Cokoli na Moravě je blízko dost (tímto zvu, jen se hlaste předem). A v Čechách doporučím ještě mnohem větší showroom, kde stojí teprve zajímavé stroje (i produkční FDM a SLA).

  OdpovědětVymazat
 5. Tomáš Vít​ severní Čechy. Na Moravu to mám daleko a na kukačku do neznáma se necítím.
  Každý by hned poznal že ze mě nevyrazí ani groš, že sem přišel jen očumovat :)

  OdpovědětVymazat
 6. Já mírně OT dotaz: to batmanské vykrajovátko jde někde pořídit?

  OdpovědětVymazat
 7. Tomáš Vít Já to myslel tak, "pořídit, aniž bych měl vlastní tiskárnu". Čili jestli to někde není dostupné jako služba. Jsem úplně mimo tenhle obor, vůbec netuším jaké jsou dnes možnosti pro nás, zákazníky. Jestli třeba existuje něco na způsob "3D copy centra", ideálně v Brně, kam donesu na flashce návrh a odnesu si výtisk.

  OdpovědětVymazat
 8. Martin Vlach Určitě, i v Brně je hned několik osvědčených 3D tiskařů a firem. Zkusit můžeš i on-line komunitní síť 3dhubs.com - 3D Hubs: Browse online 3D printing services (Češi, resp. Brňáci obsaženi, objednání je přes webovou službu), centra jako www.fablabbrno.cz apod.

  Pokud bys chtěl něco serioznějšího (díl), pak určitě doporučím své kolegy s velkým tiskovým centrem v Praze, kde mají řadu pokročilých a produkčních tiskových technologií.

  PS: A pokud pojedeš okolo Olomouce, určitě se stav v showroomu stolního 3D tisku u mě. ;) .

  OdpovědětVymazat
 9. Super, moc dík za info, jako náruživý amatérský vařič/pekař a průkopník vaření v outdooru si dovedu představit užitečná "udělátka". Zkusím ty brňáky a do Olomouce se chystám, tak se určitě stavím. Zrovna dnes jedu s jednou olomouckou dívkou na víkendový čundr, tak jsem zvědavý, jací vy olomoučáci vlastně jste. :)

  OdpovědětVymazat
 10. Martin Vlach​​ Tak já jsem po 9/10 života byl Prostějovák. ;) Ale Hanáci obecně pracovití, s pomalejším startem, zato výdrží, trochu dubové palice, ale většinou vstřícní a ne tak nervní jako třeba Valaši. Ale s dnešním stěhováním už to není norma. ;)

  S věcmi pro vaření pozor, stolní 3D tiskárny nemají certifikace na styk s potravinami, základní materiály neodolávají dobře teplu, je nutné brát ty pokročilé. (Hůře se tisknou.) U vykrajovátka na těsto je to nicméně buřt.

  OdpovědětVymazat
 11. k tomu článku bych jen podotkl, že koupit si něco za 4000 z Číny určitě jde, ale osobně bych to po svých zkušenostech nemohl nikdy doporučit. To totiž může taky způsobit takové zklamání, že nadějný 3D tiskař navždy zahořkne a na 3D tisk zanevře. Pokud člověk nemá souseda ochotného 3D ladiče a je na to víceméně sám, neměl by začínat s ničím levnějším než i3 MK2S, IMHO (hlavně kvůli podpoře a vyladěnosti).

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.