20170121

Včera dorazil balíček s 🍫 Nugátem…


Včera dorazil balíček s 🍫 Nugátem…
… a já tak nějak zjišťuji, že od Androidu 6.0x už verze systému neřeším, fungují-li spolehlivě a výrobce (v tomto případě Samsung) pravidelně posílá bezpečnostní aktualizace. Pryč jsou ty doby, kdy jsem třeba na 📲 HTC HD2 s Windows Mobile provozoval úplně jiný mobilní operační systém a každá nová podverze Androidu ve mně vzbuzovala touhu hledat i neoficiální ROM. Asi stárnu… Nebo se kvalitní mobilní telefony se zeleným robotkem konečně staly hlavně spolehlivým nástrojem, ne středem zájmu pravidelného opečovávání. 😏

PS: Už jen fakt, že po přechodu na novou hlavní verzi se přenesou všechna nastavení (vč. vlastního launcheru) i aplikace, aniž by mě poslední roky vůbec napadlo je před aktualizací zálohovat… ✌

PPS: Jinak Samsung přidal na S7 k čokoládovému základu tradičně i své (dnes už veskrze povedené) přídavky, vč. ještě praktičtějšího Always On zobrazení. Proto beta testování o pár týdnů delší, než netrpělivá komunita okolo tohoto telefonu možná očekávala.

25 komentářů:

 1. No, je to tak, že dnes i levnější telefony s Androidem fungují tak, že se v nich netřeba vrtat :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jaroslav V. Pokud teda jako Xiaomi přežijí první aktualizaci :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jen mě štvou aplikace, které jsou předinstalované a člověk s nimi bez rootu nic neudělá.

  OdpovědětVymazat
 4. Přesně tak jak říkáš dřív jsem taky hrotil abych měl v telefonu root, custom rom recovery a kernel..
  A dneska už to není potřeba snad jen kromě rootu ,ale zase je nesmysl porušit si knox u telefonu pod zárukou. Taky raději počkám na OTA, nechce se mi dělat factory reset.

  Zrovna u Samsungu jsou ty zlepšení ve stabilitě a rychlosti asi nejviditelnější cca od S6 ,kterou jsem měl. Po roce běžela stejně dobře jako po vybalení bez factory resetu.

  OdpovědětVymazat
 5. Tomáš Vít fungují v Samsung Launcheru zkratky, které se objeví, když déle podržíš prst na ikoně? Je to novinka v Androidu 7, ale zatím to víceméně podporují jen aplikace od Google. Zajímalo by mě, proč to vývojáři nepoužívají a jestli je to specialita jen Pixelů a Nexusů, tak je to jasné.
  https://plus.google.com/photos/...

  OdpovědětVymazat
 6. OTA aktualizace? A máš brandovaný telefon nebo volný prodej? Nejspíš O2 že?

  OdpovědětVymazat
 7. Pavel Misák​ nevim jak u Samsungu, ale u Moto Z zkratky fungují, jen jich je opravdu málo.

  OdpovědětVymazat
 8. Jan Zářecký​​​ Ano, jde o brandovanou S7 od O2 (dali mi k ní při uvedení Gear VR, takže mě úvodní logo při restartu moc nepálí).
  Pavel Misák​​​ Samsung launcher nepoužívám (možná ten nový ještě vyzkouším), v univerzálním Nova launcheru kontextová gesta fungují delší dobu. Pod Nugátem to pak funguje oboje: kde mají aplikace (třeba ty od Googlu) svou kontextovou nabídku na dlouhý stisk, objeví se; kde nemají, objevuje se mi ta z Nova launcheru.
  Petr Motyčka​​​ Jj, naštěstí i tahle zátěž se zmenšuje, resp. zdvojování aplikací je malou daní za přínosy jinde. Zvykl jsem si, často stejně nepoužívám ani verzi od Samsungu, ani tu od Googlu (třeba kalendář).

