Tip na #3Dtisk: Dřevo je dřevo
Jde tedy spíš o kompozitní materiál s dřevěným plnivem, ale to se u stolní FDM/FFF tiskárny bere samo sebou. Rozhodl jsem se dnes potrápit Prusa i3 MK2 od Josef Prusa snad rok otevřeným vzorkem materiálu #Timberfill od Fillamentum – a povedlo se. Jde o první, velmi malý tisk (proto tak hrubý, charakteristický detail). Možná se ještě pustím do laborování s nastaveními (profil pro tento materiál k tiskárně standardně není), ale zrnitost povrchu k dřevěnému materiálu patří a dotváří jeho výrazné kouzlo. Stejně jako dřevěný odér při tisku.
Josef Dolecek mi určitě odpustí, že tu ukazuji materiál už pravděpodobně zavlhlý. Už jsem si dnes u vás objednal jednu špulku nového Timberfillu (když už naneštěstí končí ta sympatická 20% letní sleva). 😎
PS: Chcete-li se podívat, jak vypadá stejný model ve velkém a ve všech čtyřech vyráběných odstínech, určitě stojí za to fotopředstavení od britských SPANNERHANDS 3D Printing – www.twitter.com/SpannerHands3D/status/770629870175084545 (tištěný na Printrbotech).
#3Dprinting
https://youtu.be/PjI6fxvdioY
Jakou používáte velikost trysky, já jsem zkoušel na 0.4 s nastavenim na 0.3 a ucpalo se mi to asi po 15 min. Strunu mám od firmy Eco3D. Teplotu na 195. Pokud by jste napsal Vaše nastavení byl bych rád. Diky
OdpovědětVymazatMilhause Milhause Používám #Fillamentum (1,75 mm), nastavení je ale dobré upravovat pro každý materiál (podle doporučení výrobce) zvlášť. Konkrétně #Timberfill je doporučen pro trysku 0,5 mm, já jej používám na 0,4 mm i s jistým rizikem. Ale Prusa i3 MK2 s hot endem E3D V6 si s ním zatím poradila dobře. Tisknu na PEI podložku při 50 °C tryskou nahřátou na 185 °C (pozor, vysoké teploty u dřevěných plniv vedou snadno k ucpávání, zůstane-li materiál chvilku v trysce). Retrakci mám na 0,8 mm při rychlosti 30 mm/s. Rychlost samotného tisku je 40 mm/s.
OdpovědětVymazatDíky za vyčerpávající odpověď, vyzkouším, možná to bude tou teplotu. Díky
OdpovědětVymazat