20161114

Každoroční srovnávací test 3D tiskáren magazínu Make letos vyhrála Prusa i3 MK2

Každoroční srovnávací test 3D tiskáren magazínu Make letos vyhrála Prusa i3 MK2
Že je na českém trhu malý výběr kvalitních stolních FDM/FFF tiskáren? Ale jděte, i podle žebříčku amerického Make zde máme ty nejlépe tisknoucí také. (Minimálně čtyři z jejich první šestice.) ;) Kromě českého fenoménu Prusa i3 MK2 třeba Ultimakery 2+ nebo Zortrax M200. – V čem je odkazovaný srovnávací test unikátní a kde jej naopak brát s rezervou, prozradí mé komentované shrnutí v odkazu.

PS: A cosi mi říká, že dvě z první trojice bych mohl zanedlouho ukázat všem zájemcům o #3Dtisk i naživo v rámci www.CS3D.cz. ;)

#3Dtisk #3Dprinting
http://www.3d-tisk.cz/jak-vybrat-tu-spravnou-3d-tiskarnu-make-2016/

12 komentářů:

 1. Michal Poupa S Rebelem? Snad zapomněli do států jeden kus zaslat. ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Tomáš Vít(null) pak tedy trvám na opakování ceremoniálu!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Když už je tu řeč o I3 MK2, z jakého materiálu jsou její díly? Kvůli zakrytování, kdy se teplota pod krytem zvedne.

  OdpovědětVymazat
 4. Většina z ABS. Dřív, než se roztaví díly, nicméně obvykle u dodatečně zakrytovaných tiskáren klekne elektronika.

  OdpovědětVymazat
 5. No má zkušenost je, že PLA se teplem začne deformovat (velice pomalu ale nevratně) už nad 40C. Takže časem se to začne sr....at. Naopak elektronika mne zatím neodešla.

  OdpovědětVymazat
 6. PLA má teplotu skelného přechodu na 60–65 °C, ale z něj nejspíš ani nikdo konstrukční díly na 3D tiskárny netiskne. ABS pak až u cca 105 °C, tam je tedy rezerva. Nicméně teplotně namáhané díly (okolo trafa a elektroniky) jsou i u MK2 z ještě odolnějšího materiálu.

  OdpovědětVymazat
 7. No to je zase pěkné zkreslení skutečnosti, ta UP! Mini, kterou náhodou vlastním, má opravdu superiorní přesnost oproti mnoha typům které jsou v grafu hodnoceny výše, ale je v ostatních parametrech hodnocena nepravdivě, aby se propadla dolů. Mechanická přesnost je základ, to ostatní jako povrchy, převisy a mosty je přece software, a závisí i na výchozím modelování nebo způsobu vyplňování a polohování.

  OdpovědětVymazat
 8. Petr Kočmíd​ To přece nemusí být o tom, že UP! Mini tiskne špatně, ale o tom, že mnohé jiné 3D tiskárny dnes tisknou ještě lépe. ;) EDIT: Nakonec, v celkovém hodnocení (nejen podle kvality tisku) u této tiskárny redakce sama leccos chválí: _http://makezine.com/product-review/up-mini-2/__._

  Rozhodně můžeme brát výsledek srovnání s rezervou (pár bodů sem či tam), avšak pochybuji, že by se tak zkušená redakce někde sekla řádově. Zvlášť, když výtisky posuzovali současně. Mimochodem, kvalita povrchů, přesahy, rezonance apod. zdaleka nezávisí jen na softwaru, ale také na konstrukci tiskárny (od řešení pohonu přes stabilitu podložky a nosné konstrukce po účinnost chlazení).

  Sám jsem tiskárny UP! na redakční test neměl možnost vyzkoušet, v jarním Souboji 3D tiskáren, kde jsem seděl v porotě (hodnotící bez znalosti tiskárny, která daný model tiskla), se pak umístily na posledních dvou místech. Protože však píšete rovnou o „zkreslení“ a „nepravdivém hodnocení“: Máte pro to, prosím, jakékoli podklady? Není na mně hájit práci cizí redakce, nicméně rád bych si rozšířil obzor, kde testeři udělali chybu.

  OdpovědětVymazat
 9. Tomáš Vít 3D tiskárna je řemeslný nástroj. Stejně jako špachtle nebo dláto nebo soustruh nebo fréza. Je zapotřebí se naučit s ní zacházet, poznat důvěrně její fyzické schopnosti a pak tomu přizpůsobit hlavně modelování, a pak i jemné nastavování parametrů u softwaru.
  To trvá u konkrétního typu i jakéhokoliv jiného druhu stroje dlouho, pro různé materiály i celé týdny nebo měsíce experimentování. Tyhle redakční testy jsou naprostý nesmysl, je vyloučené aby takový testovač poznal specifické schopnosti všech srovnávaných tiskáren za takovou krátkou dobu. To není jako testovat třeba mixéry a pak porovnávat, který chutněji spotřebiteli rozmixuje mrkev.
  A konkrétně: výsledky takového testování se dají snadno ovlivnit například nevhodnou volbou tvarů, doporučených některými výrobci, které by zkušený uživatel v praxi vymodeloval nepatrně jinak pro jiný typ tiskárny. V tom grafu jsou u UP podhodnoceny ty černé (subjektivní hodnocení, anebo ty povrchy skutečně měří?) modrozelené (zase subjektivní, neschopné modelování nebo polohování objektu nebo předzpracování) a ten tmavožlutý úplně chybí, že... Jediné, co je exaktní, je ta dimenzní přesnost a tolerance, které se hodnotitelé neodvážili zpochybnit. Přesně to kritérium, podle kterého jsem si tu tiskárnu kdysi vybral, přímý důsledek robustní mechanické kovové konstrukce, kterou vůbec nehodnotí. Zatímco mnohé ty šibenice, co ten graf působivě vyhrávají, se brzo samy od sebe rozviklají...

