20170507

Jak to vypadá, když se Josef Prusa a jeho tým stěhují

Jak to vypadá, když se Josef Prusa a jeho tým stěhují
Co do počtu vyrobených 3D tiskáren za rok chtějí být světovou jedničkou. Prostory o výměře cca 6000 metrů čtverečných k tomu mají poskytnout dostatek místa.

Krátkou fotoreportáž jsem pro vás připravil do odkazu. A ne, svezení ve vysokozdvižného vozíku jsem prostě neodolal. ;)

#3Dtisk #3Dprinting Prusa Research s.r.o. - 3D tiskárny
http://www.3d-tisk.cz/prusa-research-se-stehuji-do-velkeho-fotoreportaz/

14 komentářů:

 1. Ja si furt rikam ze reprap v sobe ma hodne a vyrobne se jedna o levnou produkci dalsich tiskaren. Ale nedokazu se zbavit dojmu, ze objem v jakem prusa reprodukuje tiskarny uz neni v objemu malem, ale velkem. Si rikam, nevyplatilo by uz opravdu jit do jine vyroby (vstrikovane ABS atd) aby jeste zlepsil svuj model tiskarny? Vzdyt uz je to takovy objem, ze si muze naradi a vubec vyrobu koupit sam. Lasery atd. Muze mit tuzsi ram, rychlejsi tisk atd... Nebo mu jde ciste o penize a snazi se vyrobit opravdu low cost tiskarnu co hlavne bude tisknout a tot vse. Stale mi to nejde do hlavy. Docela bych chtel videt propocty.

  OdpovědětVymazat
 2. Bude to i o komunitě, o snadné modifikovatelnosti, #reprap myšlence atd. Profesionálních a průmyslových FDM/FFF 3D tiskáren s dražšími součástkami v uzavřených skříních s filtry je spousta a mnohé excelují, jejich cena tomu ale také odpovídá – míří nakonec na jinou cílovou skupinu.

  Prusa i3 MK2(S) se stala tak trochu popřením myšlenky, že po splasknutí mediálního nesmyslu „3D tiskárna do každé druhé rodiny“ prý nebude pro reprapové stavebnice dostatečný trh. A on je – tisknou-li takto dobře, dají-li se relativně snadno složit a vynikají-li v poměru funkce/cena.

  PS: Nakonec, i některé české firmy kupují svým konstruktérům tyto či podobné stavebnice domů. Aby je měli po ruce, pochopili (FDM/FFF) 3D tisk a jeho omezení, zásady mající dopad na konstrukci tištěných dílů. Přijdou-li pak k profesionálnímu zařízení, jehož provozní čas je mnohonásobně dražší, vědí už, co s ním.

  OdpovědětVymazat
 3. Jak sam rika, pokud by presel na formy atd, prijde o tu flexibilitu, kdy casti se muzou menit za lepsi dil skoro okamzite a je tam plynuly vyvoj (no plynuly az je treba udelat "submodel" ala MKS :)

  OdpovědětVymazat
 4. Nemaji duvod zlepsovat, kdyz prodavaji timto tempem. Az treba prodeje klesnou, nebo se jim bude chtit udelat novy model, tak to udelaji, protoze firmy teto velikosti maji v destickach urcite pripraveno nekolik ruznych obchodnich variant.. Kdyz byste byl obchodnik, take byste nevymyslel nove veci, kdyz to proste neni potreba a prodavaji se ty stare... Na novinky a zlepsovaky je vzdycky casu dost! 😃

  OdpovědětVymazat
 5. Pilif Phillips​​​ "Nemají důvod zlepšovat" je při kadenci představení nových vylepšení (vč. softwaru) kus od reality. ;) Přál bych vám vidět, kolik lidí v Praze intenzivně maká na dalších vylepšeních a novinkách. (Dál nemohu a nebudu rozvádět.) Ale ano, argument "co se skvěle prodává, to se vyrábí" určitě také platí, další důvod se stěhovat do většího. :)

