20151113

Nezapomínejme na možná zdravotní rizika stolního 3D tisku

Nezapomínejme na možná zdravotní rizika stolního 3D tisku
Přeci jen, 3D tiskárna je malé výrobní zařízení na našem stole, ve kterém se dlouhé hodiny odehrávají chemické procesy, přičemž o dlouhodobém působení některých tištěných materiálů nemáme úplně dobré povědomí. Výzkum Kalifornské univerzity se například zaměřil na toxicitu PLA ABS (z FDM tiskárny) a tvrzené pryskyřice (ze stereolitografické tiskárny). Jak to dopadlo, napoví odkaz.
http://www.3d-tisk.cz/domaci-mini-tovarny-na-nebezpecne-materialy-aneb-jak-toxicke-materialy-pouzivame-k-3d-tisku

13 komentářů:

 1. Já myslel že, ten materiál je plast.
  Jestli neni plast, co je to? :)

  OdpovědětVymazat
 2. PLA je termoplastický polyester získávaný z obnovitelných zdrojů, např. z kukuřičného nebo bramborového škrobu (je biologicky odbouratelný). Dodává se ve formě struny, takže při běžné manipulaci není třeba spec. ochrany (je dobré jej skladovat tak, aby nenavlhl). U metody stereolitografie (SLA) jde o tekutou fotopolymerickou pryskyřici, která se vytvrzuje působením světla. Při zacházení s ní je dobré mít ochranné rukavice (může podráždit pokožku). Více konkrétně k pryskyřici použité v testované tiskárně Form 1+ zde (anglicky): formlabs.com/support/guide/print/resin-care/

  OdpovědětVymazat
 3. Tomáš Vít Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 4. Srovnávají toxicitu ABS+ (nikoliv PLA), přičemž ta toxická část není samotné ABS, ale supporty. Stratasys to netají a v safetysheetu je explicitně napsáno, že je toxický pro vodní živočichy... viz: http://usglobalimages.stratasys.com/Main/Secure/MSDS/SR-20_Support/MSDS_SR20-cz.pdf?v=634938587686371264 Takže spíš naučit se tisknout nástroje bez supportů... A respektovat značení od výrobce!

  OdpovědětVymazat
 5. Jan Pacak  Nemáte přístup k (placené) dokumentaci z výzkumu? Na více místech, vč. 3dprint.com/103953/uc-riverside-study-toxicity/, zmiňují PLA. Ale je fakt, že výrobce uvádí ve specifikacích pouze ABS… (Raději opravím, ať je i tato nuance v pořádku.)

  OdpovědětVymazat
 6. Mám. Píšou to bohužel špatně. Ono je bohužel PLA jednou zmíněno i v článku (pošlu, dejte kontakt). Každopádně mají tisákrnu Dimension Elite (http://www.stratasys.com/3d-printers/design-series/dimension-elite, mají ji i na fotce), které tiskne z ABS+ (od Stratasysu)...

  ABS jedovaté není, je jedovatý materiál supportů...

  OdpovědětVymazat
 7. Co je myšleno supporty u 3D tisku?

  OdpovědětVymazat
 8. Dočasné podpory, které je nutno vytisknout u tvarově složitých objektů (kdy by jinak 3D tiskárna tiskla „do vzduchu“). Obrázky za tisíc slov: http://i.tvit.cz/1MUoPCw

  PS: Běžné stolní tiskárny s jedinou tryskou je tisknou ze stejného materiálu, takže se na závěr odlamují.

  OdpovědětVymazat
 9. Díky za vysvětlení.

  Proč jsou nebezpečné supporty, ale ne objekt samotný, když jde o stejný materiál?

  Nebo se na to někde používá něco jiného?

  OdpovědětVymazat
 10. Michal Raška Narazil na to Jan Pacak – někdy se u profi řešení (tisk více materiály současně) používají na podpory rozpustitelné materiály. Nic se nemusí odlamovat, povrch zůstane tvarově čistější, jenže pro změnu může jít o toxické látky (jejichž pozůstatky podle všeho zůstávají na povrchu jinak zdravotně bezpečného základního materiálu).

  OdpovědětVymazat
 11. Aha díky moc. Chtěl bych časem 3D tiskárnu doma, ale pokud by to mělo být zdraví nebezpečné, tak by to nebyl dobrý nápad.

  OdpovědětVymazat
 12. Michal Raška Sám doma provozuji tisk z PLA v teplotách pod 200 °C (mělo by být relativně bezpečnější než jiné materiály z pohledu tvorby extra malých částic a smrdí podstatně méně než ABS při vyšších teplotách). Určitě však doporučím jakoukoli tiskárnu umístit mimo hlavní pobytové místnosti (a s citem větrat). A kde chybí dobré průběžné odvětrání, na trh se dostanou uzavřené tiskárny a boxy s HEPA filtry (bohužel, za nemalý příplatek, viz třeba 3Dprintclean.com). – Mnozí dlouholetí a pravověrní stolní 3D tiskaři navíc věří, že tisk z běžných materiálů (PLA, ABS apod.) je v pohodě a není třeba vířit vlny. ;) (Už mi bylo patřičně vyčiněno.)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.