20151215

Nové 3D tiskárny zamíří převážně do oblastí vzdělávání a podnikání, upevní si své místo v průmyslu

Nové 3D tiskárny zamíří převážně do oblastí vzdělávání a podnikání, upevní si své místo v průmyslu
Zejména díky rychlému rozvoji stolního 3D tisku, který úzce souvisí s uvolněním klíčových patentů a následným výrazným snížením cen zařízení, se celkový počet dodaných 3D tiskáren v průběhu letoška přehoupl přes hranici půl milionu.
http://www.3d-tisk.cz/context-na-svete-slouzi-uz-vice-nez-500-tisic-3d-tiskaren/

9 komentářů:

 1. Do vzdělávání to míří, protože je to za veřejné peníze, které nikomu nechybí. Pak tiskárny leží ve školách a nikdo na nich netiskne...

  OdpovědětVymazat
 2. To je reálná zkušenost, nebo odhad?

  OdpovědětVymazat
 3. Reálná zkušenost ze tří škol.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak to je drsné. Nemají osnovy? Děti v mém okolí 3D výtisky docela hltají.

  OdpovědětVymazat
 5. Buďto je k tomu nikdo nevede (nemají k tomu předmět), nebo (v některých případech) je k tomu dokonce ani nechtějí pustit (protože např. tisk je drahý).

  OdpovědětVymazat
 6. To je drsné, zvlášť, když tiskárny vhodné do škol stojí už mezi 20–50 tisíci a cena materiálu je velmi nízká (nehledě na řadu českých výrobců materiálů, kteří by takové projekty rádi podpořili výhodnými podmínkami). Srovnání třeba USA a Česka je v tomto směru drastické – tam o podpoře těch nejmladších inovátorů mluví každoročně prezident, načež obrovské korporace typu Autodesk věnují do škol výukový software i osnovy zdarma (výrobci hardwaru pak nezřídka i 3D tiskárny), tady o 3D tisku z pohledu školství, výuky či vědy netuší ani drtivá většina politiků, kteří mají tyto oblasti na starost. Opět zaspíme, opět budeme muset dohánět. Naštěstí tu máme obrovskou armádu šikovných 3D konstruktérů, pro které je 3D tisk stále přirozenějším prostředkem (dnes už nejen) výroby prototypů.

  Snad s projektem 3D-tisk.cz (vč. konferencí) a jeho partnery v roce 2016 ještě více pomůžeme aditivní výrobu zpropagovat.

  OdpovědětVymazat
 7. "obrovská armáda šikovných konstruktérů" bude ve skutečnosti čítat maximálně jednotky stovek lidí, kteří ale nejsou nikým/ničím podporovány, takže se moc nerozrůstají.
  Věčná škoda, že školy nemusejí prokazovat využitelnost nakoupeného harampádí. Prostě to nakoupí z grantů a nazdar, může se na to prášit, to je fuk.

  OdpovědětVymazat
 8. Petr Stehlík Dovolím si nesouhlasit, mluvím o konstruktérech v rámci českého průmyslu, kterých jsou mnohatisícové davy a také s nimi (ne se všemi najednou ☺, s malým reprezentativním vzorkem) více než deset let pravidelně komunikuji – třeba na odborných konferencích o 3D navrhování nebo při přípravě případových studií. Máme velmi talentované návrháře – navíc v hustotě, jaká je na světě velmi neobvyklá. Pro ně je aditivní výroba (3D tisk) velmi blízko, ač k ní zatím často nemají přístup a spíše se zajímají, co a jak.

  OdpovědětVymazat
 9. Aha, myslel jsem, že ještě mluvíme o nejmladších inovátorech a domácích 3D tiskařích.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.