20170803

Které aplikace 3D tisku už jsou zralé pro masové využití?

Které aplikace 3D tisku už jsou zralé pro masové využití?
U Gartnerů konečně aktualizovali svou křivku očekávání a zralosti jednotlivých aplikací 3D tisku. Zajímavé, berte v kontextu a s potřebnou rezervou. Třeba doba (viz barva bodů) je uvedena do očekávaného masového nasazení, přičemž firmy, které vidí dopředu, takto 3D technologie v praxi využívají už dnes.

cc Jan Homola​​
http://www.disruptivemagazine.com/opinion/hype-hype-cycles-and-applying-reason

5 komentářů:

 1. Jan Homola Jen bych možná dodal, že u času jde o očekávané masové nasazení. To nevylučuje, že dané technologie i o roky dříve úspěšně fungují v prvních firmách a na mnoha pilotních projektech. Třeba právě stereolitografie je takovou ukázkou.

  OdpovědětVymazat
 2. On má Gartner to masové nasazení právě a jen v té poslední/4. fázi.

  OdpovědětVymazat
 3. Jan Homola Podle mě je „Time to mainstream adoption“ právě doba do masového nasazení (týká se všech typů značek bodů na křivce). Takže třeba „3DP in Automotive“ má sice obecně výhled 2–5 let, ale právě do masovějšího zavádění. – Jak přesvědčil třeba Ultimaker ve Volkswagenu, 3D tisk už každodenně slouží na montážní lince aut přední automobilky. A byť je to na napohled jen podpora montáže, šetří to hezkých 150 tisíc eur ročně jen v jednom závodě. ;)

  Přidanou hodnotu Gartneru beru právě v tom zhodnocení, kdy to začne být běžné. Nijak to neukazuje pilotní projekty, které už mohou běžet.

  OdpovědětVymazat
 4. Tomáš Vít podstatné je, že takovouhle case study se dnes už může pochlubit prakticky každý větší výrobce komerčních 3D tiskáren... a samozřejmě, tyto jednotlivé úspěchy posouvají celý obor kupředu... jsme v čase konsolidace, kdy se trh očistí od slabších podniků i vizí a zůstane prostor pro to, co má největší skutečný potenciál

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.