20160119

Má dnes vůbec smysl kupovat si vlastní 3D tiskárnu?

Má dnes vůbec smysl kupovat si vlastní 3D tiskárnu?
Proč si 3D tiskárnu koupit a proč to naopak nedělat? Jak se dostat k 3D výtiskům, aniž bych se s tiskem musel trápit sám? A jak vůbec vybírat takovou stolní tiskarnu? Co s ní, když už ji mám po ruce? – Pokud jste můj úvodní článek, který se snaží naznačit odpovědi na tyto i další otázky, propásli v atraktivní tištěné formě v loňském Computeru, máte šanci si jej pohodlně přečíst on-line díky Živě.cz​​​. A pozor, je to delší čtení. ;)

#3Dtisk #3Dprinting 
http://www.zive.cz/clanky/uzral-cas-pro-vasi-vlastni-3d-tiskarnu/sc-3-a-181067/default.aspx

8 komentářů:

 1. Byl jsem na přednášce Jirky Rosického a tohle téma 3D tiskáren ve zdravotnictví bylo hodně zajímavé. Dělají dlahy na přání, umělé části těla, protézy apod. Hlavně mě překvapilo, že používají ZBrush 3D, který se používá pro modelování postav ve hrách :D

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý článek - jen mě pěkně překvapily ty ceny doporučovaných tiskáren - 50 a 60 tisíc korun, to bych rád viděl člověka, co si to koupí za takovou cenu domů, to je děsně drahé. Teď mi DX nabízí nějakou stavebnici za 7700 Kč, což je rozumná cena, ale zas to nebude tisknout, dokud nad tím  člověk nevycedí litry potu a krve, to je mi jasné. Ale platit 60k za slib, že už to bude fungovat? Musel bych to vidět, abych uvěřil (jsem příliš zklamaný dosavadními 3Dtiskovými zkušenostmi).

  OdpovědětVymazat
 3. Petr Stehlík Však se v článku věnuji i kvalitnějším českým stavebnicím za 10, resp. 17 tisíc. A dají se sehnat i další. ;) Ty tři na konci jsou tiskárny, které fungují na principu vybal, zapoj, tiskni (opět je to uvedeno). Navíc Zortrax M200 i Ultimaker 2+ (od podzimního napsání článku je novější typ) už jsou stolní tiskárny používané i polo- a profesionálně, s vysokou spolehlivostí. Obě jsem týdny testoval (na recenze vedou odkazy).

  Na hodně levné čínské stavebnice velký pozor. Většinou je nutné je postupně upgradovat (mnohé použité součástky jsou problematické kvality) a navíc často zcela chybí záruka, že jsou otestované natolik, aby člověk třeba nevyhořel (stalo se tuším už i v Česku). Zde doporučím lehce připlatit za kvalitu součástek i technické podpory. 

  Nicméně už za těch cca 10 tisíc se dá koupit rozumná stavebnice do začátků. Že nekecám: www.clexpert.cz/3dtisk/rebel2/kompletni-sada-dilu ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Ze stavebnic jsem celkem vyléčen, takže jsem komentoval hlavně tu cenovou propast mezi DIY (7-17) a kompletem (47-60+).

  OdpovědětVymazat
 5. Cena rebellu je pod 10 tisíc a docela dostupná..

  OdpovědětVymazat
 6. 15 k Rebel II od Zahradníka mohu doporučit

  OdpovědětVymazat
 7. No na jednu stranu je stavebnice strašný žrout času a nervů a na druhou hodně naučí. Já začínal s Velleman K8200 a trvalo téměř rok, než jsem byl schopen tisknout to, kvůli čemu jsem ji kupoval.

  OdpovědětVymazat
 8. HHHHUUUUSSSSTTTTÝÝÝÝ 😇😇😇😇😇😇😆

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.