20160516

Exkluzivně z 3Dexpa: Světová premiéra 3D tiskárny Prusa i3 MK2 » 3D tisk


Exkluzivně z 3Dexpa: Světová premiéra 3D tiskárny Prusa i3 MK2
Podle statistik 3D Hubs je Prusa i3 nejrozšířenějším typem stolní 3D tiskárny na světě (i díky stovkám asijských klonů podle otevřené dokumentace). Jak to vypadá, když tuhle tiskárnu ještě dále vylepšíte, jsem pro vás natočil během 3Dexpa. Svižný a zasvěcený komentář poskytl k novému modelu MK2 přímo Josef Prusa. Video a krátké shrnutí najdete v odkazu.

#3Dtisk #3Dtiskarna #3Dprinting #3Dprinter #Prusai3 #3Dexpo Prusa Research s.r.o. - 3D tiskárny
http://www.3d-tisk.cz/exkluzivne-z-3dexpa-svetova-premiera-3d-tiskarny-prusa-i3-mk2/

17 komentářů:

 1. Jaroslav V. I zblízka. Co bych sám navrhl na původní i3 vylepšit, vylepšili. Velmi zajímavá je zejména bezúdržbová podložka, to je zásadní ulehčení pro uživatele. A já teď pomalu nemám o čem točit 3. díl seriálu Stavíme 3D tiskárnu, kde jsem chtěl silná i slabší místa odhalovat – ta slabá totiž vesměs skončila v propadlišti dějin. Nechtěli byste raději představit přestavbu na MK2? ;)

  OdpovědětVymazat
 2. vidím dobře na té velké vytištěné krabici dvě dlouhé praskliny na delší straně, zhruba ve třetině a dvou třetinách výšky? Pořád nevěřím tisku z ABS v neuzavřené komoře...

  OdpovědětVymazat
 3. Petr Stehlík Tak na Nylon či ABS ve výrobní kvalitě a větších rozměrech na českém trhu máme i zajímavé tiskárny s uzavřenou vyhřívanou komorou (často také za trochu jinou cenu). ;) Pokud si pamatuji dobře přednášku Josefa Dolečka z konference, EDIT: cituji „PLA. Jedná se o nejpoužívanější polymer pro 3D tisk – zhruba 80 % používaného plastu v tomto segmentu je právě PLA.“ (Na stolních a zejména osobních tiskárnách.) Neměřme tak vše jen přes ABS. ;) Nastupují také nové materiály, které mají přinést vlastnosti podobné ABS i tam, kde nepříjemné emise (https://plus.google.com/+TomasVit/posts/WPn7JncgZao) tohoto materiálu vadí (domácí uživatelé, kanceláře bez výrobního zázemí). A kdo byl první den konference #3Dexpo , dozvěděl se o nejrůznějších materiálech pro stolní 3D tisk opravdu hodně. Kdo nebyl, snad bude časem video.

  OdpovědětVymazat
 4. Už se to blíží rozumné blbovzdornosti. pořád se bojím odolnosti proti prachu, ale ta podložka vypadá rozumně. Mám fóbii, že pustím tisk a něco se tam ošklivě zmuchlá, protože to drželo málo, nebo se to odlomí po konci, protože to drželo moc.

  OdpovědětVymazat
 5. Tomáš Holčík​ Lhal bych, kdybych tvrdil, že se to nestává (napříč stolními tiskárnami). ;) Zvlášť některé exotičtější materiály – třeba ty pružné – umí potrápit i zkušenější uživatele. Ale té radosti, když člověk najde tu správnou rovnováhu nastavení! B-)

  OdpovědětVymazat
 6. Kamil Zmeškal zakrytování prý nejde kvůli nějakému patentu. Škoda ale, že se i3 nesnaží ani připravit na zakrytování uživatelem - jiné tiskárny (třeba Kryal Cube) vypadají, že na to myslely. Každopádně jsem mimořádně zvědavý na tu novou podložku - to by mohlo být přelomové, pokud to bude opravdu fungovat jak je inzerováno.

