20160813

Co vás dnes nejvíc zajímá/přitahuje na 3D tisku?


Co vás dnes nejvíc zajímá/přitahuje na 3D tisku?
To opravdu zajímá zase mě, takže se nestyďte a pište. 💡

23 komentářů:

 1. Kdybych měl volných cca dvacet tisíc korun (a nebál se stavebnice), kterou 3D tiskárnu si vybrat pro tisk z ABS? U Kryalu se mi líbí rám, u Průšy podložka, a nejraději bych měl tiskový prostor zakrytovaný (nebo aspoň s přípravou na kryt), kvůli smršťování ABS a praskání po vrstvách.

  OdpovědětVymazat
 2. Petr Stehlík Koukám, že už to máš dobře vytipované. ;) Pokud i3, pak rovnou novou a notně vylepšenou MK2 (psal jsem tu o ní několikrát, takže představu už určitě máš). Zmíněný Kryal vypadal zajímavě, okukoval jsem jej u kolegů na #3Dexpo, nemám však osobní zkušenost s vlastním tiskem. Zakrytování je u něj jednodušší (je to přeci jen kostka s rámem).

  Sám u objemově prostornějších tisků vystačím s PLA, kontrolované prostředí uzavřené tiskové skříně je přeci jen zatím doménou dražších strojů s pevnou uzavíratelnou skříní. Ale uvědomuje si to stále více dodavatelů jinak nahých stolních tiskáren, viz třeba Felix Pro1 (3dnews.cz/FePro1 a obrázek dole). Otázkou je, zda takové cvičení s kryty bude chtít uživatel podstupovat pravidelně. Jak na zakrytování i s potřebnou filtrací pro materiály s nebezpečnými emisemi (ABS, Nylon apod.), ukázal 3dprintclean.com. Jenže když se mrkneš na cenu, je vidět, co to obnáší. (Pokračování ⬇.)

  OdpovědětVymazat
 3. Petr Stehlík A nebo jít prostě cestou #urobsisam: thingiverse.com/make:165547 apod. ;) (Jen bych nepodceňoval alespoň požární hlásič a dobrou ventilaci okolního prostoru, když to pak otevřeš.)

  OdpovědětVymazat
 4. Kamil Zmeškal Finder by měl přijít v září na test, vypadal jako zajímavá tiskárna pro začínající (kteří nechtějí nic montovat a smíří se s omezením materiálů). Co se displeje týče, stejně ovládám tiskárny přes OctoPrint (na vlastním Printrbotu ani žádný displej/ovládání nemám). ;) Vypadá to nějak takto: https://plus.google.com/+TomasVit/posts/XxoUY99KgTH. Displej je nicméně velmi šikovný pro pohotovostní úlohy, u MK2 i ke spuštění autokalibrace X/Y/Z apod.

  OdpovědětVymazat
 5. Finder jasně píše, že nemá vyhřívanou podložku, tj. nesplňuje můj nejzákladnější požadavek na tisk z ABS. ABS požaduji, protože chci tisknout krabičky pro elektroniku a mám pocit, že ABS je jeden z mála materiálů, který je na to vhodný (pravděpodobně kvůli teplotě tavení, hoření nebo něčemu podobnému, nestudoval jsem to podrobně).
  Kryal Cube vypadá skvěle, ale neznám zákazníky, kteří by ho používali. U Průšy jsem samozřejmě myslel MK2 - vždyť proto jsem psal, že se mi líbí ta jeho (nová) podložka, co prý nevyžaduje džusíkování před tiskem.
  Nejraději bych si poskládal hybrid - mechaniku tiskárny od Kryalu, podložku a zónový heated bed od Průšy, hotend nevím kdo má lepší, pak jsou vždycky problémy s extruderem, to taky každý nějak řešil a nevím, jestli vyřešil...
  Zkrátka hledám něco, co bude tisknout bez problémů přesně a kvalitně tenké stěny krabiček z ABS a nebude to stát majlant :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Kamil Zmeškal Já tu ani tak nezamýšlel exhibovat se subjektivními radami 😎 (ta otázka byla spíš na to, co vás na 3D tisku fascinuje, abych věděl, co vám za témata chystat), ale když se ptáš, pokusím se najít odpověď: Počítej s tím, že ta videa k MK2 jsou univerzální – nejen pro ty, co tiskárnu kupují sestavenou, ale i pro stavitele stavebnice (kde není problém udělat z nepozornosti chybu). Navíc komunita okolo i3 je zvyklá si tiskárny hodně vylepšovat, upravovat, rýpat do nich, vytřískat z dané konstrukce maximum. Platí, že pokud koupíš sestavenou MK2 a nepoškodí ji dopravce, pak provedeš vstupní kalibrace a tiskneš.

