20170801

Centrum stolního 3D tisku se mění a rozšiřuje

Centrum stolního 3D tisku se mění a rozšiřuje
Děkuji všem, kdo od listopadu do července projevili dostatek zvídavosti a vydali se do olomouckého Centra stolního 3D tisku podívat se, co umí #3Dtisk, k čemu jej využít a pro co naopak příliš vhodný není. Doufám, že jsem vám nejednou názornou ukázkou pomohl odhadnout, kde by se vám a vašim projektům mohl 3D tisk hodit. A že jsem měl možnost setkat se jak s úplnými začátečníky, tak s řadou zkušených konstruktérů a 3D tiskařů. Vždy to byla nadmíru zajímavá diskuse. Osobně na Hanou dorazil třeba i Josef Průša, konstruktér nejprodávanějšího modelu 3D tiskárny světa, Josef Doleček, středoevropský materiálový guru a šéf týmu Fillamentum, a mnozí další zajímaví hosté.

Čas běží a dobrovolnická činnost (navíc v rámci areálu Vědeckotechnického parku Univerizty Palackého v Olomouci, kde se rodí projekty hodné pozornosti) je bohužel finančně náročná (nájem, energie, čas). Rád jsem tak kývl na nabídku komerčního partnera, která umožní centru pokračovat ve formě olomouckého showroomu stolního 3D tisku, kde si už dnes můžete prohlédnout další ze zařízení, která pravidelně sbírají ocenění v průvodcích výběrem 3D tiskáren, včetně Ultimakerů 3 a 2 Extended+ či stereolitografického Formu 2. Primárním zaměřením centra bude ještě více pomoci firmám se zaváděním 3D tisku a s výběrem vhodné 3D tiskárny – od těch stolních až po produkční. Ukazuje se, že tuto pomoc často nejen zoufale potřebují, ale také zpětně oceňují, protože jim pomáhá šetřit nemálo prostředků na prototypy, funkční díly či třeba montážní přípravky.

Bavme se 3D tiskem a jeho možnostmi – doma, v kanceláři i ve výrobním závodě. A pokud budete mít zájem si některou ze zajímavých 3D tiskáren pro váš projekt či do práce prohlédnout v akci, dejte vědět zde či přes www.cs3d.cz (web se pohotovostně zmenšil, ale kontakt i adresu zde najdete i nadále).

PS: A protože střet zájmů není něco, co bych chtěl (na rozdíl od českých politiků) provozovat, předem – s půlením prázdnin – jsem rezignoval na post externího šéfredaktora portálu www.3D-tisk.cz. Ten samozřejmě bude pokračovat a určitě zde najdeme další zajímavosti ze světa aditivní výroby.
https://www.instagram.com/p/BXQTsTzjbcB/?taken-by=tomulinek

6 komentářů:

 1. Kamil Zmeškal Díky, třeba něco někdy napíšu (a Jan Homola nemilosrdně zedituje, než pošle ven ;) ), ale ten rozpor mezi komerční prací a nezávislou novinařinou je nepřekročitelný. Aspoň to tak cítím.

  OdpovědětVymazat
 2. Tomáš Vít Však my si tě pohlídáme :)

  OdpovědětVymazat
 3. Já bych měl dotaz z jiného soudku...má smysl se zabývat stavbou 3D tiskárny doma a nebo raději koupit set? Vytištění potřebnýhc dílů není problém ;-)

  OdpovědětVymazat
 4. Karel Jurecka To záleží hlavně na tom, jestli se chcete "bavit" stavbou tiskárny nebo na ní chcete především tisknout.

  OdpovědětVymazat
 5. Karel Jurecka Pokud byste uvažoval o hotovém řešení, tedy účelem je hlavně tisknout, ne stavět a přestavovat tiskárnu, a nemáte to daleko do Olomouce, můžu pár možností a rozdíly mezi nimi předvést naživo.

  OdpovědětVymazat
 6. Díky moc všem, vychází mi z toho se pověnovat stavbě :-D

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.