20170304

Co zmůže 4. operátor? [video, minuta a čtvrt]


Co zmůže 4. operátor? [video, minuta a čtvrt]
Jistě, Česko je specifický trh: oceán zuří několikrát do roka a zaplavuje většinu republiky, laviny našich velehor tradičně demolují zbylé vysílače, radioaktivní podloží ruší většinu frekvencí a uživatelé zoufale nechtějí více dat (proč asi)…

Děkujeme posledním vládám v čele s ČSSD. Tenhle pomníček je sice trochu #1stworldproblem, ale stupidní plky českých operátorů jak to a ono nejde ukazuje v dost nelichotivém světle.

Originally shared by ČT24

Jaký mobilní tarif se dá pořídit v Polsku za 125 korun? To vám řekne náš zahraniční zpravodaj Mirek Karas.

10 komentářů:

 1. Osobně jsem ohledně zlepšení se vstupem čtvrtého op. skeptický. Astronomické náklady na budování sítí a infrastruktury, za zakoupení pásem (pokud budou), pak nasadí nižší ceny a co udělají naši stávající tři, prostě zlevní na úroveň toho čtvrtého, prostoru na to mají dost. Tím jen ten čtvrtý bude v potížích.
  Je třeba si uvědomit, že současnou legislativu a celý telko trh tvořili sami operátoři a nepředpokládám že by snadný vstup konkurence neměli ošetřený.
  Rád bych aby se něco změnilo, ale v zemi, kde regulátor trhu strpí budování sdílené sítě a možnost samovolně měnit zákazníkům ceny během smlouvy a bez upozornění prodlužovat její platnost, to nebude snadné.

  OdpovědětVymazat
 2. Proto také mluví o působení „mnoha let“ tvrdé konkurence… Samotný vstup může být jen spouštěcím impulsem.

  OdpovědětVymazat
 3. Asi jako klišé bude, když řeknu, nabídka - poptávka. Pokud stále kupujeme předražené nekvalitní zboží/služby, tak tím určujeme cenu. Před léty, jsem žil bez mobilu vcelku vpohodě. Více než 250,- jsem za volání s internetem nikdy neplatil, ale je pravda, že volám málo. V každé hospodě je free wifi, takže vpohodě. Od Telekomu jsem odešel k lokálnímu ISP s cenou 350 za 100/100. To jsem ochoten platit. Víc ne.

  OdpovědětVymazat
 4. Možná, by řešením bylo, oddělení provozovatelů sítí a prodejců, jako u elektřiny nebo plynu. Ale jelikož to, myslím, nikdo jiný nemá, tak to asi taky není cesta.

  OdpovědětVymazat
 5. No jistě, a pak se podíváte na ceny mobilních tarifů v Evropě. A zjistíte, že to jde výrazně levněji i třeba ve výrazně hornatém Švýcarsku… Nicméně pro srovnání nemusíme chodit mimo EU. Zdrojů celá řada. Namátkou http://www.lupa.cz/aktuality/srovnani-dtestu-cesi-maji-jedny-z-nejdrazsich-mobilnich-sluzeb-v-evrope/.

  OdpovědětVymazat

 6. S cenami phm souhlasím, s frekvencemi ne úplně. Nemyslím že by v PL měli tak jinou krajinu aby se vyhnuli nasazení frekvencí s krátkou vlnovou délkou.
  Dál je v tom pokřiveném trhu, hodně věcí imho brzdí stát sám, např. cena frekvencí, např. ve Finsku platí ops za užívání pásem cca 10x méně než u nás, to je zlo. Perlička je že některým (O2 a t-M) pak ČTÚ po cca pěti mld vrátil jako kompenzaci kterou málokdo pochopil. VF nedostal nic, navíc první dva v klidu stavěli sdílenou LTE síť, což regulátor neřešil, naopak pokrytí VF na 900 frekvenci do plnění závazků neuznal, podle mě prostě O2 mělo hodně opravdu velký vliv na vládu. Viz že O2 mluví o uzákonění zákazu neveřejných nabídek a za pár dní s tím (ex)ministr Mládek přijde jako s návrhem 😁
  A jako bonus je fakt, že potřebnou optickou síť pro přenos vysokých objemů dat se nedaří stavět. U nás není reálné získat jen tak povolení a stavět, má na to "monopol" jedna až tři firmy a stát i když se k tomu na žádost EU zavázal, optiku neřeší, a to včetně ČTÚ, který v loňském plánu uvádí že do r 2020 bude průměr přenesených dat/mobil 1 GB a tak není třeba výstavbu optiky podporovat 🙈. Tím nechci říct že ops nejsou gangsteři, ale že je to celé prostředí. Viz hromování Sobotky a spol o tom že je vše špatně a musí se novelizovat operátory napsaný telko zákon, přitom ho on sám před pár lety pomohl schválit.

  OdpovědětVymazat
 7. Martin Mikala Řešením by bylo, kdyby si "připojení" (tj. jak frekvence, tak pozemní sítě) ponechal stát jako "strategickou surovinu" a měl zájem tlačit cenu za takové připojení co nejníže.

  OdpovědětVymazat
 8. A co takhle nařídit operátorům, aby virtuálům účtovali tak nízké ceny, jako velkým firmám?

  OdpovědětVymazat
 9. Vlastik Bartos takhle to definovat by neslo. Jak by stat oficialne stanovil cenu? Prohrabe operatorum smlouvy a udela z toho prumer? To ze maji velke firmy nizke ceny je jenom dusledek toho kolik sebou nesou cisel a jejich vyjednavacich schopnosti. Pokud si clovek udela ramcovku a pritahne k sobe par tisic lidi, tak se dostane na tytez ceny. Narizovat ceny soukromym podnikum se proste neslusi, to si dneska podle me nedovoli ani uz v Cine. Stat ma jenom kontrolovat ze nedochazi ke kartelovym dohodam a hlidat prilisnou monopolizaci trhu.

  OdpovědětVymazat
 10. Mnohem víc nepatřičné mi přijde když tři výhradní poskytovatelé služeb přes 20 let provozují kartel...

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.