20170713

Stolní 3D tiskárny už dávno nejsou jen hračkami v rukou nadšenců

Stolní 3D tiskárny už dávno nejsou jen hračkami v rukou nadšenců
Svědčí o tom třeba i zajímavé nasazení Ultimakerů při tisku montážních pomůcek a nástrojů pro výrobní linku, z níž sjíždějí osobní Volkswageny či Seaty.

Víc podrobností najdete tradičně v odkazu.

#3Dtisk #3Dprinting #Ultimaker
https://www.3d-tisk.cz/s-vyrobou-automobilu-ve-volkswagenu-pomahaji-stolni-3d-tiskarny-ultimaker/

9 komentářů:

 1. Kamil Zmeškal Mrkni na jeden z ukázkových dílů, jak to cca srovnávají (z dlouhého PDF): dropbox.com - Screenshot_20170713-150747.png

  OdpovědětVymazat
 2. Kamil Zmeškal Aha, vidíš, já to lovil po cestě z tabletu ze zdrojů a nevšiml si („zvonění“). ;)) No, když si pustíš i ono video, je tam vidět, že se to normálně používá operátory na lince, hodně opotřebovává (bez jakýchkoli a ohledů), a posléze vylepšuje i s výrobou.

  OdpovědětVymazat
 3. Tomas ma mozna trochu profesionalni deformaci ne ze bych take nebyl deformovan (energetikou) Nic proti 3D tisku.

  OdpovědětVymazat
 4. Sem laik ale myslim ze musi hodne zalezet na materialu z ktereho se tiskne a tam bych videl prostor pro zlepseni.???

  OdpovědětVymazat
 5. Uz sem to precetl a video shledl.A v koncernu VW uspora 200 000eur opravdu zasadni.Ale porad nevim z jakeho materialu je ten vytisteny komponent je to zase naky plast?

  OdpovědětVymazat
 6. Nebo ta tiskarna dokaze tisknout.Presneji tvarovat do prostoru i z neceho jineho?

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, FDM/FFF 3D tiskárny tisknou ze strun termoplastů (a kompozitů, třeba s dřevěnou výplní). Pokud by vás zajímalo víc, jak to funguje, mrkněte třeba na mé redakční recenze na 3D-tisk.cz či (doufám) hodně názorná videa na youtube.com - Tomáš Vít

  OdpovědětVymazat
 8. Já navážu na téma "využití 3D Tisku v průmyslu", i když v jiném měřítku. Mám problém s gumovým těsněním (vyrábím dveře a nesedí nám gumové těsnění v zárubni). Toto těsnění si necháváme vyrobit (takže nakreslím profil v .dwg, nechám vyrobit nástroj za 400 € a pak odebereme 2000 metrů), ale bohužel, něco jiného je výkres a něco jiného praxe. Zvlášť guma, která je poddajná.

  Takže jsem uvažoval oslovit někoho s 3D tiskárnou, zda by bylo možné tisknout gumu a udělat si na 3D tiskárně několik prototypů. Netuším zatím, zda to jde, ale v tomhle si myslím je velký potenciál. Něco navrhnout a vyzkoušet, než budu investovat do větší výroby...

  OdpovědětVymazat
 9. Roman Striš Tisknout z flexibilního materiálu lze hned několika metodami, nicméně je to otázka ceny. Ve větším objemu výroby (co už je i těch 2000 metrů) 3D tisk nebude v součtu cenou konkurovat tradičním velkovýrobním metodám. Velmi vyniká při prototypování (ladění správného tvaru, zástavbový model, funkční prototyp apod.) či u malých sérií (kde se ještě nevyplatí připravovat formu, extruzní nástroj apod.).

  PS: I na FDM/FFF tiskárnách si např. (už i v Česku) tisknou z pružného materiálu tvrdostí 92–98A těsnicí vložky do robotických čelistí výrobních linek atd. Psal jsem o tom případovou studii, ale odkázat budu moci, až někde vyjde. ;)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.