  OdpovědětVymazat
 6. je to jak píše Tomáš Vít - sám jsem se na podzim divil, když mu neškálovala výroba, proč nemá formy - ale pak se ukázalo, že v podstatě každých 14 dní(!) zavádějí do výroby nějaké drobné vylepšení. To by se s formami nedalo. Navíc ty změny a zlepšení hned předávají "komunitě", takže si třeba já můžu na půl roku novou/starou tiskárnu stáhnout vylepšené upnutí PINDY (které opravdu vypadá slabě). To by se s formami taky nedalo - musel bych si kupovat novější plastový výlisek, zatímco takto si ho můžu v duchu reprap vytisknout sám.

  OdpovědětVymazat
 7. Petr Stehlík​ Já už pro jednu MK2 koupil upgrade na MK2S. Teď vytisknout všechny díly. ;) Vidím to nejdřív na léto, používám ji pro experimenty.

  OdpovědětVymazat
 8. moc bych chtěl hladší pojezdy a lepší ložiska, ale držím se zlatého hesla "nesahat na věci, které fungují". Mám to teď seřízeno naprosto přesně a tisknu si jak bůh, tak bych si to nerad pokazil. Takže na MK2S upgrade zatím jen mlsně pomrkávám :)

  OdpovědětVymazat
 9. Petr Stehlík​​​ Na kvalitě to stejně moc vidět nebude, spíše na dlouhodobé spolehlivosti, hlučnosti. Není kam spěchat, šlape-li. Ale já tu mám jednu i3 Plus přestavěnou na MK2, několikrát upravovanou, párkrát převáženou... Ta už si repasi a upgrade zašlouží. :)

  OdpovědětVymazat
 10. Sám Průšu nemám, ale to jen kvůli 7týdení čekací době (platilo v prosinci 2016).
  Úspěch celému týmu upřímně přeju! A důvod k tomu mám zcela jednoduchý: Jejich úspěch = šikovní lidé v týmu a nápady na zlepšení = obrovský přínos reprap komunitě i pro nemajitele i3.
  Nemůžu se dočkat s čím přijdou na 3Dexpo 2017.
  Uvidíme, možná mě zlomí :)

  OdpovědětVymazat
 11. přesně tak, z jejich úspěchu těží všichni - viz jen jejich Slic3r s mnoha vylepšeními a novinkami. Nyní dokonce binárním balíčkem pro Linux - moc velká spokojenost! To zjevně financují právě z úspěchů prodeje i3, takže mi bylo ctí jim poslat $$$, neb to šlo oklikou vlastně do komunity.

  OdpovědětVymazat
 12. na druhou stranu nevím nevím, jak by i3 dopadla v mých rukách. Má tiskárna se mnou za poslední 4měsíce (od svého narození) procestovala na zadní sedačce automobilu přes 4000km (sic po německých dálnicích, ale stejně) věřte nevěřte bez ztráty sebemenšího lístečku, natož celé kytičky. Podložku jsem celkově kalibroval snad 3x 4x. Takže když bych do i3 někdy šel tak jedině s tím, že bude mít své pevné místo.

  Ale ano, chápu, že Průša bez závitovek by prostě nebyl Průša. Dokonce si i myslím, že ať se vývoj časem posune kamkoliv, závitovek se nevzdají :D

  OdpovědětVymazat
 13. Please excuse the interjection of a comment in English, hopefully Google translate can help me. I think one of the differentiating features of an Original Prusa is that it comes from a Reprap ethos and when you buy one you feel like you are part of the tinkering community even if you don't design and print new parts, you feel like you could. I think if you go to injection molded parts you may send a discouraging signal to your buyers that they can't make good parts with the printer you are selling. So even if it costs more it may make sense to keep printing them as part of maintaining the value of the brand.

  OdpovědětVymazat
 14. Mark Walker You are right. Prusa i3 is an original with 3D printed parts, even the most cloned 3D printer model across the world at the same time. ;) But very important things are alse the support, continuous development and balance even with the cheaper parts.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.