  Pozor: Stolní 3D tisk opravdu dodnes není úplně bezzásahový, to je romantická představa, která také vedla k bláhové bublině stolní „3D tiskárna do každé domácnosti. Už z pohledu různých materiálů, různě připravených modelů apod. vyžaduje zkušenosti uživatele i jisté jeho povědomí o principu tisku. Samozřejmě jsou tiskárny, které obětují univerzálnost/otevřenost právě za zjednodušení pro uživatele. Uvidíme, zda tento předpoklad naplní třeba právě levný Finder. V Souboji 3D tiskáren si nevedl zle.

  OdpovědětVymazat
 7. Petr Stehlík Ano, já ten požadavek chápu, ale že MK2 vyniká v poměru možnosti/cena (což si ověřuji v praxi) neznamená, že nejsou dražší tiskárny v kategorii nad 50 tisíc s uzavíratelnou skříní. ;) Ekonomické zákonitosti platí všude, za 20+ tisíc nelze postavit vše.

  K Finderu: Je to tiskárna jasně profilovaná pro začínající uživatele a osobní 3D tisk (což třeba materiál ABS není).

  Kromě ABS se na krabičky hodí také ASA (vyniká i v exteriéru, http://instagram.com/p/BIMZD8NDhCi/), ale opět je to na tisk složitější materiál. O materiálech víc zde: http://plus.google.com/+TomasVit/posts/1gZWkTAvjmr. Osobně tisknu menší krabičky na slaboproudou elektroniku (Raspberry Pi, Arduino, apod.) z PLA, tam k přehřívání a deformaci nedochází. U větších teplotních zatížení bych opravdu vsadil alespoň na ABS.

  PS: Nebál bych se zadat prodejci vyhlédnuté tiskárny úkol, ukázat na živo výtisk krabičky požadované velikosti před koupí tiskárny. ;)
  PPS: Co se univerálního hot endu týče, mám důvěrně ozkoušen E3D V6. Je to etalon své kategorie, o čemž svědčí také spousta (pochybných) čínských klonů.

  OdpovědětVymazat
 8. Tomáš Vít potřebuje osobně odzkoušet Kryal Cube, aby to mohl na základě svých bohatých zkušeností objektivně srovnat.

  OdpovědětVymazat
 9. Ja pouzivam na abs Velleman K8200. Ale nez se s tim dalo kloudne tisknout, uplynul rok uprav.
  Zakrytovani jsem vyresil bednou z podlaharskeho EPS.
  Problem ABS tisku jsou deformace, kterym se clovek pri velkych krabickach nevyhne.
  Co se tyka toho vyzkouseni Kryalu, kluci poradaji jednou za mesic RepRap dilnu, kam muze dorazit kdo chce. Je to na Vinohradske .... jestli se to nezmenilo.

  OdpovědětVymazat
 10. Petr Stehlík To je výborný nápad od Ondrej Janovsky, další repraper dílnu mají v Praze 13. září. Info viz www.repraper.cz/dilna-praha.html.

  OdpovědětVymazat
 11. ja se budu jen z povzdali koukat :) nemam na to penize ani vyuziti ale libi se mi sledovat co s tim lidi umi :) a sem tam bych vyuzil nejakeho pronajmuti aby mi nekdo neco vytisknul, jako treba Osadniky z Katanu nebo Monopoly :)

  OdpovědětVymazat
 12. Martin The Orange I tam u vás na dalekém severozápadě určitě bude síť 3Dhubs.com. ;)

  OdpovědětVymazat
 13. Tomáš Vít je a diky Vam o ni vim uz nejakou dobu :)

  OdpovědětVymazat
 14. Martin The Orange​ A využils už? :)

  OdpovědětVymazat
 15. Tomáš Vít planuju svatbu (12 dni to go), ted mam uuuuuplnejiny starosti, ale mozna na vanoce si tam neco necham udelat :)

  OdpovědětVymazat
 16. to je posledních 12 dní na nákup 3D tiskárny ;-)

  OdpovědětVymazat
 17. Komentář s křížkem po funusu - co napsat tu tiskárnu do seznamu svatebních darů?

  OdpovědětVymazat
 18. Ondrej Janovsky ha! to je napad! ale ja proto opravdu nemam takove vuyziti :) ale dobry! +100 bludistaku :)

  OdpovědětVymazat
 19. Tomáš Vít zítra je http://www.root.cz/zpravicky/36-repraper-dilna-praha/
  Dokážeš se tam objevit a hustokrutopřísně prověřit Kryal Cube, abys pak s neochvějnou jistotou vyřkl ortel mezi i3 MK2 a Kryalem?

  OdpovědětVymazat
 20. Petr Stehlík Bohužel nedokážu. (Mám jednání v domovské Olomouci.)
  PS: Já stejně max. doporučuju, ortel je vždy na uživateli s konkrétními potřebami. ;)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.