  OdpovědětVymazat
 10. Petr Kočmíd S testováním 3D tiskáren nějakou tu zkušenost mám, pokusím se tedy reagovat. Patent na rozum si ani v nejmenším nedělám, snažím se proto pravidelně sledovat i mnohé velezkušené zahraniční recenzenty, kterým prošly rukama desítky tiskáren. A zkusme to prosím brát s otevřenou hlavou – já nemusím a nechci slepě bránit redakci Make, stejně jako vy asi svoji volbu tiskárny, která rozhodně může tisknout v řadě ohledů velmi hezky a dostatečně přesně. To je pak přece pro vás ideální stav a podobný test by vás neměl jakkoli iritovat.

  • Testovací metodika Make není samospásným nástrojem a odhaluje zejména hlavní problémy při FDM/FFF 3D tisku. Proto zkušební modely kombinují navíc i s jedním figurálním modelem (který odhaluje i kombinace jevů). Jednotlivé testovací modely si můžete sám vyzkoušet, jsou nejenže navrženy právě na tuto technologii 3D tisku, ale pomáhají také při hledání optimálního nastavení té které 3D tiskárny (např. u méně obvyklých materiálů): www.youmagine.com/designs/make-2016-3d-printer-shootout-models. EDIT: Cílem samozřejmě není, aby každý model tiskárna vytiskla bez chyb (!), ale aby se dala určit míra schopností, tj. hranice selhání.

  • 3D tiskárna je pokročilé elektronické zařízení. Účelem recenzenta v podobném srovnávacím testu rozhodně není strávit s ním půl roku hledáním nejlepšího nastavení tiskového profilu či chyb ve firmwaru/softwaru/hardwaru, ale posoudit, jak funguje zařízení dodané a předem nastavené výrobcem. Protože přesně to je výchozí stav, v jakém jej používá drtivá většina zákazníků (jen část z nich laboruje dále, někdy navíc marně). Právě výrobce má znát svůj výtvor tak dobře, aby dodal optimální tiskové profily pro univerzální použití (a takovým je i test Make). Pokročilí uživatelé samozřejmě vědí, že se dá tiskárna i vygenerovaný kód odladit na daný model (také ale tuší, že se mohou zhoršit její schopnosti jinde; třeba rychlost vs. rezonance, povrchy vs. retrakce atd.).

  • Prosím, zkusme dnes už zapomenout na to, že stolní 3D tiskárna je pouhou hračkou nadšenců na dlouhé zimní večery. Cílovým trhem (mimo těch nejjednodušších zařízení-hraček) jsou dnes profesionálové (od tvůrčích návrhářů, modelářů a umělců po konstruktéry) či školy. Požadavek klíčového zákazníka-uživatele je co nejkvalitněji a nejspolehlivěji tisknout, ne starat se o to, proč to či ono zase nejde a trávit noci nad fóry. Uživatelé, kteří si chtějí s tiskárnou hrát (sám mezi ně ve volném čase patřím), si staví vlastní konstrukce či rozvíjejí některou ze stavebnic. Ti však výrobce 3D tiskáren neuživí.

  • Pokud máte pochyby, proč podobné srovnávací testy – jakkoli nemusejí být vševypovídající pro specificky zaměřeného uživatele a nemusí nahrazovat samostatné recenze – vyhrávají ony tiskárny, které jsou podle vás mnohem horší, než ta vaše, běžte se někdy podívat, jak ty ostatní opravdu tisknou. Možná budete překvapen. (I já jsem byl třeba po sestavení Prusa i3 MK2 nebo po shlédnutí vítězného modelu Souboje 3D tiskáren z Ultimakeru 2 Go na letošním Souboji 3D tiskáren.) A pokud jste se svou 3D tiskárnou plně spokojen, tak to vůbec neřešte a tiskněte o106.

  • Podobné srovnávací testy mohou být vodítkem pro uživatele, který si sám těžko půjčí a srovná tolik tiskáren. Pokud vám nesedí, můžete se podívat, jak hodnotí kvalitu tiskáren třeba zákazníci na www.3Dhubs.com/trends (hodnotí zde výtisky, které z daných tiskáren opravdu obdrží od 3D tiskařů). Pokud na špici žebříčku najdete často stejné tiskárny (a to opravdu najdete), pak to už nejspíš nebude náhoda.

  Každopádně přeji hodně hezkých 3D výtisků. O nich je to především.

  OdpovědětVymazat
 11. Zortrax....kde jsem to jen sakra slyšel. Ha už vím, hledal jsem něco o Dellu a nějak jsem narazil na to že tito jim snad měli prodat nějakých 5000ks. A pak jsem slyšel že to bude asi fake.
  Jo, a co PLA, už mají?
  Nevím jak Dell, ale ostatní prodejci asi nebudou happy za jejich plitiku.
  Inu Polsko. Všecko mame, telefon komurkowy...
  https://www.youtube.com/watch?v=QBu6UyzPdHA
  Kdo mne zná ví, že k nám na firmu mají Poláci vstup přísně zakázán a vím proč... Z Polska nikdy nic dobrého nepřišlo.


  youtube.com - Zakázaná Česká reklama T-Mobile 2014

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.