20160426

Jaký vliv má výplň a orientace modelu na tiskové podložce na jeho únosnost?

Jaký vliv má výplň a orientace modelu na tiskové podložce na jeho únosnost?
Otočte modelem o 45 stupňů (okolo svislé osy) a v určitých případech získáte třeba i dvojnásobnou únosnost. Mrkněte do odkazu po podrobný test jednotlivých poloh. Praktický poznatek.

#3Dprinting #3Dtisk
http://www.sparxeng.com/blog/mechanical/3d-print-orientation-effect-part-strength

7 komentářů:

 1. Míněna únosnost (kolik nosník unese), ale je to zřejmě fuk. :) https://cs.m.wikipedia.org/wiki/%C3%9Anosnost

  OdpovědětVymazat
 2. Mám dotaz. Změna úhlu výplně má vliv na nostnost. Chápu. Má také vliv na čas tisku? A nemyslím kvůli tomu, že je tam více či méně materiálu, ale kvůli tomu, že tisková hlava nejede po jedné ose když tiskne (vodorovně či svisle při pohledu ze shora), ale našikmo? Porovnávám to například s laserem při gravírování, kdy se čas úměrně prodlužuje při laseru výplně objedktu našikmo, protože zrcátka uvnitř hlavy co směrují paprsek mají problém s rychlostí při posuvu 2 směry naráz. Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 3. Jiří Erban​​​ Článek ale neni jen o nosnosti v souvislosti s uhlem výplně, ale i o nosnosti v souvislosti s tim, jak se ten uhel výplně vytisknul, ne?

  OdpovědětVymazat
 4. Sice trochu mimo, ale v podobném duchu. Pro studium nosnosti byla a asi ještě je na netu hra na stavbu mostu. Velmi poučné.

  OdpovědětVymazat
 5. Jiří Erban​​​​ Mnoho kratších, šikmých částí výplně s řadou přejezdů trvá určitě déle než rovnoběžné (či takřka) výplně. Něco naznačuje už odkaz. Každý slicer (aplikace na přípravu 3D tisku) má vlastní fígl. Rád používám třeba vzor ze Simplify3D: youtu.be/0GVk4pUaRT0 (šikmý, v každé druhé vrstvě kolmým směrem na předchozí, se zpevněním částí obvodu).

  OdpovědětVymazat
 6. Máme to změřeno. Rozdíl je, ale v řádu cca 15%

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.