20160204

Tisknete-li doma či v kanceláři, sáhněte po zdravotně méně rizikových materiálech

Tisknete-li doma či v kanceláři, sáhněte po zdravotně méně rizikových materiálech
Nová studie mezinárodního týmu vědců si posvítila nejen na emise ultrajemných částic, o kterých se v souvislosti se stolním 3D tiskem mluví už několik let, ale také na nebezpečné těkavé organické sloučeniny. Na pěti běžných 3D tiskárnách vyzkoušeli 16 vzorků a výsledky jsou zajímavé velkým rozptylem škodlivin, které jednotlivé materiály uvolňují. Když to hodně zkrátím (a budu se možná opakovat): všude tam, kde je to možné s ohledem na vlastnosti výtisku, sáhněte místo ABS (či nylonu) raději po PLA a odvozených materiálech.

Další doporučení a odkaz na detailní výsledky měření najdete na konci krátkého shrnujícího článku v odkazu.
http://www.3d-tisk.cz/studie-potvrdila-rozdily-u-zdravotnich-rizik-pri-3d-tisku-z-ruznych-materialu/

3 komentáře:

 1. Otázkou je, zda se zdravotní riziko sníží, když se tiskárna dá k oknu a okno se otevře a nebo se tím otevřeným oknem do kanceláře dostane mnohem více škodlivin než produkuje tiskárna. A co teprve potom ta acetonová pára v které se pak ty výrobky často vyhlazují :-)

  Mnohem důležitější je podle mě toxicita těch výrobku po  tisku a vychladnutí.

  OdpovědětVymazat
 2. Tomáš Procházka​ Mnohé z materiálů se běžně používají na výrobu hraček a zdravotně nezavadných potřeb. ABS na lego a spoustu dalších věcí, PET na lahve apod. V tom problém není (horší je to třeba u tvrzených pryskyřic, o tom už jsem tu také psal). Tato studie se ale zabývá emisemi při stolním tisku klasickou metodou FFF/FDM, které nejsou zanedbatelné z důvodu dlouhodobosti tisku a dosud poměrně běžného umístění 3D tiskáren v místnostech s dlouhodobým pobytem lidí. Dát tiskárnu k oknu je možná trochu svérázná představa, přímý průvan zhoršuje tisk mnoha materiálů, vč. nylonu či ABS. Navíc v našich zeměpisných šířkách (zima/léto) to není úplně vhodné řešení. ;)

  PS: Zkuste v běžné místnosti (pokoj, kancelář) třeba 10 hodin tisknout z ABS a pracovat u toho. Já to nevydržím už jen pachově.

  OdpovědětVymazat
 3. Riziko je vždy kombinací škodlivého jevu a jeho expozice. Nikdo nepochybuje o škodlivosti benzínu, ale způsob nakládání - pokud člověk není ujetý magor a nemá vražený nos do nádrže při tankování, takové riziko je zanedbatelné.
  Takže máte pravdu - pokud budete větrat, nebo netisknout v pokoji ve kterém bydlíte, tak riziko zmenšujete. :) Filtr je rovněž řešením.
  Další problém je v tom, že plno lidí úplně zbytečně používá materiály, které nepotřebuje.
  Typicky se jedná o tisk dekoračních předmětů a jiných blbinek z ABS. Pokud nevyžadujete rázovou houževnatost v nízkých teplotách, nebo naopak nevystavujete teplotám nad 45 stupňu tak vám bohatě stačí pro většinu tisků PLA. (to měkne někde lehce na 50°C).
  Navíc dnes se již objevují na trhu materiály na bázi PLA, které vydrží vyšší teplotu - i teploty okolo bodu varu (vody).

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.