20161214

Co umí nový OctoPrint 1.3.0 pro řízení 3D tisku na dálku?

Co umí nový OctoPrint 1.3.0 pro řízení 3D tisku na dálku?
Před pár dny jsme si na www.3D-tisk.cz představili aplikaci Printoid, která využívá tiskových serverů OctoPrint snadno postavitelných vlastními silami třeba z levných mikropočítačů Raspberry Pi. Samotný #OctoPrint se mezi tím – po roce vývoje a uvolňování beta verzí laděných s komunitou nadšenců – konečně propracoval do stabilní verze 1.3.0.

EDIT: Někteří uživatelé, včetně nás na jedné z konfigurací, sledují falešné hlášení funkce pro kontrolu umístění výtisku na podložce. Před tiskem upozorňuje na model přesahující okraje, byť to není pravda. Tuto funkci (je stále v beta verzi) lze v tomto případě vypnout v nastaveních: Features → Enable model size detection and warn if model exceeds print bed (zrušit zaškrtnutí). Pokud kód k tisku připravujete v externí aplikaci (Simplify3D, Cura, Slic3r apod.), asi jí stejně příliš nevyužijete.

#3Dtisk #3Dprinting
http://3D-tisk.cz

8 komentářů:

 1. hlavně jestli stíhá vývoj a speciální featurky i3 MK2

  OdpovědětVymazat
 2. Petr Stehlík Ty si hlídá MK2 sama. ;) (Tj. kalibraci, výměnu materiálu apod. provádím přes menu tiskárny, stejně u toho člověk musí být osobně; rutinní tisky, kontrolu tisku s kamerkou pak na dálku přes OctoPrint. Skripty specifické pro MK2 – start a konec tisku – jsou obsaženy už v generovaném a na tiskárnu posílaném tiskovém kódu. U pauzy a přerušení tisku přes OctoPrint si pak v OctoPrintu lze pohodlně přidat vlastní úkony.)

  OdpovědětVymazat
 3. změna barvy s Octoprintem? A nebo co ti to ještě zlobilo... I pan Průša říkal, ať raději moc neoctoprintujeme - to je pro mě signál, že by se v něm mohlo víc dbát na nějaké ty MK2 věci

  OdpovědětVymazat
 4. Zrovna včera jsem si ho nainstaloval na Banana PI. A koukám, že jsem se trefil s novou verzí. Ta podpora adresářů je skvělá, protože opakuji tisky montážních konzolí pro různé produkty.
  Jen mi chybí možnost tagů a popisu u jednotlivých souborů.

  OdpovědětVymazat
 5. Petr Stehlík Problém se po cestě může najít (pár drobností už bylo), ale na Prusa i3 MK2 či Printrbotu ani jinak než přes OctoPrint s kontrolou na dálku (menší či větší) netisknu. A to dlouhodobě. ;) Jedu tak i vícebarevný tisk (tedy ten po vrstvách), OctoPrint pouze "doručuje" kód připravený jinde, tiskárna se zahlásí o výměnu struny během tisku běžným způsobem (ale nesmím ji nechat čekat pípající třeba hodinu, pak to server vzdá a tisk nepokračuje). Nepoužívám OctoPrint pro přípravu kódu z STL přes modul Cura (nedává mi smysl, když je zde Simplify3D, příp. Slic3r ve verzi pro MK2). Celkově jsem za OctoPrint moc rád, přináší mi potřebný přehled, přispívám drobně i na vývoj.

  OdpovědětVymazat
 6. Pro Octoprint je jednoduchý plugin na počítání ceny výtisku. Tak se zeptám, jak kalkulujete cenu výtisku? Vzhledem k nákladům na tiskárnu, energie a čas obsluhy a údržby?

  OdpovědětVymazat
 7. V ceně tisku, má-li být férová a pro tiskaře udržitelná, by měly být započteny opravdu všechny náklady, včetně těch provozních. Tedy od spotřeby materiálu, času obsluhy na přípravu tisku a příp. postprodukci přes dobu tisku a amortizaci tiskárny až třeba po pronájem prostoru (dokonce ani u domácích "hubů" totiž nejsou topení a energie zadarmo). Tyto položky jsou u každého individuální a ještě jsem nenašel bezplatnou aplikaci, která by je dokázala brát v úvahu. Takže doporučuji excelovou tabulku. ;)

  OdpovědětVymazat
 8. TIP: Nahoru do příspěvku otvírajícího vlákno přidána informace o (u některých uživatelů) nepřesném hlášení o přesahu modelů přes okraj tiskové podložky. Mrkněte tedy ⬆. (Nic zásadního, ale dobré vědět.)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.