  PS: Tak, teď ještě aby Samsung doručil Nugát i na výborný Tab S2. ;)

  OdpovědětVymazat
 9. Se omlovám,nže vám do toho skáču, ale vidím, že řešíte Android a Samsung a řada z vás má jistě zkušenosti s tím "vrtáním se v tom".
  Já mám Samsung Galaxy Note II, což je poměrně solidní kousek (imho), ale už by si zasloužil něco lepšího než KitKat. Máte někdo zkušenost, jak do toho dostat aspoň pětku? Nebo obecně něco lepšího než KitKat (ten mám teď rootlý kvůli obejití některých pro mě nepříjemných omezení a hodlám v tom obcházení pokračovat ;).
  ď.

  OdpovědětVymazat
 10. WIFT Wrapuch Asi nejjednodušší je xda pokud ještě někdo kuchtí custom SW pro ten model.

  OdpovědětVymazat
 11. WIFTe koukej po Lineage OS .. já mám xperii SP z roku 2013 a nahrál jsem tam verzi 14.1 neoficiální 7.1.1 a jsem spokojen, zvýšení výkonu a snížení spotřeby Ram :) v Antutu skore přes 35000(originální má kolem 28000)bodů.

  OdpovědětVymazat
 12. WIFT Wrapuch A z jakého důvodu to chceš? Ono podle mě právě od 4.x Androidu opravdu skoro nejsou objektivní důvody vůbec mít vyšší verzi systému. Pokud teda někdo vyloženě nechce ten odporný Matroš.

  OdpovědětVymazat
 13. Marek Helebrant Jsou některé aplikace, co chtějí aspoň pětku a začínají přibývat. Ale jestli je to jen "papírový požadavek" (tzn. někde stačí přepsat něco jako číslo verze), tak bych s tím asi uměl žít, ale nijak detailně jsem to zatím nezkoumal. Říkal jsem si jen, že by mohla být cesta nejmenšího odporu právě povýšení verze Androidu.

  OdpovědětVymazat
 14. WIFT Wrapuch Podle mě je právě od 4.1 primárně pouze o přečíslování. Nic z "nových" funkcí mě od Androidu 4 už nebere. Ano třeba Doze vypadá na papíře zajímavě, ale v praxi je skoro neznatelné, stejně tak třeba ART atd.
  Pokud nemáš nějakou app co přímo 5.x vyžaduje tak bych to neřešil. brácha má taky Note II stále s 4.4 (po mém debloatu s pár tweaky) a je rád a nic mu nechybí (rozhodně to není běžný BFU). Navíc Material (Matroš) design je na AMLOEDu opravdu hrůza hrůz a děsí mě že pořád přímo nikdo nevymyslel aby šlo jednoduše používat tmavé téma....

  OdpovědětVymazat
 15. Marek Helebrant​ Já radši světlé téma ;-).
  Jinak kdyby šlo sdílet, o jaké tweaky jde a jaký debloat se konal (nemám úplně přehled v tom, co vykopat můžu a co ne), byl bych vděčný. Stačí rámcově, nemusí to být krok po kroku ;-).
  Mně se třeba často stává, že se přestanou refreshovat widgety a musím promazat paměť (LRU). Žít s tím umím, ale otravuje to ;-)

  OdpovědětVymazat
 16. Tohle je téma pro mě - mám tablet s Androidem 4.4.2, ale potřeboval bych aspoň 5.0, aby mi tam jela jedna důležitá appka. Jde to nějak? Jsem v tomto nepolíben. Klidně bych za to i zaplatil, pokud to někde nabízejí jako službu. Poradíš Tome? Vypadá to, že jsi v tomhle ostřílený mazák.

  OdpovědětVymazat
 17. Martin Vlach​ Už jsem to léta nedělal a Cyanogenmod ROM už tuším ani neexistuje... Zkus prosím zdejší českou komunitu Android a uveď tam i svůj typ zařízení (liší se model od modelu, snad bude mít někdo zkušenosti).

  OdpovědětVymazat
 18. Nastupce cyanogenmodu je prave lineage os tak bych koukal po tom.

  OdpovědětVymazat
 19. Jo od doby co mam Nexus radu tak to taky nejak neresim. Prostě všechno funguje dle potřeb / požadavků.

  OdpovědětVymazat
 20. Dřív jsem si to tweakování strašně užíval.. už to asi není ono.. ale souhlasím s tím že poslední dobou je Android opravdu spolehlivej a funkční systém a myslím že se na to dá zvyknout.. :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.