20151221

Co umí současné průmyslové tiskárny

Co umí současné průmyslové tiskárny
Ač se tato sbírka o 3D tisku věnuje převážně stolním 3D tiskárnám, není od věci podívat se, kam se za takřka tři desetiletí posunuly možnosti aditivní výroby v průmyslu. Fotkami z nedávné německé výstavy Formnext se můžete pokochat díky výpravě kolegy (a současně zakladatele webu 3D-tisk.cz) Honzy Homoly.

Osobní poznámka na okraj: Na rozdíl od Jan Homola​​​​​​​​​ a jeho komentáře nepředpokládám, že by byl stolní tisk na ústupu či snad vyčerpal inovace, naopak. ;) Jen se mj. konečně uplatňuje i tam, kde není pouhou hračkou v rukou domácích nadšenců – ve výuce, výzkumu, v drobném podnikání, módě či designu napříč obory. Nakonec, právě zde se budou stolní 3D tiskárny prodávat velmi dobře i v příštích letech. (Pravda, v Česku se zpožděním oproti Severní Americe či západní části Evropy.) A také zde se dere k zájmu zákazníků stále více nových značek – na úkor části těch (zdánlivě) zavedených.
http://www.3d-tisk.cz/vystava-formnext-2015-odhalila-ve-frankfurtu-pokroky-v-aditivni-vyrobe/

3 komentáře:

  1. Dovolím si reagovat. V té reportáži nepíši, že je osobní 3D tisk na ústupu, nýbrž že splaskla bublina kolem toho, že se budou současné osobní 3D tiskárny houfně prodávat v domácnostech. Dále, na  Formnextu bylo jasně vidět, že pro výrobce a prodejce osobních (a všech dalších) 3D tiskáren, není jiné cesty, než oslovovat především profesionální (komerční) zákazníky, jinak prostě končí...

    OdpovědětVymazat
  2. A co takhle pouzivat 3D tisk v lekarstvi, treba nahrady kosti zasazeny rakovinou kde hrozi amputace koncetin nebo jejich casti.


    OdpovědětVymazat
  3. Pepiček Nikolka​​​​​​ Kostní/kloubní náhrady na míru pacienta či třeba chirurgické operační přípravky s využitím 3D tisku už se zkoušejí v klinické praxi léta. A to i u nás, viz třeba výroba lebečního implantátu (a to je video už z roku 2012): youtu.be/AuuO8e_PCbo. O využití 3D tisku v české ortopedii krátce např. zde: www.rozhlas.cz/zpravy/technika/_zprava/cesti-lekari-stale-casteji-vyuzivaji-3d-tisk-hlavne-pri-vyrobe-umelych-kosti-ci-tkani--1558486 (s tím možným tiskem orgánů na závěr to berte hodně s rezervou, zde ještě čekají léta výzkumu). ;)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.