20161008

Proč si (zatím) nepředplatím Zoner Photo Studio X


Proč si (zatím) nepředplatím Zoner Photo Studio X
Když Jakub Čížek​ na Živě představil novou generaci aplikace na úpravu fotografií a jednoduché bitmapové úpravy od Zoner Photo Studio CZ​, zajásal jsem. V posledních letech jsem si ZPS zvykl využívat k rychlé postprodukci fotek pro soc. sítě a články a k Photoshopu sahám jen v případech nouze (pokročilé úpravy). Pravda, zaváhal jsem nad předplatným, ale pro stávají uživatele ZPS 18 je cena nastavena ještě skousnutelně. Stejně jsem každý rok využíval upgradu. Jenže…

Jenže novou verzi zkouším a ani po další aktualizaci (!) se nemohu ubránit pojmu nedodělané beta verze. Copak to, mnohé funkce se přesunuly a schovaly, jiné praktické přibyly, na nové uživatelské rozhraní si lze zanedlouho zvyknout, přináší i výhody v přímočarosti. Kdyby tedy mnoho funkcí neubylo! Za všechny třeba volby při vkládání textu, který lze v ZPS 18 jednoduše (přesně a opakovatelně) zarovnat a odsadit od okrajů obrázku. V ZPS X máte prostě smůlu (viz obrázek s rozhraním obou verzí, nová vpravo).

Podobně bojuji třeba se srovnáním perspektivy fotografie, kde sice zůstala možnost snadno nakreslit požadované úsečky nad předlohou, ze kterých se následně stisknutím tlačítka stanou svislice a perspektiva se upraví, ale kde je probůh schovaná funkce srovnat celou vybranou plochu do obdélníku? (Výborná např. na ofocené předlohy dokumentů, fasády, srovnání prezentací z plátna foceného pod úhlem apod.) Stále doufám, že aspoň tady jen pro oči nevidím a špatně hledám. Že jo, že už jen trpím selektivní slepotou..?

Nu, některé nové funkce – třeba odmlžení nebo hladiny – mi budou chybět, ale prozatím se pokorně vracím k výbornému, stabilnímu #ZPS 18. Nemám problém si postupně a nenásilně zvyknout na nové rozhraní a učit se nové postupy a funkce (až je potřebuji), ale opravdu nechápu, mizí-li ty staré, které pravidelně používám.

4 komentáře:

 1. Tak snad i tato zpětná vazba Zoner Photo Studio CZ pomůže. Jen škoda, že nejde přerušit demo verzi, abych si mohl ověřit nápravu na konci roku, až budu mít zase nutkání. ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Proč bych měl zadarmo poskytovat beta testování placené aplikaci ve verzi Pro? ZPS používám někdy od verze 7, prostě dlouho a rád, dokonce pod Linuxem jsem ji zprovoznil, ale tohle je prostě moc... Navíc to předplatné neskousnu. Upgradoval jsem jednou za dva roky.

  OdpovědětVymazat
 3. Sám jsem zůstal u ZPS15 která jako poslední uměla volně přesouvat okna v prac. ploše. Tzn např. pásek náhledových fotografií nemusí být ´hloupě napevno dole a zmenšovat prostor pro fotku, ale šel přesunout na stranu, kde ničemu nevadil. A spousta jiných drobností - třeba že řadí soubory nesmyslným způsobem a ne logicky jako např.TotalCommander. Ale co nadělám.

  OdpovědětVymazat
 4. Poslední verzi kterou používám je ZPS 17. V každé další verzi nebylo možno pracovat s panely nástrojů a upravit je podle své potřeby. Dělám v tom hromadné úpravy fotek. Řešil jsem to i se Zonerem, který mne informoval, že se mění filozofie programu. Tak snad to najdu až v další nové verzi.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.