20170725

Seriálový tip, který si nenechejte ujít: Génius

Seriálový tip, který si nenechejte ujít: Génius
Pro svůj první hraný seriál si v National Geographic zvolili život Alberta Einsteina. A byla to nadmíru dobrá volba. Netušil jsem, kolik překvapivých historických souvislostí mělo dílo jednoho z největších vědců naší historie. Byla by škoda mít tuto místy rozporuplnou osobnost zaškatulkovanou jen jako roztomilého rozcuchaného dědulu symbolizujícího teoretickou fyziku a teorii relativity. Jeho osobnost samotnou vědu přesáhla.

Pozn.: Géniovo mládí je jen předehrou k mnohem více strhujícímu ději od dvacátých do padesátých let minulého století. I seriál tak graduje, proto se nenechejte odradit chronologicky rozházeným dějem ani delším líčením Einsteinova dospívání. Obojí je záměrnými dílky skládačky. / Trochu mě mrzí, že jsme se dostali pouze k českému znění. Originál – s výborným Geoffrey Rushem – vypadá ještě lépe. Ač ani jinak zpracování nikde příliš nekulhá (a historická stylizace je s ohledem na rozpočet důvěryhodná), nadprůměrnosti seriálu dodává právě historický kontext.
https://youtu.be/SICLBlHizUY

3 komentáře:

  1. Doporučuji Einsteinův životopis od Isaacsona. Teprve z něj mi došlo, kolik ohromných náhod vedlo k tomu, že dnes Einsteina známe :)

    OdpovědětVymazat
  2. Jan Homola Podle něj je to tuším točené. ;)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.