Přeci jen, 3D tiskárna je malé výrobní zařízení na našem stole, ve kterém se dlouhé hodiny odehrávají chemické procesy, přičemž o dlouhodobém působení některých tištěných materiálů nemáme úplně dobré povědomí. Výzkum Kalifornské univerzity se například zaměřil na toxicitu
http://www.3d-tisk.cz/domaci-mini-tovarny-na-nebezpecne-materialy-aneb-jak-toxicke-materialy-pouzivame-k-3d-tisku
Já myslel že, ten materiál je plast.
OdpovědětVymazatJestli neni plast, co je to? :)
PLA je termoplastický polyester získávaný z obnovitelných zdrojů, např. z kukuřičného nebo bramborového škrobu (je biologicky odbouratelný). Dodává se ve formě struny, takže při běžné manipulaci není třeba spec. ochrany (je dobré jej skladovat tak, aby nenavlhl). U metody stereolitografie (SLA) jde o tekutou fotopolymerickou pryskyřici, která se vytvrzuje působením světla. Při zacházení s ní je dobré mít ochranné rukavice (může podráždit pokožku). Více konkrétně k pryskyřici použité v testované tiskárně Form 1+ zde (anglicky): formlabs.com/support/guide/print/resin-care/
OdpovědětVymazatTomáš Vít Děkuji za odpověď.
OdpovědětVymazatSrovnávají toxicitu ABS+ (nikoliv PLA), přičemž ta toxická část není samotné ABS, ale supporty. Stratasys to netají a v safetysheetu je explicitně napsáno, že je toxický pro vodní živočichy... viz: http://usglobalimages.stratasys.com/Main/Secure/MSDS/SR-20_Support/MSDS_SR20-cz.pdf?v=634938587686371264 Takže spíš naučit se tisknout nástroje bez supportů... A respektovat značení od výrobce!
OdpovědětVymazatJan Pacak Nemáte přístup k (placené) dokumentaci z výzkumu? Na více místech, vč. 3dprint.com/103953/uc-riverside-study-toxicity/, zmiňují PLA. Ale je fakt, že výrobce uvádí ve specifikacích pouze ABS… (Raději opravím, ať je i tato nuance v pořádku.)
OdpovědětVymazatMám. Píšou to bohužel špatně. Ono je bohužel PLA jednou zmíněno i v článku (pošlu, dejte kontakt). Každopádně mají tisákrnu Dimension Elite (http://www.stratasys.com/3d-printers/design-series/dimension-elite, mají ji i na fotce), které tiskne z ABS+ (od Stratasysu)...
OdpovědětVymazatABS jedovaté není, je jedovatý materiál supportů...
Co je myšleno supporty u 3D tisku?
OdpovědětVymazatDočasné podpory, které je nutno vytisknout u tvarově složitých objektů (kdy by jinak 3D tiskárna tiskla „do vzduchu“). Obrázky za tisíc slov: http://i.tvit.cz/1MUoPCw
OdpovědětVymazatPS: Běžné stolní tiskárny s jedinou tryskou je tisknou ze stejného materiálu, takže se na závěr odlamují.
Díky za vysvětlení.
OdpovědětVymazatProč jsou nebezpečné supporty, ale ne objekt samotný, když jde o stejný materiál?
Nebo se na to někde používá něco jiného?
Michal Raška Narazil na to Jan Pacak – někdy se u profi řešení (tisk více materiály současně) používají na podpory rozpustitelné materiály. Nic se nemusí odlamovat, povrch zůstane tvarově čistější, jenže pro změnu může jít o toxické látky (jejichž pozůstatky podle všeho zůstávají na povrchu jinak zdravotně bezpečného základního materiálu).
OdpovědětVymazatAha díky moc. Chtěl bych časem 3D tiskárnu doma, ale pokud by to mělo být zdraví nebezpečné, tak by to nebyl dobrý nápad.
OdpovědětVymazatMichal Raška Sám doma provozuji tisk z PLA v teplotách pod 200 °C (mělo by být relativně bezpečnější než jiné materiály z pohledu tvorby extra malých částic a smrdí podstatně méně než ABS při vyšších teplotách). Určitě však doporučím jakoukoli tiskárnu umístit mimo hlavní pobytové místnosti (a s citem větrat). A kde chybí dobré průběžné odvětrání, na trh se dostanou uzavřené tiskárny a boxy s HEPA filtry (bohužel, za nemalý příplatek, viz třeba 3Dprintclean.com). – Mnozí dlouholetí a pravověrní stolní 3D tiskaři navíc věří, že tisk z běžných materiálů (PLA, ABS apod.) je v pohodě a není třeba vířit vlny. ;) (Už mi bylo patřičně vyčiněno.)
OdpovědětVymazat:) Díky za informace.
OdpovědětVymazat