20160222

Obrázek naší budoucnosti?

Obrázek naší budoucnosti?
Jak se na virtuální realitu léta těším, její užší spojení třeba s Facebookem mě upřímně znervózňuje. Jedna věc je individuální zábava, výuka či dokonce léčba (třeba tupozrakosti s Oculus Rift, jak upozornila Blanka Vítová), jinou je maximální sociální využití virtuální reality, na které tolik klade důraz Mark Zuckerberg. Zde bych byl rád, ponecháme-li si jako primární náš skutečný svět. I s jeho nekonečnou zásobou problémů. Klasická sci-fi díla jako Neuromancer (pro mladší: to, z čeho film Matrix vykradl matrix) naznačují proč. Snížený zájem o skutečnost okolo nás (viditelný dnes i bez VR) může snadno vést k tomu, že ji ovládnou ti, kterým jsou alternativní světy u zadele.

Že je to ještě daleko? Možná. Zatím bychom se ale mohli (na)učit nenaskakovat na jakoukoli šikovnější manipulaci, protože v rozšířené či virtuální realitě bude manipulace se skutečností ještě působivější. Ta chtěná – i ta nebezpečná.
http://www.theverge.com/2016/2/22/11087890/mark-zuckerberg-mwc-picture-future-samsung

9 komentářů:

 1. Když se k tomu přidá ještě pan Shkreli a jemu podobní, povede z těch lidí v davu ještě pár drátků a hadiček navíc. Osobní prožitek bude sestávat už jen z toho, jaký hormon ti zrovna pustí do žil. A oni se budou na ty ovce dívat a žrát přitom popcorn.

  OdpovědětVymazat
 2. Me porad udrzuje "v klidu" neduvera ve funkcnost celeho konceptu VR tak jak jej resi Oculus a dalsi.

  Tedy displeje 2-4cm pred ocima a obraz o kterem si mozek mysli, ze je desitky a stovky metru pred pozorovatelem.
  Z toho bude mit porad velka cast populace nemale zdravotni problemy. A nepomuze tomu ani 8K rozliseni ani 60 FPS.

  OdpovědětVymazat
 3. Jiří Slíva mozek a oči jsou velmi tvárné a jejich samoopravný mechanismus se docela dobře vyrovnává s chybami optiky. Průser je zpoždění obrazového vjemu za reálným pohybem, ale to se podařilo vyrovnat na biologicky tolerovatelnou úroveň, proto 90 FPS a ne 60 FPS. Tedy - většina populace to bude vidět zcela v pohodě. Ano, pár jedinců bude mít smůlu, ale efekt je lepší a přirozenější než i ty nejlepší 3D filmy v kině.

  OdpovědětVymazat
 4. Ač jsem původně letos chtěl některý z VR systémů pořizovat, ještě počkám. Za jejich stávající cenu v předprodeji (+ nutný upgrade počítače) by si zákazník zasloužil dospělejší řešení. Naopak mě láká zkusit třeba levné Samsung VR s telefonem, které se hodí pro nárazové rodinné vyblbnutí, aniž by šlo o velkou investici (Samsung slibuje pár týdnů rozdávat VR brýle k novým telefonům S7 zdarma).

  OdpovědětVymazat
 5. Letos bude mít VR smysl v počítačových hernách. Zaplatíš co já vím 100 Kč za 10 minut a zablbneš si s HTC Vive. 50 tisíc pořizovací ceny se tak provozovateli pohodlně vrátí do měsíce.

  OdpovědětVymazat
 6. Drones... the blue shirt dude with the sad face says a lot about VR.

  OdpovědětVymazat
 7. Podle čeho tu máme snížený zájem o dění okolo nás?

  OdpovědětVymazat
 8. Lukáš Masák​​ Nechci sem o vlákna raději tahat politiku (a náš zájem o širší souvislosti).

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.