20161211

Co všechno umí dvoumateriálový #Ultimaker3?

Co všechno umí dvoumateriálový #Ultimaker3?
Dozvíte se v recenzi pro 3D-tisk.cz, kterou pro vás chystám cca na leden. Alespoň malý závdavek najdete níže (větší model z kombinace PLA + PLA se tiskl více než 2,5 dne, výsledek je naživo velmi působivý).

#3Dtisk #3Dprinting #Ultimaker 3dwiser
https://www.instagram.com/p/BN4zF4yDMfp/?taken-by=tomulinek

14 komentářů:

 1. Použité PLA bych na funkční maketu nedoporučoval (měkne hodně hluboko pod 100 °C), ale nakonec – šlo by tisknout i z odolnějších materiálů. ;) Pak ovšem pouze po dílech, tohle je (doslova) z jednoho kusu, tedy pohledový prototyp.

  OdpovědětSmazat
 2. No co dodat sranda musi bejt ja se vracim k mma tak snad sem taky nevymnekl

  OdpovědětSmazat
 3. To je moc hezké a čisté. Krásná práce.

  OdpovědětSmazat
 4. Karel Jurecka Sluší se dodat, že takřka veškerá pochvala tentokrát míří za výrobcem tiskárny, který dodal 3D model k tisku i odpovídající tisková nastavení. (Ale tiskárnu už samozřejmě trápím i dalšími modely.)

  OdpovědětSmazat
 5. Jan Homola Ano. S nastaveními od Ultimakeru, z jejich materiálů a za skoro 3 dny tisku. ;)

  OdpovědětSmazat
 6. No... vzhledem k tomu, že předpokládám, že to je "jen" nepohyblivá maketa, tj. komplexně spojený kus dvou barevných plastů bez nějakých mechanických částí, říkám si, jestli je tam někde ta ekonomika... Při 3 dnech tisku by to jako tisk na zakázku vyšlo absurdně draho - to už si to dovedu představit vyrobené za podobnou nebo dokonce nižší cenu na špičkové multimateriálové J750 a výrazně rychleji. Na druhou stranu uznávám, že to je celé o něčem jiném, že J750 stojí asi tak dindilión a že na jednoduchou stolní FFF tiskárnu si to zaslouží smeknout :-)

  OdpovědětSmazat
 7. Jan Homola Tohle je příklad aplikace, která se může hodit pro produktový design, kde mají více iterací návrhu. Připravit model pro FDM je násobně snazší než pro J750 (o nákladech na realizaci nemluvě). Praktičtější nasazení dvoumateriálového tisku ale bude v rozpustných podporách (tvarově složité výtisky) a kombinacích materiálů s rozdílným chováním.

  PS: Jinak ale i ta jedna barva navíc – ač samozřejmě pořád nejde o plnobarevný tisk s barevnými přechody a odstíny – dělá naživo divy. Třeba při vnímání kontrastu apod. Ověřil jsem si to teď i na netechnických uživatelích, pro něž už je pak model přístupnější. Je to hodně o konkrétní aplikaci a oboru, ale velmi dobře si dokážu představit uplatnění (zmíněný produktový design, architektura, výukové pomůcky, marketing atd.). Víc v budoucí recenzi, ještě je hodně co otestovat a vyzkoušet.

  OdpovědětSmazat
 8. Podle mě to bude killer hlavně díky těm rozpustným podporám, pakliže je mají zvládnuté stejně dobře, jako tuhle dvojbarvu.

  OdpovědětSmazat
 9. jak by asi stejný model vytiskl Průša 4-color? Nezkusíš to? Za pět-šest dní bys to měl :)

  OdpovědětSmazat
 10. Petr Stehlík Zatím mám k ruce pouze Prusa i3 MK2, kterou dobře znáš. ;) U ní je šikovný alespoň vícebarevný tisk po vrstvách (struna se velmi snadno vyměňuje, prakticky kolikrát člověk chce, viz https://plus.google.com/u/0/+TomasVit/posts/QTMEUTj2jXq?sfc=true).

  OdpovědětSmazat
 11. k Vánocům si přej ten čtyřbarevný tisk, ať můžeš napsat jak to šlape :)

  OdpovědětSmazat
 12. Petr Stehlík Nestíhám testovat, ale dostane se na něj snad v roce 2017. ;)

  OdpovědětSmazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.