20160226

Tip na #3Dtisk: Postavte si model geodetické kopule

Tip na #3Dtisk: Postavte si model geodetické kopule
Zajímavý geometrický objekt (více třeba na en.wikipedia.org/wiki/Geodesic_dome) nachází uplatnění v nespočtu variant v architektuře i umění, já o něm uvažuji pro zahradní altánek. ;) Jako první jsem si však postavil čistě geometrický model na obrázku, který si snadno můžete vyrobit taky – s pomocí vytištěných 5- a 6ramenných spojek a obyčejných kuchyňských špejlí.

Model spojek najdete na thingiverse.com/thing:403079, budete potřebovat 20 ks 6ramenných a 6 ks 5ramenných.
Špejle nařežte/naštípejte kleštičkami ve dvou rozměrech:
• 35 × A (já zvolil 113 mm),
• 30 × B (100 mm).

Pokud chcete jiný rozměr, zde je kalkulátor: desertdomes.com/dome2calc.html. A hodit se také bude schéma skladby desertdomes.com/pictures/dome/2vdiagram.gif – střídají se šestiúhelníková a pětiúhelníková pole.

Tip: Vyzkoušejte si na první spojce průměr špejlí, zda jdou hezky zasunout do otvoru a nezlomí se, nebo naopak nevypadávají. Paradoxně se mi osvědčily levné, nekvalitní špejle (byť se lámou a jsou občas křivé, což je na modelu malinko vidět). Kvalitní už ale měly o fous větší průměr.

Nezapomeňte se pochlubit svými výtvory! ;)

#3Dtisk #3Dprinting #diy #geodesicdome


12 komentářů:

 1. To se mi moc líbí. Narazil jsem na několikametrový model u školy ve Vodňanech v rámci keškování a už jsem se viděl, jak na vytištěné spojky cpu brčka a stavím si model :) Zkusím najít fotku...

  OdpovědětVymazat
 2. Když vidím tenhle tvar, vybaví se mi geodetické stany Gemma, po kterých jsme slintali v mém mladí. Ty už se snad dneska ani nevyrábí...

  OdpovědětVymazat
 3. Zvládne tiskárna vytisknout model o přibližně 1 miliónu polygonů a jestli ano, jak dlouho by to asi trvalo? A když ne, jaká je asi tak hranice?

  OdpovědětVymazat
 4. Musel bych vyzkoušet, lepší aplikace pro přípravu tisku mají i algoritmus pro snížení počtu povrchových ploch. Spíš bude možná otázka, zda při výsledné velikosti modelu bude taková přesnost potřebná.

  OdpovědětVymazat
 5. David S. Tak jsem si pro zajímavost otevřel bustu mistra Einsteina a počet prvků se zde blíží 890 tisícům. Viz obrázek: www.dropbox.com/s/v6pnwyuccpiblxl/Einstein_bust_elements.jpg?dl=0 – Výpočet g-kódu pro 3D tisk (s odhadovanou délkou tisku 17,5 hodiny při jemné výšce vrstev 0,15 mm a výšce výtisku 125 mm) trval na starším stolním PC v kvalitní aplikaci Simplify3D cca do 10 sekund. Čili nic problematického. ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Tomáš Vít Dobře, děkuji moc za info. Mě se totiž tak nějak nedaří modelovat lehké modely, tedy alespoň auta, ironie je, že pracuji na vývoji hry pro mobily :D

  OdpovědětVymazat
 7. David S. Ubírejte polygony při generování do STL.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.