20160511

Jak daleko může zajít mediální demence okolo 3D tisku?

Jak daleko může zajít mediální demence okolo 3D tisku?
Obdivuji Josef Prusa​ za jeho trpělivost uvádět na míru spletence pátého přes deváté, které vytahuje zmíněná reportáž. Ne, že by mu redaktorka dala příliš šancí a prostoru, zjevně bylo nutné zachovat alarmistickou zprávu šokující diváky.
http://www.zive.cz/bleskovky/mladik-z-nevady-vytisknul-termonuklearni-bombu-hlasala-televize-barrandov/sc-4-a-182377/default.aspx

13 komentářů:

 1. Tak to bych mel zavolat do televize taky, ja bych jim vytisknul novy mozek, ktery by byl asi i užitečnější nez ten jejich...

  OdpovědětVymazat
 2. Ono se není čemu divit, když se všude pořád objevují nesmyslné články typu "první auto/letadlo/panelák/dron vytisknutý na 3D tiskárně".

  OdpovědětVymazat
 3. A není to málo jen jedna bomba Antone Pavloviči?

  OdpovědětVymazat
 4. Takovej tank nebo atomová ponorka by na průšovi taky nebylo k zahození... Jen tip pro barrandov. ;)

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud má někdo dostatečně velkou 3d tiskárnu tak může vytisknout jakoukoliv bombu třeba atomovou nebo vodíkovou. To ale neznamená, že budou vybuchovat. Prostě proto, že plutonium či jiný štěpný materiál zatím (všimněte si slůvka zatím!!! :-D ) ještě nejde vytisknout, ale až jednou půjde vytisknout (jakože skoro určitě!!!) tak se máte drzouni mladí, kteří ani chorého dědka nepustíte v mhd sednout, na co těšit! ;-) :-D

  OdpovědětVymazat
 6. Jiří Kerner přesně tak, vytisknout jde vše, ale ve většině případů bude vždy chybět spouštěč nebo účinná "látka"

  OdpovědětVymazat
 7. Rád bych upozornil, že vytisknout vše dnes opravdu nelze. ;) Aditivní výroba je výborným doplňkem tradičních metod, ale nedělejme z ní pod vlivem mediálních úletů všehoschopnou technologii. Než budeme moci tisknout opravdu funkční orgány či mikroelektroniku, musí věda udělat ještě hodně kroků vpřed. (To už vůbec nemluvím o 3D tisku z nestálých materiálů.)

  OdpovědětVymazat
 8. Jasně. Ale když jsem ještě chodil do školy televize měla pouze jeden program, večerníček běžel jenom v neděli. Meziměstské telefoní hovory ještě, krom Prahy, spojovaly spojovatelky na ústředně ručně. Počítač s menším výkonem než máme na stole by se nevešel do bytu. A kde je svět dneska. Co dnes vypadá jako vzdálená budoucnost může být už zítra skutečností.

  OdpovědětVymazat
 9. Kamil Zmeškal​​​ Selektivní spékání laserem. ;) Ano, v NASA tak tisknou třeba části raketových motorů, viz třeba 3dnews.cz/29y3GCt. Ale copak utahovací klíč, co třeba rovnou šaty: 3dnews.cz/29NAvyX. Mimochodem, na spékání laserem netřeba jezdit do USA, nám dvěma nejblíž jej provádí třeba ve Vědeckotechnickém parku v Olomouci: 3dnews.cz/29CTazy. ;)

  OdpovědětVymazat
 10. Kamil Zmeškal​​ A mimochodem, funkční modely se závitem lze tisknout najednou (!) i na stolní 3D tiskárně, viz můj oblíbený zvedák: http://www.thingiverse.com/thing:925556. ;)

  OdpovědětVymazat
 11. Tomáš Vít zvedak je dobrý, počkám si, až bude schopen zdvihnout auto, abych mohl vyměnit kolo ;-)

  OdpovědětVymazat
 12. Miroslav Kučera Ten z laserem spékaného titanu by to určitě zvládl, ale tady bude ještě dlouho levnější sériová výroba odléváním (příp. obráběním). Leda bys chtěl nějaký na míru, co nebude mít nikdo jiný na světě. ;)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.