20160629

Už se těšíte na botu, kterou vytisknou na míru vaší noze?

Už se těšíte na botu, kterou vytisknou na míru vaší noze?
No, ještě tam úplně nejsme (zejména, co se týče ceny a vyrobitelnosti v masovějším měřítku), ale Adidas, Under Armour a další už na sportovní obuvi na míru pro nejnáročnější atlety pilně pracují a ukazují moc hezké prototypy (→ videa v odkazu).

No a pokud byste si alespoň anatomicky tvarovanou vložku do klasických bot vytiskli rádi sami, mrkněte do stejného článku (níže), kde najdete odkaz na podrobný návod. Potřebovat budete flexibilní materiál, stolní 3D tiskárnu s dostatečně velkou tiskovou podložkou (podle vaší nohy), alespoň obyčejný kancelářský 2D skener, něco aplikací (vystačíte i s těmi bezplatnými) – a trpělivost si s tím vším pohrát. ;) Výsledek pak může vypadat nějak takto: thingiverse.com/thing:586514.

#3Dprinting #3Dtisk #shoes #insole #diy

http://www.3d-tisk.cz/na-ceste-k-3d-tistene-obuvi-ktera-vas-tlacit-nebude/

7 komentářů:

 1. Nepochybuji, že jde vytisknout botu. Ale jsou k tomu vhodné materiály (pružné a prodyšné, ale zároveň tepelně izolační)?

  OdpovědětVymazat
 2. Lukáš Václavík Co se týče svršku, tam nebude 3D tisk běžných bot (snad mimo letních dírkovaných speciálů) zatím žádnou velkou výhodou oproti tradičním a daleko levnějším metodám (tkaní, sešití). I proto se cílí zejména na mezipodešev (viz odkaz a ukázky). Jinak materiálů pro 3D tisk – vč. těch schválených pro styk s pokožkou – už je na trhu více, řeší se cena a odolnost. (Na jejich prodyšnost oproti tkaninám bych nesázel.)
  Prvním cílem pro masovější produkci tedy nebude vytisknout celou botu, ale ty části, které potřebují max. odpovídat dané noze (mezipodešev, vložky).

  OdpovědětVymazat
 3. Tak schválně, jestli botu rychleji zvládne vyrobit 3D tiskárna, nebo čínské dítě v nelidských podmínkách.

  OdpovědětVymazat
 4. Tam nejde o rychlost (a zatím ani cenu), ale o přizpůsobitelnost na míru náročnému zákazníkovi. Za tu se dobře platí (a velké sportovní značky to ví, proto investují do vývoje).

  OdpovědětVymazat
 5. V projektu na tištěné vložky do bot jsme zapojeni s jednou španělskou firmou - pokud máš zájem se dozvědět více, tak mohu popovídat

  OdpovědětVymazat
 6. Josef Dolecek Tuším, že by se mohli čtenáři dočkat zajímavého letního rozhovoru s fotkami. ;)

  OdpovědětVymazat
 7. Boty ještě ne ale kopyto (ševcovský název pro formu nohy pro kterou se bude vyrábět bota) už se vyrábí. https://youtu.be/vSHYbjuzyvA

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.