20160922

Co se to objevilo na českém trhu 3D tiskáren? ;)

Co se to objevilo na českém trhu 3D tiskáren? ;)
Zajímáte-li se o přesný 3D tisk, není pro vás stereolitografie – metoda tvrzení světlocitlivých pryskyřic laserem – úplně neznámým pojmem. V kategorii stolních SLA tiskáren patří aktuálně k vůbec nejznámějším #Form 2 od společnosti #Formlabs, který se konečně dostává i na český, slovenský a maďarský trh.

Tuhle tiskárnu si, pravda, domů asi nekoupíte (ani bez DPH se do sto tisíc nevleze), zato pro malé návrhářské kanceláře nebo tvůrčí profese už může jít o velmi zajímavou volbu. Kolik toho Form 2 opravdu umí, se pokusím už zanedlouho ukázat v další redakční recenzi, takže zůstaňte na dosah…

#3Dtisk #3Dprinting #SLA #stereolitografie Formlabs
http://www.3d-tisk.cz/?p=4310

4 komentáře:

 1. Dobrý den, tiskárnu jsme před časem pořídili do práce a musím říct, že to netiskne vůbec zle. Jemnost tisku a možnost tisknout s některými materiály až 0,025 mm, je vážně paráda. Má to samo. své plusy i mínusy, ale zatím jsme vyzkoušeli 4 druhy materiálu včetně gumového (flexible) mat. a můžu jen doporučit.

  OdpovědětVymazat
 2. Ondra Pindak​​​ To jste napřed. ;) Pro jaký tip tisků, není-li to tajné, stereolitografii využíváte? U pokročilých materiálů poctivě vytvrzujete ještě UV světlem?

  OdpovědětVymazat
 3. Používáme to při vývoji a úpravě plastových dílů pro termostaty, vypínače, atd., kde je kladený důraz na rozměrovou přesnost tisku aby jsme byli co nejblíže dílu, který se pak bude vyrábět ve velké sérii ve formě. U pokročilých materiálů jako TOUGH je potřeba už UV vytvrzování využít, protože vytisknutý díl je opravdu dost pružný. Zatím bohužel UV nemáme, tak využíváme jen slunce. V nejbližší době si chceme UV světlo vyrobit, protože komerční výrobky jsou dost drahé. Jestli, ale máte typ na nějaký cenově dostupný výrobek, sem s ním. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Ondra Pindak Mrkněte přímo na stránky podpory Formlabsu, doporučují hned několik velmi levných alternativ (třeba za 30 $): http://formlabs.com/support/finishing/post-curing-prints/. A dejte pak vědět, jak to funguje, já se dostanu zatím jen k testu univerzální pryskyřice. ;) Pro funkční části by měl být nárůst pevnosti pryskyřice zcela zásadní.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.