20151023

Microsoft v prostředí Androidu? Dnes už nic šokujícího

Microsoft v prostředí Androidu? Dnes už nic šokujícího
Jakub Čížek dnes představil svou zajímavou úvahu na téma, které by před pár lety bylo nemyslitelné – jak Microsoft masivně podporuje aplikacemi konkurenční platformu a že možná představí i její klon (se svým již existujícím launcherem). Za situace, kterou aktuálně vidíme, mi podobná myšlenka vůbec nepřijde šokující a ani bych to nebral jako pouhou exit strategii při nezdaru mobilních Windows 10.

Nový Microsoft jasně deklaroval, že jde tam, kam jdou jeho zákazníci. A těch chodí opravdu velké množství s telefonem s Androidem v kapsách, přičemž ve stejné chvíli na počítači používají Windows nebo Office. Pokud jim Microsoft dokáže vyjít vstříc a nebude je nutit násilně přecházet na jinou mobilní platformu, kterou nemají rádi (nebo na kterou si jen nechtějí zvykat), získá to, co potřebuje – náklonnost zákazníků ke svým multiplatformním aplikacím a službám na principu předplatného. Otevřenost Androidu mu to umožňuje a jestli k uživatelům dostane své služby v balíčcích aplikací, jako to dělá u mnoha velkých producentů zařízení s Androidem (vč. Samsungu), nebo dokonce formou své vlastní verze Androidu, už nevidím jako velký rozdíl. Nakonec, Microsoft se s aplikacemi velmi snaží i pod iOS. Tam mu sice Apple těžko dá takovou volnost, ale i zde zákazníci jasně volí nohama (resp. instalacemi aplikací Microsoftu). 

PS: Nedívejme se už na Microsoft optikou dogmatického strážce světa Windows, ale jako na kteréhokoli sebevědomého vývojáře aplikací (z velké části pro profesionály a firmy). A dobří vývojáři, kteří své aplikaci nebo službě věří, ji chtějí dostat v plnohodnotné formě na všechny hlavní platformy. Microsoft pro to má obchodní sílu, lidi i zázemí. Pro nás zákazníky a uživatele jen dobře – zase si budeme moci vybrat to pro nás nejlepší řešení.
http://www.zive.cz/clanky/co-kdyz-chce-microsoft-vlastni-android/sc-3-a-180147/default.aspx

5 komentářů:

 1. Vlastní androidí systém už měl, prodával jej na telefonech Nokia X. Pak to ale celé zahodil.

  Osobně nevěřím, že by se na to teď nějak připravovali. Všechno vsadili na Windows 10, pro vývojáře dělají první poslední. O nějaké změně platformy se bude podle (ne)úspěchu rozhodovat za rok nebo dva.

  Nedává mi ani smysl, aby dělali vlastní telefony s Androidem. To je hrozně prodělečná oblast. Na softwaru a službách budou mít vyšší marže, proto plní Play Store a App Store aplikacemi. A budou dál vydělávat díky výpalnému od výrobců, kteří porušují jeho patenty (všichni).

  OdpovědětSmazat
 2. Vlastní telefon s Androidem neudělají, protože Google Play Services. Bez GPS se dneska nedá pro Android pořádně programovat a nikdo se jim tím pádem nebude dělat s klonama appek. To má Google chytře ošéfované.

  OdpovědětSmazat
 3. Lukáš Václavík Že by vše vsadili jen na Windows 10, se mi nezdá (nemluvím o marketingu, ale o skutečných výsledcích vývoje) – viz velká péče o aplikace na dalších platformách, jejich uvedení dřív zde než na vlastním systému apod. Dokonce bych řekl, že je znatelně vidět, jak je snaha srocená okolo platformy Windows 10 oddělená od vývoje pro další platformy (na okna se nečeká, aktualizace nejsou synchronizované apod.). Opravdu vidím úplně jiný přístup – orientovaný na potřeby zákazníka, ne na jedinou platformu. Ale jinak souhlasím.

  OdpovědětSmazat
 4. Tomáš Vít Já myslím, že si neodporujeme. Konkurenční Story zaplavuje a ještě zaplaví aplikacemi. Ale nemusí přitom dělat vlastní OS nebo prodávat telefony s Androidem. Finančně by to podlě mě nedávalo smysl.

  OdpovědětSmazat
 5. jenže otevřenost androida je právě ten důvod proč proti němu microsoft vůbec tlačí své w10. Potřebuje totiž naopak důkladně uzavřený systém, nad kterým bude mít jen sám kontrolu a bude v takovém prostředí moci bezpečně předstírat jak jim leží na srdci potřeby uživatelů ...

  OdpovědětSmazat

Děkuji za každý smysluplný a/nebo povzbudivý komentář.