20160831

Tip na #3Dtisk: Dřevo je dřevo

Tip na #3Dtisk: Dřevo je dřevo
Jde tedy spíš o kompozitní materiál s dřevěným plnivem, ale to se u stolní FDM/FFF tiskárny bere samo sebou. Rozhodl jsem se dnes potrápit Prusa i3 MK2 od Josef Prusa snad rok otevřeným vzorkem materiálu #Timberfill od Fillamentum – a povedlo se. Jde o první, velmi malý tisk (proto tak hrubý, charakteristický detail). Možná se ještě pustím do laborování s nastaveními (profil pro tento materiál k tiskárně standardně není), ale zrnitost povrchu k dřevěnému materiálu patří a dotváří jeho výrazné kouzlo. Stejně jako dřevěný odér při tisku.

Josef Dolecek mi určitě odpustí, že tu ukazuji materiál už pravděpodobně zavlhlý. Už jsem si dnes u vás objednal jednu špulku nového Timberfillu (když už naneštěstí končí ta sympatická 20% letní sleva). 😎

PS: Chcete-li se podívat, jak vypadá stejný model ve velkém a ve všech čtyřech vyráběných odstínech, určitě stojí za to fotopředstavení od britských SPANNERHANDS 3D Printing – www.twitter.com/SpannerHands3D/status/770629870175084545 (tištěný na Printrbotech).

#3Dprinting
https://youtu.be/PjI6fxvdioY

3 komentáře:

  1. Jakou používáte velikost trysky, já jsem zkoušel na 0.4 s nastavenim na 0.3 a ucpalo se mi to asi po 15 min. Strunu mám od firmy Eco3D. Teplotu na 195. Pokud by jste napsal Vaše nastavení byl bych rád. Diky

    OdpovědětVymazat
  2. Milhause Milhause Používám #Fillamentum (1,75 mm), nastavení je ale dobré upravovat pro každý materiál (podle doporučení výrobce) zvlášť. Konkrétně #Timberfill je doporučen pro trysku 0,5 mm, já jej používám na 0,4 mm i s jistým rizikem. Ale Prusa i3 MK2 s hot endem E3D V6 si s ním zatím poradila dobře. Tisknu na PEI podložku při 50 °C tryskou nahřátou na 185 °C (pozor, vysoké teploty u dřevěných plniv vedou snadno k ucpávání, zůstane-li materiál chvilku v trysce). Retrakci mám na 0,8 mm při rychlosti 30 mm/s. Rychlost samotného tisku je 40 mm/s.

    OdpovědětVymazat
  3. Díky za vyčerpávající odpověď, vyzkouším, možná to bude tou teplotu. Díky

    OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.