20160323

Technologie začíná být neviditelná

Technologie začíná být neviditelná
Co je u nás sci-fi, v Silicon Valley už ani nepřekvapí. Zajímavé postřehy z místa přináší Googler Filip Hráček.

Originally shared by Filip Hráček

Lidem, co mě sledují, asi moc nemusím připomínat Gibsonovské "Budoucnost už je tady, jenom není rovnoměrně distribuována.", ale asi nikde si to člověk tak neuvědomí jako právě v Silicon Valley. Běžně přecházím přes ulici vedle samořiditelných aut čekajících na zelenou. Když přijdu do práce brzy ráno před ostatními, místnost se pro mě sama rozsvěcuje pouze tam, kudy jdu, a senzory na stěnách 24h denně analyzují užitné parametry budovy. Hned naproti mě dělají lidé na něčem tak revolučním (aspoň pro mě), že mi několik dlouhých vteřin trvalo mentálně zpracovat, co to znamená (píšou to v Dartu, mimochodem, a není to web).

Má to zajímavý důsledek, který jsem tušil už dlouho, ale nikdy neviděl tak ostře v reálu — technologie začíná být neviditelná. Začíná se na ni nahlížet čistě utilitárně. Na rukách svých kolegů vidím méně fitbitů a chytrých hodinek než na co si pamatuji z Prahy. Nové elektronické hračky skoro nejsou tématem rozhovorů. Lidé je používají když je opravdu dobrý důvod — tj. když lze technologii plynule zasadit do jejich konkrétního každodenního života (důvod "je to cool nová technologická hračka" tady moc nefunguje — všechno je cool nová technologická hračka). Tesla, která tu parkuje doslova na každém rohu, se stala něčím jako Škoda Octavia Combi v ČR. Lidé umí používat mobily tak, aby jim neustále nevibrovaly s každým příchozím emailem (vždycky mě fascinuje, že tohle ještě někdo má zapnuté), umí je ignorovat, nevytahovat u jídla na stůl, atd. Lidé na schůzkách nedatlují hromadně do laptopů, ale buď mají zápisník nebo prostě vnímají. Spousta konverzací se děje za chůze po venku, mezi stromy.

Takhle nějak jsem si (asi díky sci-fi literatuře) vždycky budoucnost představoval. Technologie něco umožňuje, ale jinak ustupuje do pozadí, nezavazí, ideálně není ani vidět.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.