20170523

Hlavně (u 3Dtisku) nevyhořet

Hlavně (u 3Dtisku) nevyhořet
Často jsem za poslední roky dostal otázku, proč si raději nekoupit levnou čínskou stavebnici 3D tiskárny, „když je jich tolik, jsou tak levné a tisknou obstojně“. Dotaz padal především na různé klony i3. Třeba na aktuálně masivně skupovaný Anet A8, který se dá v akcích sehnat hluboko pod 200 dolarů (aktuálně tuším za 160).

Namítám vždy, že kvalita odpovídá ceně. Je značně kolísavá a nepředvídatelná, přičemž spolehlivý (!) 3D tisk je otázkou souhry jednotlivých hardwarových částí.

Namítám, že s 3D tiskem, u stavebnic zvlášť, je dobré začínat se zařízením, u kterého neřešíte zásadní konstrukční vady. Jako začátečník totiž ještě nedokážete odhalit, co je vada konstrukce, co vašeho špatného sestavení a co třeba až vliv nastavení tisku.

Namítám, že je dobré mít ponětí o zázemí vývojáře/výrobce a mít možnost spojit se s jeho technickou podporou (u začínajících stavitelů ideálně v mateřštině). Nehledě na to, jak důležité je přispět na další vývoj přímo vývojáři, ne bezostyšnému (a často bohužel i mnohem omylnějšímu) klonovači z Asie.

A když nemám prostor či mě dotazující zjevně tlačí do posvěcení podezřele levného nákupu, říkám jen: „Opravdu chcete vyhořet?“

Jistě, je to s nadsázkou, ale podobných případů přibývá. Někdy to skončí ještě dobře, jen v zárodku – viz odkaz, jindy vyhoří celý dům (nedávno ve Francii čínský klon i3). Jistě, problém může být i u nejkvalitnějšího zařízení. Jenže ta šance je o řád jinde, nehledě na možnost, že pojišťovna bude věc řešit i s výrobcem, který má tiskárnu certifikovanou pro evropský trh. A za to všechno (viz argumenty uprostřed příspěvku) podle mne opravdu stojí našetřit trochu víc a nekupovat zajíce v pytli.

Tohle prosím berte jako mé doporučení. Rozhodnutí je vždy na vás.

EDIT: Více také v diskusi níže.

#3Dtisk

Originally shared by Saud Don't

This what you get when buying a cheap printer
Thank god for thermal runaway

7 komentářů:

 1. Když už strašit, tak pořádně. Pokud by ani tohle nevystrasilo, tak připomínám, že není problém shořelý čínský šrot, ale ten kouř co zamoří celý byt na dlouho. Jinak nevěřím, že jakákoliv tiskárna neni potenciální požární hazard, jen bohužel idioti v Číně tomu jdou velmi naproti a například běžně používají pro odběr 20A konektory, které jsou stavěny na 10A. Tohle přece normálně neudělá ani naprostý amatér.
  reddit.com - House fire.... thanks to cheap printer from China... • r/3Dprinting

  OdpovědětVymazat
 2. Zmíněná "kvalita" čínských výrobků se bohužel netýká pouze tiskáren, ale i prvků, do kterých jsou připojeny, tedy převážně prodlužovacích přívodů. Každý rok proděláváme v rámi zaměstnání školení BOZP i prezentace s vysvětlením důvodů a ukázkami následků přelámaných prodlužek a pohyblivých přívodů. Někdy se to zdá až neuvěřitelné, ale bohužel to tak je. S jedním takovým mám i osobní zkušenost, kdy požár způsobený prodlužovací šňůrou "zneobytnil" náš 2 patrový rodinný dům a to hořelo v místě kde shořel v podstatě pouze starý gauč, prodlužka a tiskárna s filamentem, protože tam nic jiného v podstatě nebylo. Od té doby "taháme" ze zásuvek v případě nepřítomnosti vše co jde. hzscr.cz - HZS Královéhradeckého kraje - Noční požár zničil fotoateliér v centru Hradce Králové - Hasičský záchranný sbor České republiky Tedy pozor i na to, do čeho takové zařízení připojujete, je to pak skutěčně nepčíjemná záležitost a i po x letech na Vás stejně občas z nějaké škvíry vypadne "mour", který Vám připomene co se stalo.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak trošku bulvární nadpis, nemyslíte? V prvních odstavcích píšete o nedostatcích levných tiskáren a až když to nezabere tak nasadíte argument nejtěžšího kalibru.

  OdpovědětVymazat
 4. Petr Fory Pak jsem to z prostorové úspornosti snad napsal špatně (formulace doplněna). Pádný argument s vyšším požárním rizikem (prokázaným, myslím, dostatečně s přibývajícími případy) zmiňuji pravidelně. Když je čas, snažím se zájemcům vysvětlit i další argumenty získané vlastní i sdílenou několikaletou zkušeností.

  PS: A ne, nezapomínám ani na fakt, že poruchu můžou mít i kvalitní elektrická zařízení. Jen to riziko je jiné.

  OdpovědětVymazat
 5. No nezlobte se na mě ale takhle to vypadá jako když se snažíte propagovat české výrobky. To je samozřejmě v pořádku. Jen mi vadí, že argumentujete rizikem požáru.

  OdpovědětVymazat
 6. Petr Fory U stavebnic 3D tiskáren podporuji nákup zařízení, kde jdou peníze za vývojáři, ne za klonovači, kteří vezmou práci někoho jiného a s problematickým výsledkem si na ní postaví byznys. (Mimochodem, takové klony zhusta porušují i otevřené licence reprapových originálů.) Doporučuji takové stavebnice, které jsou připraveny pro český trh (a v ideálním případě mají certifikace). A ano, naznačuji zřetelnou souvislost se součástkami, které jsou v některých velmi levných asijských stavebnicích uživatelům dodávány.

  Začínající uživatel, který si chce postavit 3D tiskárnu z předem připravené sady (dnes nic extra složitého), ale současně nemá elektrikářkou průpravu a bastlířské zkušenosti (odhadem valná většina) si jen těžko bude rovnou vyměňovat konektory a elektroniku. Chce levně koupit a postavit, aby mohl tisknout. Takovýto uživatel by měl být varován.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.