
Povzdechnutí: Displeje s poměrem 18:9?!
Z kolika článků českých ICT médií na mě dnes ještě vybafne neochota krátit zlomek, předpokládám ve vleku marketérů. A tak 2880 na 1440 bodů není poměr 2 : 1, ale 18:9. Snad kdyby zasáhl korektor a alespoň v údaji doplnil mezery (v češtině obvyklé), bylo by najednou zřejmé, že jde opravdu o poměr. Ale zřejmě nás zase jiné marketingové oddělení naučí psát 6:4 či 12:9, protože to je přece zatraceně lepší než uboze zastaralé 3 : 2, resp. 4 : 3. ;) #sorryjako
Tak z toho nebud rozladen
OdpovědětVymazatV kvadrantu lídrů je nyní poměr 18:9 top!
OdpovědětVymazatČím větší čísla, tím lepší telefon. To je jasný. Co na tom že je to stejný.
OdpovědětVymazatA kde je problém? Poměr 18 : 9 se používá proto, protože si člověk oproti všeobecně známému 16 : 9 okamžitě uvědomí, v čem je rozdíl. Za mě rozhodně plus.
OdpovědětVymazat18 : 9 je chytrý marketing ne matematika. Od pohledu je to víc než 16:9 a tak to má být. Používá se i u displejů 21:9, kde to nikdo nepíše jako 7:3. Nebo ty snad jo?
OdpovědětVymazatTak pojďme místo 4 : 3 používat 12 : 9, když je ta devítka tak výmluvná. ;) Kamil Zmeškal Jsem staromódní, já si u 2 : 1 uvědomím daleko dřív, že jde vlastně o dva čtverce vedle sebe. U 18:9 mě to napoprvé zřejmě ani netrkne.
OdpovědětVymazatEDIT: Aby můj povzdech nebyl brán jako dogma: Uvědomuji si, že se vlna zařízení s 2 : 1 displeji vymezuje proti těm 16 : 9. Potud společný jmenovatel v pořádku. Ale jinak mi to subjektivně přijde komické a do budoucna se ke krácení stejně dostaneme (doufám, s ohledem na jiné tradiční poměry).
Mně těch 18:9 přijde taky ok kvůli tomu odlišení od 16:9 a 21:9. Psát u čtvercových displejů 9:9 bych už ale považoval za divné.
OdpovědětVymazatA mezera kolem dvojtečky u poměru jsou sice podle ÚJČ a nově už i ČSN jediné správné řešení, ale u nás máme takový zvyk, že jen u displejů tam tu mezeru nedáváme.
Už nevím, proč se to vymyslelo, je to dávno. Ale možná kvůli tomu, že se poměr často používá v nadpisu, kam nešlo dávat pevné mezery, a někdy to přelilo druhé číslo na další řádek.
To tě taky ani trknout nemá. Má tě trknout, že 18:9 je širokoúhlejší než 16:9. Prostě "více displeje" nahoře/dole. A to přesně se děje.
OdpovědětVymazatMiroslav Kučera to by bylo potom správněji 9:18, aby to bylo víc na výšku, ale to už by bylo moc :)
OdpovědětVymazatJinak vážně: pokrácené poměry, tedy 3:2, 4:3, 16:9 se používají u snímačů, tedy v kamerách a foťácích. Tam je rozlišení zcela libovolné a je nutné něco základního držet. U displejů bylo dlouho 4:3 (TV) a logicky z toho vypadlo 16:9 jako "vše na druhou". 16:9 totiž není žádný historicky používaný filmový poměr stran, spíše kompromis mezi filmem a televizí. 16:9 se pak tak zažilo, že se od něj začalo odvozovat - 16:10, 21:9, nyní 18:9. Použití 16 nebo 9 pak naznačuje, v jakém směru je rozlišení displeje podobné těm ostatním 16 a 9.
OdpovědětVymazatTomáš Holčík Zasvěcený postřeh, díky. 16 : 10 jsem určitě také historicky použil (pro odlišení od 16 : 9), dostal jsi mě. ;) Nakonec tedy hlavně doufám, aby marketing LG, Samsungu a dalších nepokračoval v logice čím víc proužků, tím víc Adidas a my tu neměli stále vyšší násobky, které vypadají cool, ale ponětí o skutečném poměru stran už je za hranou představivosti. (Když na vás někde v prodejně někdo vyhrkne, zda chcete spíš 16 : 9, nebo 16 : 10, stejně si to asi zkusíte v hlavě graficky skládat, co je vlastně širší a vyšší. I když zrovna tyhle poměry jsou notoricky známé alespoň nám od počítačů.)
OdpovědětVymazatTo je fake
OdpovědětVymazatMartin Lorenc Co je fake?
OdpovědětVymazatNení to matematická hodnota, je to spíš marketingové označení, třeba jako debilní 2.35:1 a podobně. Není to matematika, je to text s číslicemi :)
OdpovědětVymazatMartin Bodlák Nerozumím. Vyjádření poměru je přece matematický zápis. Že z toho někdo udělá zažité spojení (16 : 9), přece zpětně nemění, jak to vzniklo a co to vyjadřuje... Navíc to pořád i funguje jako rovnice, chceme-li zjistit počet bodů atd. Třeba poměr 16 : 9 = 3200 : 1800 (bodů).
OdpovědětVymazatTomáš Vít Prostě na text se neaplikují matematické postupy, jako třeba to krácení. Ale vše podstatné již bylo v diskuzi řečeno.
OdpovědětVymazatAha, OK. Díky všem za příspěvky, vlákno uzavírám, ať se tedy necyklíme. ;)
OdpovědětVymazat