20170304

Dům, který (ne)byl celý vytištěn za 24 hodin

Dům, který (ne)byl celý vytištěn za 24 hodin
Dalo se to čekat, s rozběhem na šikovné PR naskočila i česká média. #achjo – Jsem ten poslední, kdo by nežasnul nad rozvojem 3D tisku a jeho možností a nehodlal vás seznámit se zajímavou novinkou. Zase bychom ale nemuseli sklouzávat do bulváru. Případová studie (jak je přebásňována) mluví o 3D tisku celého domu za 24 hodin. Realitou (i tak zajímavou, nebýt toho balastu) je, že vytištěny byly pouze (nosné) zdi. Základová deska byla předem připravena (s podložím vč. konců přípojek na inž. sítě skoro jistě ne za den), výplně otvorů tradičně vloženy a zapěněny, střecha od pohledu provizorní, vnitřní instalace dodatečně dodělávané (jak jinak) atd. A kdo znáte třeba délku vytvrzení betonové směsi, aby dosáhla většiny ze své nosnosti…

Ne, je to moc hezká (bez ironie) ukázka nového stroje na přesné pokládání speciální betonové směsi, ale netvořme další mediální bublinu okolo všemocného 3D tisku, která splaskne. Nakonec, zkuste si objednat #3Dtisk vlastního domu touto metodou do 24 hodin. V Rusku je sice možné kde co, ale vsadím se, že vám stále ještě nevyhoví.
https://vtm.zive.cz/bleskovky/v-rusku-vytiskli-na-3d-tiskarne-dum-trvalo-to-jen-24-hodin/sc-871-a-186468/default.aspx

13 komentářů:

 1. To se tak začtete:

  „Jelikož si pomalu začínáme zvykat, že na 3D tiskárně se dá vytisknout prakticky cokoli…“ – Ne, nedá. Jsou pro to zatím velmi dobré důvody a je donekonečna opakovaným omylem o tom přesvědčovat čtenáře.

  „… není žádným překvapením, že se na nich tisknou i domy.“ – Ne, „dům“ rozhodně nejsou jen „stěny“.

  Počin ruské firmy Apis Cor je ale hodný obdivu – dům vytiskla za pouhých 24 hodin.” – Ne, nevytiskla „dům“.

  3D tisk je úžasná technologie. Už jeho dnešní možnosti a potenciál jsou velmi atraktivním tématem. Ale nedělejme z něj všelék, budeme zklamáni tam, kde už z pouhé reality můžeme být příjemně překvapeni.
  vtm.zive.cz - V Rusku vytiskli na 3D tiskárně dům, trvalo to jen 24 hodin

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkný, za chvíli se začnou tisknout i auta :-)

  OdpovědětVymazat
 3. František Hrabovský​ Ona se tisknou, mrkněte třeba na: localmotors.com - Home - Local Motors. Ale i zde samozřejmě jen z části. Elektronika, přesně mechanické části apod. zůstávají na tradičních výrobních metodách.

  OdpovědětVymazat
 4. Jan Rosa​​ Já si to s redakcí Živě nepletu, Jakub Čížek​​ i David Polesný​​ svá ICT témata znají dobře. ;)

  OdpovědětVymazat
 5. Už to dnes pisu podruhé - v domě z plastu bych bydlet nechtěl.

  OdpovědětVymazat
 6. Matěj Čičák​​ ​Z plastu? (Ve stavebnictví se k "3D tisku" využívá betonu.)

  OdpovědětVymazat
 7. Aha. No a není pak lepší a rychlejší využít formy? Jinak ten 3D tisk z článku mi nepřijde nijak převratný. Udělají polotovary a na místě to složí. Používá se to u dřevostaveb i paneláku léta.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak, tohle je video se správným domkem, kterého se to týká. ;) A mj. říkají, že byl postaven, ne 3D vytištěn za 24 hodin. https://youtu.be/xktwDfasPGQ

  OdpovědětVymazat
 9. Tomáš Vít : Možná mám něco s ušima, ale několikrát tam opakují "printed" včetně "based on 3D printing technology". Ale nekoukal jsem na celé video.

  OdpovědětVymazat
 10. Karel Jurecka​​​​ Že byl postaven i díky 3D tisku? V pořádku, skvělá zpráva a jen houšť. Že byl (dům) vytištěn za 24 hodin? To je, co sporuji. Nejde o slovíčkaření, ale význam podsouvaný přeháněním – a v dalším kroku médii nechápajícími možnosti aditivní výroby (3D tisku). (Vytištěné stěny vs. nevytištěné všechny ostatní stavební konstrukce a prvky.)

  OdpovědětVymazat
 11. Tomáš Vít : Aha, tak už chápu, jak to bylo myšleno :-)

  OdpovědětVymazat
 12. Michael ŠOUREK O tom žádná. Hlavně se začali zamýšlet nad tepelnými mosty a izolací pro méně přívětivá geografická pásma. Postavit celobetonový domek v Kalifornii zase není takový kumšt, jako ho kvalitně zaizolovat třeba v severní až střední Evropě. ;)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.