20160927

Tip na #3Dtisk: Vytiskněte si model stíhačky Messerschmitt Bf 109 H/F

Tip na #3Dtisk: Vytiskněte si model stíhačky Messerschmitt Bf 109 H/F
Štěpán Dokoupil se pochlubil s novým, ještě propracovanějším stíhacím strojem z druhé světové války – a tentokrát našel místo u spojenců předlohu v německé Luftwaffe.

Je radost se dívat, jaké krásné a funkční modely, které si můžete vytisknout i doma na stolní 3D tiskárně, dnes u nás vznikají.

#3Dtisk #3Dprinting #RCmodel #fighter
http://www.3d-tisk.cz/tip-na-3d-tisk-funkcni-rc-model-stihaciho-letounu-messerschmitt-bf-109-hf/

14 komentářů:

 1. z jakého materiálu se tisknou metrová tenkostěná letadla?

  OdpovědětVymazat
 2. Petr Stehlík Stačí běžné kvalitní PLA, tiskne se z částí. Model jsem držel v ruce, pevnost sám zkoušel i na ukázkovém výtisku (volně ke stažení třeba na Thingiverse). Je to rozhodně pevnější než balsa a potah, autor s tím dělá i vzdušné souboje. ;) (A když se s tím v plné rychlosti praští do země, není velký problém vytisknout část modelu znova, příp. mít nejvíc exponované díly do zásoby.)

  OdpovědětVymazat
 3. To jsem blázen, PLA dnes vypadá jako recept na všechno. Proč se dřív vůbec tisklo z ABS? Zdá se mi, že dnes už ani tolik nefrčí.

  OdpovědětVymazat
 4. Zrovna tohle tisknout z ABS se snad ani nedá. Ty díly jsou moc velké, aby se zvládlo pnutí ABS. Co by mohlo být dobrá náhrada pro tenhle účel je PETG.

  OdpovědětVymazat
 5. Petr Stehlík
  Mě tedy PLA nepřipadá vůbec jako recept na všechno. Trochu vyšší teplota a deformuje se to. Na krabičky a montážní díly pro elektroniku, kde může být teplo i nad 60 C je to na prd.
  Mám raději ABS, i když je problematické.

  OdpovědětVymazat
 6. PLA přece není a nemusí být receptem na vše, stejně jako není a nebylo ABS. Receptem je zkoušet a mít možnost tisknout materiálem vhodným pro daný účel. Treba pro exteriéry z ASA, pro specifická využití flexibilními strunami, PETG atd. A že se zejména začínající, domácí a hobby 3D tiskaři odklonili od ABS více k (dnes nejprodávanějšímu) PLA? Při pohled na nebezpečné látky uvolňované při tavení ABS se jim moc nedivím. Ne každý má po ruce správně ventilovaný prostor se stabilizovaným mikroklimatem, aby mohl dlouhodobě tisknout ABS či Nylon bez rizika. Nelamme to přes koleno, každý ať zvolí podle svých možností a potřeb. ;)

  OdpovědětVymazat
 7. ASA mi dávala stejné výsledky jako ABS, dokonce možná byla ještě větší "kurva" na smršťování :)

  Ale z hlediska "čistoty" tisku je PLA asi fakt nejlepší. Ono i PETG je pěkný hnus.

  OdpovědětVymazat
 8. PETG je hnus kvůli výparům nebo se s ním blbě tiskne? Plánuji ho zkusit..

  OdpovědětVymazat
 9. google mi našel o ASA, že spojuje výhody PLA a ABS a nemá žádné nevýhody. Speciálně o smršťování tam psali, že je nižší než u ABS

  OdpovědětVymazat
 10. Nojo, díly do zásoby. Když to je slepené. Jde to nějak rozebrat?

  OdpovědětVymazat
 11. Jan Lukeš
  No na vypary ... kolega to studoval co z toho leze a vzdy kdyz tim tisknu, tak nadava. Jinak na tisk to neni spatne.

  OdpovědětVymazat
 12. Petr Stehlík
  Ano, toto o Asa tvrdili, ale zkusenost je jina. Ale zase je to UV odolne a tisk mi z toho vychazel jemnejsi, uhlednejsi.

  OdpovědětVymazat
 13. To rad slyším, poněvadž si stejně kvůli ABS stavím tiskovou komoru.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.