Jak na barvení tiskové struny podle MakersLab
„Proč zkusit barvit filament? Odpověď je jednoduchá, existují materiály, které jsou transparentní, různě barevné, ale není filament, který by byl vícebarevný a barvy by se různě prolínaly. Proto jsme pro vás vyzkoušeli, na který filament se barva chytí a v jaké míře...“
http://www.makerslab.cz/blog/2015/09/barveni-filamentu/
dobrý, ještě jsem viděl metodu pomocí permanentího fixu. Někdo k tomu dělal i držák se servem, kdy mohl barvení přidat do kódu s nějakým předstihem.
OdpovědětSmazatJo ještě jedna věc jak to pořádně čtu. Od chytého pána přes chemii plastů vím, že nylon docela natahuje vlhkost hlavně při vysokých teplotách tahle vlhkost nylon výrazně degraduje. Snad vznikají až černé skvrny. Tím bych vysvětloval praskání. Doporučil bych jako mezikrok uzavření v pytlíku s regenerovaným silikagelem. Sám jsem si koupil předražený silikagel s indikátorem, takže na něm jde poznat kdy potřebuje znovu regenerovat(upéct v troubě).
OdpovědětSmazatHmm,dostal sem chuť na punčák.
OdpovědětSmazatCo se barvení týče, na cestě jsou i pokročilejší řešení než máčení či fix, třeba www.3d-tisk.cz/palette-vicebarevny-tisk-na-bezne-stolni-3d-tiskarne/.
OdpovědětSmazatK vlhkosti (hlavně u PLA): jak jednou materiál absorbuje nadkritické množství vlhkosti, pasivní silikagel nepomůže. Struna se dá zapékat/vysušovat v troubě (na nižší teploty), ale zatím jsem nezkoušel. A místo pytlíků se silikagelem doporučuji raději box na cívky s malou odvlhčovačkou, která se regeneruje pohodlně zapojením na pár hodin do zásuvky. Pingi i-Dry L mě stála necelých 450 korun s DPH (+ poštovné).
OdpovědětSmazatNevím jak nilon, ale ve fabrice Polypropylen sušíme na 80 a polyamid na110 stupňů. to na troubě nenastavim(aspoň na mojí ne)
OdpovědětSmazatNa troubách s režimem sušení ovoce a dohřevu nižší teploty naštěstí jsou.
OdpovědětSmazatTomáš Vít ok už mlčim ☺
OdpovědětSmazatBedřich Boháč Mlčeti opravdu není nutno, každý argument je naopak vítán. (Jen jsem chtěl potěšit majitele některých trub, že by tam nižší teploty mohli najít.) :)
OdpovědětSmazatJá jsem zvolil variantu uzavřené plastové Ikea bedny s pytlem silikagelu. Docela by mě zajímalo jak se chová PLA s tou "překročenou nadkritickou hladinou vlhkosti". Moc PLA se mi rukama neprotočí tak ať vím co očekávat.
OdpovědětSmazatLetos vyšel moc hezký test s různými úrovněmi vlhkosti PLA s ukázkou, jak pak vypadá tisk. Od mírně nekonzistentních vrstev přes porušenou skladbu vrstev po rozpadlý tisk. Samozřejmě jej teď už nemohu najít. Aspoň malá ukázka tedy např. zde (robot): http://www.3dprintingforbeginners.com/how-to-store-3d-printing-filament/
OdpovědětSmazatPS: Člověk si myslí, že je ucpaná tryska, špatný materiál či zblázněný slicer – a ona to vlhkost. ;)