  OdpovědětVymazat
 7. Jak říkal sám Průša na expu, up kit sice asi bude ale nedoporučuje ho, jelikož je toho hodně nového a vyplatí se stávající tiskárnu prodat a koupit novou. Jinak mě by zajímalo třeba to jak je se sundaváním výtisků. Na "klasických" tiskárnách si člověk něco vytiskne, přehodí sklo a tiskne dál. Tady se musí čekat než to všechno vychladne? Jinak se mi strašně líbí automaticka kalibrace a ty nové zetové motory.

  OdpovědětVymazat
 8. Já jsem nikdy sklo nepřehazoval. ;) Tisknu na kapton, BuildTak apod., takže chvilku počkám na odloupnutí (z 50 °C u PLA spadne teplota za moment), odmastím 100% lihem případné otisky prstů a jedu plynule dál. Větší setrvačnost je na mé primární tiskárně s hliníkovou podložkou, ale i tam je chvilka čekání na zchlazení daleko příjemnější než čištění skla, nanášení lepidla apod. Čili nevidím žádné mínus.

  OdpovědětVymazat
 9. Jo ke kaptonu se musím dokopat :D jen ta lenost to koupit :D

  OdpovědětVymazat
 10. Vojtěch Rajnoha Kapton má výhody i nevýhody, oproti PEI (MK2) je ale hodně křehký (jak do něj vjede tryska, je zle). Takže už možná raději rovnou PEI. ;)

  OdpovědětVymazat
 11. Ja budu upgrade porizovat snad pristi mesic, hodne by to pomohlo. Ale i tak si clovek musi dodelat osvetleni a raspberry ovladani. Na 3dexpu jsem tenhle upgrade slysel tisknout a je vyrazne tissi, rychlost bude otazkou podle zvolene kvality.

  OdpovědětVymazat
 12. Radim Daniel Pánek Doufám, že třeba rovnou i přisvětlení a kamerku na noční provoz. ;) www.3d-tisk.cz/tip-jak-na-dalku-ovladat-stolni-3d-tiskarnu-a-kontrolovat-postup-tisku-pomoci-infrakamery/ (Zrovna mi dnes přijde nové Raspberry 3 a kamerka Pi NoIr V2, takže oproti mému návodu bude opět vidět víc detailů.)

  OdpovědětVymazat
 13. Jasne, to primo chci, HW i displaj mam uz doma :-) ten ovladaci panel je k nicemu, jako je dobry, ale fakt jako nouzovka - aspon pro me. Kdyz tam prsknu raspberry a forwarduju si port, tak se k pronterface pripojim i vzdalene a tim padem mam vice funkcnosti, uz jen diky pristupu k lince. No a samozrejme sledovani prubehu kamerkou :-)

  Dale, osvetleni je docela nutnost, trochu nechapu, proc to nedal Prusa do upgrade. Jak dal k extruderu senzor pro vysku nad tiskovou plochou, tak dve smd ledky by ho nezabily :-D :-D

  no a do tretice, pokud bude deska opravdu bez udrzbova, tak si dokazu predstavit, ze zdroj bude spinat rele, takze na dalku muzu tiskarnu zapnout a tisknout, nez dorazim dom :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Radim Daniel Pánek Bezúdržbová je, ale uklidit po předchozím tisku (zbytky plastu a prach) a odmastit otisky (stejně jako na kaptonu bude nejspíš stačit běžný tech. líh) se musí i zde. ;) Máte ale pravdu, že když to člověk udělá po tisku, může začít na dálku. (Byť by tedy z bezpečnostních důvodů neměl být daleko.)

  OdpovědětVymazat
 15. To souhlas, ale tisk na dalku, to me uplne tak netrapi, jako spis dohled z jine mistnosti, nebo zapnute lampicky, protoze nema vlsatni osvetleni :-) no ale na upgrade se tesim.

  OdpovědětVymazat
 16. Drobné info k upgradu. Dnes jsem s technickou podporou řešil upgrade z Prusa i3 3mm s LCD na MK2. Tento upgrade je možný jen je nutné vyměnit hlazene a závitové tyče osy Y jelikož jsou delší (330mm). Jsou tak ochotný že když to uvedete do poznámky tak vám je k tomu přímo dodají. Podle slov slečny na lince je v tuto chvíli 100 objednávek na upgrade takže dodání bude chvilku trvat.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.