20160205

Tip na #3Dtisk: Flexibilní materiály aneb Tiskneme z „gumy“

Tip na #3Dtisk: Flexibilní materiály aneb Tiskneme z „gumy“
Jal jsem se vyzkoušet tisk z pružného materiálu Innofil3D InnoFlex 40, který u nás prodává #3Dwiser, a už druhé zkušební tisky jsou velmi zajímavé (ty první totiž tradičně padly na oltář ladění parametrů tisku pro nový materiál). Pružné materiály přinášejí 3D tisku nový rozměr – už vás určitě samotné napadá nespočet využití. Koly pro RC auto počínaje a hračkami pro fyzikální pokusy konče. (Pokud vás jako první napadly hračky pro dospělé, doporučuji studenou sprchu a froté ručníky, drazí Šafránkové.) ;)

Rychlé tipy, pokud budete chtít tisk s tímto materiálem vyzkoušet a vyhnout se delšímu laborování:
• Než začnete, myslete na to, že pružný materiál potřebuje víc místa na první vrstvu (třeba oproti PLA tisknutému při teplotě o 40 °C nižší). Já na to úspěšně zapomněl a než mi to docvaklo, přišel jsem o úplně novou podložku BuildTak. Materiál první vrstvy držel tak dobře, že zkrátka nešel odtrhnout/oškrabat bez jejího poškození. ;) U mě konkrétně (s automatickým vyrovnáváním podložky) stačilo přidat 0,2 mm (oproti PLA) na vzdálenosti trysky od podložky příkazem M212.
• Rozptyl pracovní teploty tisku udávaný výrobcem je 210–250 °C. Průměrných 230 °C funguje dobře (snad i proto zde +3Dwiser na webu radí začít, což jsem samozřejmě zprvu nezaznamenal a věřil výrobci). Berte ale v potaz také přesnost, s jakou váš termistor měří skutečnou teplotu trysky. Pokud jste (stejně jako já) zvyklí tisknout na spodní hranici doporučovaného rozptylu, tady oněch 210 °C nezkoušejte (ušetříte pár pokusů). „Guma“ zkrátka potřebuje dobře téct tryskou.
• Uberte na rychlosti tisku. Už 30 mm/s by mělo stačit, já šel s celokovovým hot endem E3D V6 raději na 25 mm/s.
• Zkraťte zatažení (retrakci). U mě (s přímým pohonem struny) stačí cca 0,1 mm. Při 0,3 mm a více docházelo po chvíli k ucpání.
• Tisk na sklo či kapton by měl být v pohodě. Já (po nechtěném odrovnání BuildTaku) nalepil tenoučký černý kapton na hliníkovou podložku a InnoFlex 40 drží (pomohl jsem mu mírným nahřátím podložky na 40–50 °C).

Vyzkoušeno na 3D tiskárně #Printrbot Simple Metal s hot endem #E3D V6 běžného průměru trysky 0,4 mm.

#3Dprinting #flex #Innofil3D #InnoFlex

8 komentářů:

 1. Můj první pokus (skoro před rokem) a zatím poslední, ale vyšel :) https://www.youtube.com/watch?v=W4egX4YGydw

  OdpovědětVymazat
 2. Jak to vypadá s 3D tiskem? Děláte už produkty na zakázku? Ukažte prosím stránky s ceníkem

  OdpovědětVymazat
 3. Merrido YouTube Bavím se spíše kusovkami pro přátele (viz www.3dhubs.com/brno/hubs/tom), větší a firemní zakázky předávám firmám, které 3D tisk živí. ;) Mimochodem, ceník 3D tisku najdete málo kde, naceňuje se až podle konkrétního modelu (spotřeba materiálu, délka a náročnost tisku, potřeba podpor a opracování atd.).

  OdpovědětVymazat
 4. Mno...ze zkušenosti s vystavováním flexibilních filamentů mohu říct, že to byly právě dámy, kdo přicházel - a to dosti necudně s dotazy, zda se z toho dá tisknout dildo.

  OdpovědětVymazat
 5. Josef Dolecek​ Zjevně oblast trhu, kterou čeká budoucnost. ;)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.